Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Finanční nesnáze řeší osobním bankrotem, v kraji zkrachovalo už 340 lidí

  12:43aktualizováno  12:43
Každý člověk si občas potřebuje půjčit peníze. Může se ale stát, že si výhody špatně spočítá, onemocní nebo přijde o práci a úvěry nebude schopen splácet. K řešení svízelné situace volí někteří lidé možnost vyhlásit osobní bankrot. Od začátku roku už na jihu Moravy zkrachovalo 161 lidí.
Lidé, kteří nejsou schopni splácet úvěry, mohou požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu. Od začátku roku této možnosti na jihu Moravy využilo už 161 lidí. Ilustrační foto

Lidé, kteří nejsou schopni splácet úvěry, mohou požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu. Od začátku roku této možnosti na jihu Moravy využilo už 161 lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pětatřicetiletý Petr je jedním z několika set lidí, kteří na jihu Moravy zbankrotovali. Není podnikatelem. Jenže nesplácel půjčky, bral si různé spotřebitelské úvěry a jeho plat mu nestačil na zaplacení složenek za elektřinu či telefony. Jeho dluhy vystoupaly až k vysoké částce půl milionu korun.

Aby se dostal z beznadějné dluhové pasti, se souhlasem soudu vyhlásil osobní bankrot. To je u nás možné od ledna 2008. Do července 2010 této možnosti využilo 340 Jihomoravanů.

Co je osobní bankrot

Pokud zadlužený člověk není schopen splácet peníze věřitelům, může požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu a oddlužení.

Po soudním souhlasu pak musí během pěti let splatit alespoň 30 procent dluhu.

Na jižní Moravě bylo od ledna 2008 do července 2010 vyhlášeno 340 osobních bankrotů.

Soud rozhodne o prodeji majetku nebo kalendáři splátek

O vyhlášení úpadku a oddlužení mohou lidé požádat soud. Musí však sepsat seznam svého majetku i veškerých dluhů. A také popsat, jakým způsobem se dostali do svých finančních potíží. Soud pak rozhodne, zda osobní bankrot vyřeší tím, že prodá majetek nebo bankrotáři sestaví splátkový kalendář.

Po pěti letech má dlužník šanci, že mu zbytek nesplacené částky soud promine. Musí však splatit nejméně 30 procent dluhu. Jihomoravský kraj má se svými 340 dlužníky šestiprocentní podíl ze všech vyhlášených bankrotů v republice. Ale jejich počet roste. Necelá polovina, tedy 161, připadá na prvních sedm měsíců letošního roku.

"Bankrotů na jižní Moravě je čím dál víc. Od ledna do července letošního roku jich soudy vyhlásily víc než za celý loňský rok," uvedla analytička Věra Kameníčková ze společnosti Czech Credit Bureau. Podle ní sice osobní bankroty odrážejí špatnou finanční situaci lidí. Přesto jsou ale pro dlužníky lepším řešením než exekuce jejich majetku.

Lidé nepočítají s tím, že mohou ztratit práci

"Pokud prodej majetku nebo splácení proběhne dobře, tak má po pěti letech člověk, kterému soud povolil osobní bankrot, doslova čistý stůl. A bývalé dluhy jej nadále nezatěžují," dodala.

Řada z dlužníků se do svízelné situace dostala tím, že přecenila vlastní schopnosti splácet především spotřebitelské půjčky od nebankovních institucí. Ty mívají zpravidla vysoké úroky. Navíc lidé nepočítají s tím, že v budoucnu mohou přijít o zaměstnání nebo se může změnit jejich sociální situace.

"Zvyšuje se nezaměstnanost a snižují se příjmy, proto osobních bankrotů přibývá a bude i dále," míní ekonom Ondřej Moravanský.

V přepočtu na 10 tisíc obyvatel starších 15 let však jih Moravy nevypadá špatně. Zatímco průměr dosáhl letos 3,4 vyhlášených osobních bankrotů, v regionu to bylo jen 1,6. "Důvodem je vyšší úroveň volných peněz v domácnostech, průměrná nezaměstnanost a konzervativnější přístup k půjčkám," uzavřela Kameníčková.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz