Sídlo společnosti Ardona, která v Brně provozovala vánoční trhy, je zavřené a prázdné. | foto: Tereza Strnadová, MF DNES

Firma Ardona, která pořádala Vánoční trhy v Brně, zmizela i s penězi

  • 15
Po společnosti Ardona, která zajišťovala brněnské Vánoční trhy, se slehla zem. Městské části Brno-střed přitom firma dluží půl milionu. Radnice podává žalobu.

Tradiční Vánoční trhy na brněnském náměstí Svobody pořádala osm let společnost Ardona. Za poslední trhy ale stále dluží městské části Brno-střed půl milionu korun.

"Podle smlouvy o pořádání měla společnost radnici každoročně vyplatit půl milionu korun jako dar, který byl příjmem rozpočtu městské části, protože akce na náměstí Svobody byla komerčně výdělečná. Za rok 2008, tedy poslední rok, kdy trhy pořádali, nezaplatili," uvedl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

O pohledávce v únoru jednala rada městské části a rozhodla, že radnice podá žalobu o zaplacení. "Žaloba je už sepsána a čeká na podpis starosty, takže zcela jistě bude podána tento týden," řekl včera Burián.

Jenže městská část už peníze pravděpodobně nikdy neuvidí. Společnost Ardona totiž zmizela.

Telefony neberou, sídlí ve vybydleném domě

Internetové stránky společnosti jsou úplně prázdné. Kromě pár fotek z vánočního náměstí Svobody a poděkování stánkařům za hladký průběh trhů v roce 2008 na nich nejsou žádné informace. V sekci kontakty chybějí i telefonní čísla. Pevná linka, která tam byla uvedena dřív, nefunguje.

Dvě mobilní čísla, která patřila jednateli společnosti Martinu Kolářovi a zaměstnankyni Petře Kudličkové, sice vyzvánějí, nikdo ale telefon tři dny po sobě nezvedal.

Z komplexu budov v ulici Václavská se firma odstěhovala loni v prosinci a podle obchodního rejstříku má nyní Ardona sídlo v domě v ulici Bratislavská 22. Vchod je však evidentně vybydlený.

Stánek s medovinou na brněnském náměstí Svobody

Vymlácené zvonky upozorňují, že vevnitř se na nikoho nedozvoníte. Na zamřížovaných oprýskaných dveřích je izolepou nalepená cedule s nápisem Ardona, production company. Že by však firma ještě někdy něco "produkovala", se zdá nereálné. Ve vedlejším nonstopu potvrzují, že do sídla kdysi známé firmy nikdo nechodí.

Jednatelem Ardony byl v minulosti starosta Petr Nezveda. Ten se od ní ale distancuje. "Od roku 2006 s ní nemám nic společného," prohlásil Petr Nezveda.

Starosta Brna-střed Libor Štástka předal celou věc právníkům. "Podnikneme veškeré právní kroky, které nám umožňuje právní systém. Změny ve vedení společnosti jsem zaregistroval, ale nepátrám po tom, kdo je zrovna jednatelem firmy. Důležité je, že jsme měli smluvní vztah, podle něhož jsme měli obdržet půl milionu korun. To znamená, že ho budeme chtít," uvedl Šťástka.

Ardona měla s městskou částí problémy už v minulosti. V roce 2007 vypukl mezi společností a tehdejším starostou Michalem Bortelem (ČSSD) spor o to, jaké zboží se na stáncích smí prodávat. Vedení radnice se nelíbily zejména stánky s oblečením.

Prodejní stánky na náměstí Svobody v Brně nejsou podle dopravců postaveny bezpečně

Náměstí proto obcházeli úředníci a vyhrožovali vyklizením nevyhovujících stánků, tedy těch s pyžamy, spodním prádlem nebo záclonami. K vyklízení stánků ale nepřistoupili.

Letos chce tradiční Vánoční trhy pořádat radnice sama. Ardoně totiž loni vypršela smlouva. "Mám představu řemeslného trhu spíš na Zelném trhu, kde je komornější atmosféra. Strom by na náměstí Svobody určitě zůstal, má tam tradici," nastínil už dříve starosta Šťástka, jak by si novou podobu trhů představoval.

Město chce trhy po vzoru Vídně

Svoji vizi má i vedení města Brna. Hodlá pořádat Vánoční trhy v podobě, která je obvyklá v evropských metropolích.

"Chtěl bych, aby se náměstí Svobody co nejvíce přiblížilo Vánocům ve Vídni. To znamená více hudby, více zábavy a stánky, které budou připomínat Vánoce. Ne ošuntělé tržiště s prodejem kalhotek a pyžam. Když chce někdo toto zboží nakupovat, může si zajet do nákupního centra," řekl v minulosti brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).