Desítky kontrol ve firmách nachystalo ministerstvo práce a sociálních věcí, omezit tak chce počet lidí, kteří pracují načerno. Ilustrační foto

Desítky kontrol ve firmách nachystalo ministerstvo práce a sociálních věcí, omezit tak chce počet lidí, kteří pracují načerno. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Firmy čekají přepadovky, ministerstvo chce omezit práci načerno

  • 4
Firmy podnikající v pohostinství, stavebnictví, ale i dalších odvětvích, které na jihu Moravy zaměstnávají lidi načerno nebo na živnostenské listy, by se měly začít bát. Úřady na ně od září až do konce roku nachystaly desítky kontrol.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které kontroly připravilo, již nechce vyplácet podporu v nezaměstnanosti lidem, kteří ji mají jen jako přilepšení k výdělku, který je vyšší, než dovoluje zákon.

A ministerstvo jde ještě dál. V nejbližších dnech předloží vládě návrh, aby stát zrušil možnost přivydělat si k podpoře čtyři tisíce korun měsíčně. "Je až příliš mnoho případů, kdy lidé tuto možnost začali zneužívat," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Co stát chystá proti nelegální práci

Více kontrol, vyšší pokuty a pozastavování nebo odebírání živností.

Zrušení takzvaného nekolidujícího zaměstnání od 1. ledna 2011. Tento návrh půjde již v září do vlády.

"Tlak, abychom těchto kontrol prováděli více a viníky přísněji postihovali, je opravdu nyní velký," potvrdil ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Vyškovský úřad práce nedávno například odhalil podnikatele v Kobeřicích u Vyškova, který načerno zaměstnával dva pracovníky. Případ je podle Marka nyní ve správním řízení, a pokud nelegální práci úřad prokáže, hrozí zaměstnavateli pokuta ve výši desítek tisíc korun.

Železárny před kontrolou obklíčili policisté se psy

Na Vyškovsku se úřadu podařilo prokázat i takzvaný švarcsystém - další současný trend. To znamená, že firma nebo fyzická osoba nemá zaměstnance, ale pracují pro ni lidé se živnostenským listem. "V tomto případě se jednalo o fyzickou osobu, pro kterou pracovalo jedenáct cizinců na živnostenský list," dodal Jan Marek.

Silné podezření, že zaměstnavatelé dávají lidem peníze přímo na ruku, aby se vyhnuli odvodům na sociálním a zdravotním pojištění, mají i na Hodonínsku. Zde také před nedávnem proběhla kontrola v nebývalé podobě. Ještě dříve, než kontroloři vstoupili do Železáren ve Veselí nad Moravou, obklíčili podnik policisté se psy, aby nikdo odtud nemohl uniknout.

Dramatický zásah však skončil pro firmu dobře. "Ukázalo se, že všichni zaměstnanci mají smlouvy nebo dohodu. Museli jsme konstatovat, že jsme nic nenašli, přestože jsme měli informace, že to tak není," uvedl ředitel Úřadu práce v Hodoníně Vladimír Šťáva.

Lidí, kteří si přivydělávají načerno, kvůli krizi přibývá

Podle něj v síti kontrol uvázne podstatně méně provinilců, než by mělo, kvůli nedokonalé legislativě.

"Dokud stát nezruší nekolidující zaměstnání (možnost přivydělat si k podpoře až čtyři tisíce korun - poznámka redakce), tak nemáme šanci tyto případy ve větší míře odhalit a postihnout. To by musel jeden kontrolor sledovat jednoho člověka celý měsíc," řekl Šťáva a dodal, že "na hruškách" zatím přistihují spíše zaměstnavatele, kteří si naivně myslí, že si mohou dělat, co chtějí.

Nelegální práce se v poslední době rozmohla i kvůli hospodářské krizi. Zaměstnavatelé mnoho lidí propustili a pak je vzali zpět už jen jako brigádníky. "Kdo pracuje načerno, okrádá stát vlastně dvakrát. Neplatí daně a jiné poplatky, a ještě neoprávněně dostává podporu," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Netroufá si přitom říci, o kolik peněz na odvodech a daních stát přichází, podle některých odhadů to však mohou být i desítky miliard korun.

Uvedla také, že podle průzkumů je nejvíce nelegálně zaměstnaných lidí ve stavebnictví, pohostinství a v cestovním ruchu, a proto se kontroly zaměří především na firmy podnikající v těchto oblastech.