Jak vypadají smlouvy brněnských městských firem? Těžko říct, odmítají je poskytnout. (Ilustrační snímek)

Jak vypadají smlouvy brněnských městských firem? Těžko říct, odmítají je poskytnout. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Akciové firmy města nechtějí zveřejnit informace. Ze zákona ale musí

  • 0
Podle zákona by podniky měst měly poskytovat informace o svých zakázkách. V Brně to ale neplatí. U firem jako Brněnské vodárny, Dopravní podnik či Starez dozorující nad městskými sportovišti se totiž informací dá dopátrat jen těžko.

 A jako by to aktivisté ze skupiny Žít Brno, měnící se v těchto dnech v politickou stranu, vytušili. V březnu se pokusili vyžádat si informace o hospodaření městských firem, neúspěšně.

"Chtěli jsme zmonitorovat, jak město a přidružené firmy hospodaří. Vidět třeba vysoutěžené smlouvy k rekonstrukci ulice Milady Horákové. Z devíti podniků nám však informace poskytly tři," říká autor žádosti Matěj Hollan.

Půlka Brněnských vodáren a kanalizací patří městu

Nejkontroverznější odpovědi na žádost týkající se hospodaření městských podniků se hnutí dočkalo od Brněnských vodáren a kanalizací. "Chtěli jsme znát podobu vysoutěžených smluv k rekonstrukci ulice Milady Horákové, odpověděli nám však, že jsou soukromou firmou, a tudíž nám nic neřeknou," popisuje komunikaci Hollan.

Přes padesát procent akcií však v podniku vlastní statutární město Brno, podle zákona by tedy vodárny informace poskytovat měly. I přes dotazy MF DNES se však k věci zástupci firmy v úterý nevyjádřili.

V městském podniku Starez, který vlastní a spravuje řadu brněnských sportovišť, prý žádost o informace od Hollana pro změnu nedostali. "Ani mně ani řediteli nic nepřišlo," tvrdí právnička podniku Petra Bonová.

Podle Hollana se však dá žádost o informace lehce dohledat v odeslané poště. "Posílal jsem to na sekretariát i přímo řediteli, žádnou podatelnu podnik totiž nemá," dodává Hollan.

Platíme v Brně adekvátní cenu za jízdné?

Po společnosti Starez chtěli členové Žít Brno smlouvy o spolupráci s pivovarem Starobrno, s firmou Kajot či smlouvu o pronájmu hokejové haly, kde hraje brněnská Kometa. "Žádali jsme i smlouvy týkající se stavby dopravního hřiště na Riviéře, které má stát sto milionů korun. Neúspěšně," dodává Hollan.

Ve lhůtě patnácti dní, kterou mají firmy na to, aby informace poskytly, to nestihl ani brněnský dopravní podnik. Tady aktivisté žádali smlouvu s operátorem, který se podílí na projektu SMS jízdenek.

"Bez toho, aniž bychom znali fungování dopravního podniku, nelze říct, že v Brně platíme adekvátní cenu za jízdné," tvrdí kandidát za Žít Brno do komunálních voleb Michal Kašpárek.

Podle mluvčí dopravního podniku Lindy Hailichové však firma nic netají. "Za zpoždění se omlouváme, jde o pochybení více lidí. Odpověď se o pár dní zpozdí, ale určitě bude panu Hollanovi poskytnuta," tvrdí Hailichová.

Chcete informace? Přijeďte si do Kuřimi

Jednu z nejabsurdnějších odpovědí pak poskytla firma Lesy města Brna. Ta Hollanovi odpověděla, že pokud chce vidět smlouvu týkající se specializované nákladní dopravy, má se přijet podívat osobně do Kuřimi. Podle zákona však musí firma informace zaslat písemně.

Brněnské komunikace zase čekají, jak s žádostí o zveřejnění smluv naloží ostatní městské podniky. "Hlavním investorem rekonstrukce ulice Milady Horákové jsou vodárny a kanalizace. Až pokud by to vodárny nezaslaly, pošleme informace my," píše se v reakci Brněnských komunikací.

Odpovědět musí podle zákona o svobodném přístupu k informacím městská firma vždy. "Městem ovládaná akciová společnost je veřejnou institucí povinnou poskytovat informace," tvrdí právník Stanislav Kadečka z Masarykovy univerzity. Hollan se může podle Kadečky odvolat.

"Lze se obrátit na nadřízený správní orgán se stížností na postup při vyřizování žádosti o informace či s odvoláním," dodává Kadečka.

Zveřejňování smluv přitom nefunguje ve většině českých měst. Světlou výjimkou je pouze Liberecký kraj, který byl za svou transparentnost v úterý na ministerstvu vnitra oceněn. "Zveřejňování smluv jim v Liberci zabere pouze jednu deseti tisícinu času odpracovaného na tamním úřadě," dodává Hollan.

Zákon, který by města či kraje nutil smlouvy zveřejňovat, se bude ve středu projednávat v poslaneckých výborech. Pokud by prošel, v budoucnu by musely všechny veřejné instituce smlouvy zveřejňovat.