Firma nabízí zdarma zápis do registru, pak pošle fakturu i s pokutou

  13:55aktualizováno  13:55
Brněnská firma RES online s.r.o. vymyslela rafinovaný způsob, jak vylákat z podnikatelů peníze. Rozesílá jim formuláře, které vypadají jako bezplatný zápis do ekonomického registru. Pak však chce za své služby zaplatit. Mezi postižené patří i divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík.

Divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík dostal fakturu od firmy RES online s.r.o za bezplatný zápis do registru. | foto: Pavel Kopřiva

Dopis vypadá jako formulář, který musí ze zákona každý podnikatel povinně vyplnit. Když to Břetislav Rychlík udělal, brzy zjistil, že jediné, co opravdu musí, je platit.

Začalo to tak, že Rychlíkovi a jeho manželce, kteří jsou oba jednatelé firmy Plum production, přišel domů zkraje roku formulář s hlavičkou označenou RES - Registr ekonomických subjektů. Ten eviduje všechny podnikatele, firmy i občanská sdružení, pokud fungují jako účetní jednotky.

"Formulář vypadal, že je z Českého statistického úřadu, který zveřejňuje povinné údaje na webu. Proto jsme ho vyplnili a odeslali zpět. Adresa byla na poštovní přihrádku. To v nás nevzbudilo žádnou pochybnost, protože úřady používají P.O.Boxy poměrně často," popsal Rychlík.

Po čase však Rychlíkovi dostali upomínku od firmy RES online s.r.o. "Přišla mi faktura na 3 850 korun a k tomu tisícikorunová pokuta. A pokud prý nezaplatím, pošlou na mě exekutora," sdělil Rychlík.

Zjistil, že jde o podvod

Až tehdy si všiml, že v hlavičce je kromě názvu RES ještě uvedeno online.cz, což je název firmy. A objevil i obchodní podmínky, které byly v lejstru původně skryty pod neprůhlednou fólií. V těch se mimo jiné psalo, že cena služby je 38 500 korun za rok, a smlouva se uzavírá na dva roky.

"Počínání firmy beru jako podvod na lidech. Je to v rozporu s dobrými mravy, proto jsem podal trestní oznámení na policii," uvedl Rychlík. Potřebné kontakty si podvodníci našli zřejmě v obchodním rejstříku a dokumentarista zjevně nebude jediným napáleným.

Kolik lidí se kvůli jednání zmíněné firmy obrátilo na policii, se redakce nedozvěděla. "Tento dotaz nedokážu v tuto chvíli zodpovědět," vzkázala policejní mluvčí Andrea Straková.

Firma RES online s.r.o. sídlí v Brně na adrese Cejl 32. Jako její jednatel je uveden Lukáš Jurenka. Po vytočení kontaktního telefonního čísla se ozvalo upozornění, že hovor může být monitorován. Telefon však nikdo nezvedl.

Problémy s registrací

Podle Českého statistického úřadu nejde o první případ, kdy nějaká firma nabízí "registraci" mezi české ekonomické subjekty. "Nové podnikatele už více než rok cíleně mate společnost EO Servis se svou vlastní, slušně zpoplatněnou databází. Oficiální registraci ale provádí ze zákona pouze Český statistický úřad," řekl mluvčí úřadu Bohumila Beranová.

Podle ní se úřad dosud nemohl bránit ani zastat podvedených podnikatelů. "V případě společnosti EO Servis policie dospěla k názoru, že není možné dokázat soukromé firmě podvod s úmyslem uvést klienty v omyl," vysvětlila Beranová.

Policie tak pouze doporučuje poškozeným, aby věc řešili v občanskoprávním řízení. "Pokud si lidé nejsou jisti, zda mají někomu svěřit své údaje, stačí, když se obrátí na pracovníky Českého statistického úřadu," poradila Bohumila Beranová.

Podobné podvody

Podobným případem, jaký nyní řeší Český statistický úřad, se zabývalo ministerstvo financí v roce 2008. Podvodníci chtěli zaplatit poplatky za vstupy do různých registrů, snažili se přitom vzbudit dojem, že se jedná o oficiální informační systém ministerstva ARES.
Firma Office servisní a distribuční rozesílala na podzim reklamní leták, který vypadal jako faktura. Mnohé společnosti tak zaplatily tři tisíce korun za program běžně dostupný zdarma.
Ve stejné době přišly do stovek domácností na brněnských předměstích falešné složenky od magistrátu na zaplacení pokut ve výši několika stovek korun.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz