Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Firma nabízí zdarma zápis do registru, pak pošle fakturu i s pokutou

  13:55aktualizováno  13:55
Brněnská firma RES online s.r.o. vymyslela rafinovaný způsob, jak vylákat z podnikatelů peníze. Rozesílá jim formuláře, které vypadají jako bezplatný zápis do ekonomického registru. Pak však chce za své služby zaplatit. Mezi postižené patří i divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík.

Divadelník a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík dostal fakturu od firmy RES online s.r.o za bezplatný zápis do registru. | foto: Pavel Kopřiva

Dopis vypadá jako formulář, který musí ze zákona každý podnikatel povinně vyplnit. Když to Břetislav Rychlík udělal, brzy zjistil, že jediné, co opravdu musí, je platit.

Začalo to tak, že Rychlíkovi a jeho manželce, kteří jsou oba jednatelé firmy Plum production, přišel domů zkraje roku formulář s hlavičkou označenou RES - Registr ekonomických subjektů. Ten eviduje všechny podnikatele, firmy i občanská sdružení, pokud fungují jako účetní jednotky.

"Formulář vypadal, že je z Českého statistického úřadu, který zveřejňuje povinné údaje na webu. Proto jsme ho vyplnili a odeslali zpět. Adresa byla na poštovní přihrádku. To v nás nevzbudilo žádnou pochybnost, protože úřady používají P.O.Boxy poměrně často," popsal Rychlík.

Po čase však Rychlíkovi dostali upomínku od firmy RES online s.r.o. "Přišla mi faktura na 3 850 korun a k tomu tisícikorunová pokuta. A pokud prý nezaplatím, pošlou na mě exekutora," sdělil Rychlík.

Zjistil, že jde o podvod

Až tehdy si všiml, že v hlavičce je kromě názvu RES ještě uvedeno online.cz, což je název firmy. A objevil i obchodní podmínky, které byly v lejstru původně skryty pod neprůhlednou fólií. V těch se mimo jiné psalo, že cena služby je 38 500 korun za rok, a smlouva se uzavírá na dva roky.

"Počínání firmy beru jako podvod na lidech. Je to v rozporu s dobrými mravy, proto jsem podal trestní oznámení na policii," uvedl Rychlík. Potřebné kontakty si podvodníci našli zřejmě v obchodním rejstříku a dokumentarista zjevně nebude jediným napáleným.

Kolik lidí se kvůli jednání zmíněné firmy obrátilo na policii, se redakce nedozvěděla. "Tento dotaz nedokážu v tuto chvíli zodpovědět," vzkázala policejní mluvčí Andrea Straková.

Firma RES online s.r.o. sídlí v Brně na adrese Cejl 32. Jako její jednatel je uveden Lukáš Jurenka. Po vytočení kontaktního telefonního čísla se ozvalo upozornění, že hovor může být monitorován. Telefon však nikdo nezvedl.

Problémy s registrací

Podle Českého statistického úřadu nejde o první případ, kdy nějaká firma nabízí "registraci" mezi české ekonomické subjekty. "Nové podnikatele už více než rok cíleně mate společnost EO Servis se svou vlastní, slušně zpoplatněnou databází. Oficiální registraci ale provádí ze zákona pouze Český statistický úřad," řekl mluvčí úřadu Bohumila Beranová.

Podle ní se úřad dosud nemohl bránit ani zastat podvedených podnikatelů. "V případě společnosti EO Servis policie dospěla k názoru, že není možné dokázat soukromé firmě podvod s úmyslem uvést klienty v omyl," vysvětlila Beranová.

Policie tak pouze doporučuje poškozeným, aby věc řešili v občanskoprávním řízení. "Pokud si lidé nejsou jisti, zda mají někomu svěřit své údaje, stačí, když se obrátí na pracovníky Českého statistického úřadu," poradila Bohumila Beranová.

Podobné podvody

Podobným případem, jaký nyní řeší Český statistický úřad, se zabývalo ministerstvo financí v roce 2008. Podvodníci chtěli zaplatit poplatky za vstupy do různých registrů, snažili se přitom vzbudit dojem, že se jedná o oficiální informační systém ministerstva ARES.
Firma Office servisní a distribuční rozesílala na podzim reklamní leták, který vypadal jako faktura. Mnohé společnosti tak zaplatily tři tisíce korun za program běžně dostupný zdarma.
Ve stejné době přišly do stovek domácností na brněnských předměstích falešné složenky od magistrátu na zaplacení pokut ve výši několika stovek korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz