Filmy míří z pásů do krabiček

  10:18aktualizováno  10:18
Distributoři filmů ohlašují, že do dvou let hodlají dodávat do kin filmy jen na digitálních nosičích. Kina čeká digitalizace, filmové kopie skončí. Diváci tak nebudou muset čekat na premiéry týdny. "Trh směřuje k plné digitalizaci všech kin v Česku," uvedl ředitel CineStar Jan Bradáč.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Kina ovšem musí investovat do digitalizace a to stojí i několik milionů. "My předpokládáme investici jeden a půl milionu ze strany města a milion dvě stě padesát tisíc se pokoušíme získat od Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie," vypočítal šéf kina ve Veselí nad Moravou Marek Procházka.

Filmy budou kvalitnější

V každém případě jde o zcela zásadní změnu. Na jednu stranu je to konec drahého kopírování filmů na pásy a jejich nákladného putování od velkých multiplexů až po malá kina. Provozovatelé kin dostanou film ve stoprocentní kvalitě, buď na nosiči, pro laika srovnatelném s velikostí krabičky od zápalek, nebo si ho rovnou stáhnou z internetu.

"Pro diváky to bude znamenat vyšší komfort, ať už jde o obraz, zvuk či případný zážitek ze sledování 3D filmů. Rovněž se zrychlí distribuce premiérových filmů," předpokládá provozovatel kina v Břeclavi Luděk Kabelka. - více čtěte Digitalizace je na pořadu dne, hlásí šéf kina v Břeclavi

Ilustrační foto.

Menší kina nečeká záhuba

V Brně je zatím digitalizována jen menší část sálů. Vedoucí brněnských městských kin Daniel Zásměta míní, že se postupná digitalizace dalších uskuteční v horizontu delším než dva roky. A ty, které na digitalizaci z finančních důvodů nepřejdou, nebudou nutně spět k zániku.

"Samozřejmě nebudou moci hrát premiéry a nové filmy, ale pořád tady bude fond filmů, které jsou na pětatřicetimilimetrových kopiích. Ty nikdo rušit nebude," říká Zásměta.

Nedigitalizovaná kina na tom budou dokonce moci založit marketing. "Budou například taková, která se budou specializovat jen na černobílé němé filmy," dodal Zásměta.

Na film už se nebude čekat

Přesto bude digitalizace nespornou výhodou. Kina v menších městech tak nebudou muset týdny čekat na to, až premiérové kasovní trháky obrazí multiplexy, a nebudou muset promítat z opotřebených a poškrábaných kopií.

Například kino ve Vyškově se zhruba 20 tisíci obyvatel v současné době čeká na kopii premiérového filmu šest týdnů až dva měsíce. Digitalizace teoreticky umožní pustit film do kina v den světové premiéry. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu titulkování či dabing, ale s možností stažení filmu ze serveru distributora pomocí přiděleného klíče se v éře digitalizace počítá.

"Je logické, že v současnosti se filmy distribuují podle návštěvnosti. A od digitalizace očekáváme právě to, že v den premiéry bude film k dispozici i u nás v kině," řekl vedoucí kina ve Veselí.

Snadnější distribuce

Diváci se dočkají skvělého obrazu i zvuku a v některých případech budou moci ocenit i jedinečnost trojrozměrných projekcí. Provozovatelé kin si slibují i to, že se do kin vrátí lidé, kteří už na návštěvy biografů rezignovali. Co ale čeká dosud funkční kina v malých městech a vesnicích, která milionovou investici dohromady nedají?

V každém případě ztratí možnost uvádět premiérové filmy. "Distributoři možná budou dál vyrábět jednu nebo dvě kopie na filmovém pásu, ale digitální formát bude dominovat," říká Marek Procházka z veselského kina. To je ostatně příkladem maloměstského biografu, který o diváky bojuje nadstandardní nabídkou v podobě filmových klubů pro dospělé i děti či filmových seminářů.

O červený koberec zakopával Chaplin, Bond i Superman

Tolik filmových celebrit najednou nezažil ani proslulý karlovarský filmový festival. Noví provozovatelé rosického kina Panorama jimi zjevně nešetřili.

O ohnuté rohy špatně rozvinutého červeného koberce mířícího po schodišti ke vchodovým dveřím kina postupně zakopávaly takové legendy Hollywoodu jako Marilyn Monroe, Charlie Chaplin, ale i James Bond či Superman.

Humorně laděný slavnostní večer v hvězdném stylu při příležitosti znovuotevření kina tak pobavil desítky lidí.

"A dále vystupuje z limuzíny něžná Sněhurka! Nevím ale, jestli vzhledem k její krátké sukýnce není spíše z nějaké německé verze pohádky," komentovala moderátorka.

Po měsících, kdy se v kině od podzimu opravovala střecha, toalety i topení, se tak v Rosicích v sobotu opět promítalo. Po slavnostním zahájení byla na programu projekce akčního sci-fi filmu District 9.

"Vypadá to nyní moc hezky. Já to tady dobře znám. Hrával jsem tu na saxofon," nenechal si otevření kina ujít důchodce Karel Vyhnalík.

Rosické kino dostalo loni v září nového nájemce. Bývalému dlouholetému nájemci totiž na podzim vypršela smlouva, a tak bylo vyhlášeno výběrové řízení. Novým provozovatelem se pak stalo rosické kulturní informační centrum.

V kině se tak po pauze začínají opět pravidelně promítat filmy. Kromě nejaktuálnějších novinek jsou v plánu i lahůdky světové kinematografie.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Zvuk připomínající alarm narušil na Mikuláše koncert v centru Brna

Rozsvícení vánočního stromu na brněnském náměstí Svobody doprovázené...

Jako letos v červenci, i ve středu večer při oslavách Mikuláše slyšeli návštěvníci koncertu na brněnském náměstí...

Najdete na iDNES.cz