(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: SXC

Brněnské firmy lákají zahraniční pracovníky na zajištěné živobytí

  • 14
Brněnské firmy se snaží změnit přístup k cizincům, které zaměstnávají. A tak jim zařizují vše, od doktora po bydlení. Výsledkem by měli být spokojení lidé spjatí s regionem.

Podle personalistů se to daří, navíc teď Brno táhne cizince i díky tomu, že oproti místům jinde v Evropě v něm mají větší pocit bezpečí.

Na to, jak cizincům dostat Brno pod kůži, mají svůj postup například u brněnské firmy vyvíjející celosvětově úspěšný editor webových stránek Webnode.

„Cizinci většinou přijíždějí a nemají nic, žádné známé nebo kamarády. Jenže tohle právě umíme – ujmout se někoho a okamžitě ho přijmout do své rodiny. A díky tomu se během několika týdnů třeba z Nora může stát ‚rodilý Brňák‘, který začne zcela přirozeně pracovat na tom, aby zde mohl zůstat, založit rodinu a žít nastálo,“ tvrdí technický ředitel společnosti Ondřej Kratěna.

Firma má celý program na začleňování cizinců do společnosti.

„Už před nástupem jim pomáháme s vytipováním ubytování, vyřizujeme důležité věci v rámci institucí, třeba s cizineckou policií, nabízíme zdarma české jazykové kurzy, informujeme o anglicky mluvících lékařích a zástupcích bank a vysvětlujeme jim průběžně české zvyklosti, normy i zákony,“ jmenuje vedoucí týmu Webnode Slawomír Jakub Budziak.

Ze stovky zaměstnanců firmy tvoří ti ze zahraničí necelou půlku, aktuálně je mezi nimi 21 národností. Cizince firma zaměstnává proto, že dostatek pracovních sil na českém trhu chybí. A protože funguje globálně, chce rodilé mluvčí pracující pro konkrétní zahraniční trhy.

V Brně je dobrá životní úroveň a nízká kriminalita

I společnost Honeywell zaměstnává desítky zahraničních pracovníků a hýčká si je.

„Aktivně usilujeme o jejich integraci do českého prostředí. Například spolupracujeme s Brno Expat Centrem, které poskytuje celou škálu služeb na podporu integrace,“ podotýká za brněnské vývojové centrum mluvčí firmy Jakub Ondroušek.

Spokojený zaměstnanec spjatý s regionem, který nemá potřebu vracet se do původní země, je pro firmy zárukou toho, že nebude muset hledat jeho náhradníka.

Kdo pomáhá cizincům s integrací v Brně

Úřad práce, který spolupracuje s Fondem dalšího vzdělávání na projektu Podpora cizincům. Zajišťují tlumočníky, případně kurzy českého jazyka, odbornou pomoc a doprovod při vyřizování na úřadech.

Brněnský magistrát přišel s projektem na pomoc při začleňování cizinců do společnosti jako první v Česku. Magistrát například najme pro komunikaci s lidmi přicházejícími ze zahraničí několik rodilých mluvčích.

Specializované firmy, například Foreigners.cz, vyřizují zaměstnanecké karty, víza, registrace na cizinecké policii, komunikují s úřady, sjednávají pojištění, dbají o pohodlné stěhování, zajišťují ubytování. Pracují v kooperaci s personální agenturou, která shání pro uchazeče vhodnou pozici, jelikož cizinec musí mít pro získání pracovního víza již obstarané pracovní místo.

Mnohým navíc už životní styl Moravanů sedl a neměnili by.

„Brno je pro mě perfektní město. Je rušné, ale zároveň postrádá typickou nabubřelost, má aktivní kulturní scénu, je plné mladých lidí, nových nápadů, příležitostí k učení. Líbí se mi, že během 30 minut můžu být v centru anebo na cestě na víkendový výlet,“ míní Sabina Kaslová z Rumunska pracující ve Webnode.

A proč si vlastně cizinci vybírají k žití jižní Moravu? Zejména kvůli dobré životní úrovni, zdravotní i sociální péči a nízké kriminalitě.

„S ohledem na současnou situaci v Evropě také mnoho lidí přichází za větší bezpečností,“ dodává Andrea Tkačuková, spoluzakladatelka společnosti Foreigners.cz, která pomáhá s integrací zaměstnanců.

Podle obchodní ředitelky personální agentury Advantage Consulting Martiny Látalové zase zaměstnance-cizince láká fakt, že jsou tady náklady na život v porovnání s jinými členskými státy v EU až o dvě pětiny nižší. I podle ní jsou dalšími výhodami sociální jistoty v době nemoci, nezaměstnanosti nebo penze. „Máme sedmé nejlepší životní podmínky v rámci EU,“ podotýká Látalová.

Cizinci nahrazují Čechy, kteří neumějí anglicky

Také ona se ve své každodenní praxi zaobírá zaměstnáváním cizinců stále častěji.

„Firmy chtějí rodilé mluvčí, protože podle aktuálních informací se anglicky bez problémů domluví pouze jedenáct procent Čechů. S rostoucí ekonomikou a s aktuálně klesající nezaměstnaností jsou firmy nucené zaměstnávat cizince,“ dodává s tím, že už nejde jen o dělnické profese, jak tomu bylo v minulosti, kdy k nám přicházeli především dělníci z Ukrajiny.

V současné době roste poptávka po specialistech. Nejčastěji je zájem o vývojáře a programátory, dále pak o zaměstnance zákaznického servisu, kteří musejí ovládat několik cizích jazyků.

Tenhle model ale platí hlavně pro Brno. V ostatních částech kraje stále převládá pro cizince minimální mzda. Například břeclavský úřad práce v současné době eviduje pětistovku volných míst pro pracanty ze zahraničí. Nejčastěji poptávané profese: čalouníci nábytku, švadleny, cukráři, řidiči i uklízeči.

Stále platí, že nejvíc žádostí si tady podávají Ukrajinci. I je ale firmy lákají na bonusy, které dřív běžné nebyly.

„Zaměstnavatelé ve většině případů zajišťují ubytování. Například firma Blanář nábytek ale nabízí i další benefity – firemní školku nebo závodní stravování,“ přiblížila vedoucí oddělení trhu práce zdejšího pracovního úřadu Tereza Gajdušková.