Soud s podvodníky: Rostislav Kračmar a Aleš Adámek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Firmy zaplatily téměř padesát milionů za reklamu, kterou nikdo neviděl

  • 7
Výnosné podnikání s minimem námahy vymyslelo duo brněnských podnikatelů. Jednapadesátiletého Rostislava Kračmara a jeho o deset let mladšího známého Aleše Adámka státní zástupce viní z toho, že více než dva roky prodávali reklamu za miliony; bilboardy a letáky se ale na nejrůznějších akcích a místech po celé republice neobjevovaly.

Podle obžaloby duo část z nich vyrobilo pouze v počítači pomocí fotomontáže.

"Obžalovaní nejprve uzavřeli smlouvy o obchodní činnosti spočívající ve zpracování grafických návrhů reklamy i jejím umístění na nejrůznějších sportovních a kulturních akcích i webových stránkách. Fotografie a videozáznamy o výrobě a umístění reklamy poté ale vytvořili pomocí fotomontáže a následně pomocí faktur inkasovali peníze," popsal postup dvojice státní zástupce Rudolf Misák, který dvojici obžaloval z podvodu.

Za ten podnikatelům hrozí až dvanáctileté vězení.

Výnosný byznys, který dnes začal rozplétat čtyřčlenný senát Krajského soudu v Brně, podle žalobce odstartoval v roce 2002 starší z dvojice Rostislav Kračmar.

Nyní invalidnímu důchodci potažmo jeho firmě Dunga patnáct firem zaplatilo za nikdy neuskutečněnou reklamu celkem 29,68 milionu korun. Adámkovi, který je nyní nezaměstnaný a který na Kračmarův byznys navázal v roce 2004 s novou firmou Vexstav, devatenáct většinou těch samých klientů zaplatilo dalších 16,78 milionu korun.

Soud s podvodníky: Rostislav Kračmar a Aleš Adámek

Společnosti, které si reklamu objednaly, přitom na to, že je fiktivní a že někdy i celé roky platí za obrázky vytvořené v počítači, vůbec nepřišly. Že se velkoplošná reklama na tenisových a golfových turnajích, fotbalových utkáních, módních přehlídkách či billboardech po celé republice nikdy neobjevila, rozkryli až vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spolu s úředníky finančního úřadu.

Podle žalobce podvod dokládají fotografie skutečných reklam umístěných na tomtéž místě a ve stejném čase, kdy tam Kračmar s Adámkem "zadokumentovali" své reklamní sdělení, ale i výpovědi a záznamy pořadatelů akcí, u nichž si reklamu podvedených firem nikdo neobjednal.

"Fotografie reklam byly jen ilustrační," hájili se

Oba obžalovaní ale všechna obvinění odmítají. Stejně jako odmítli výpověď před soudem. Při výslechu na policii ale v minulosti uvedli, že fotodokumentace, s níž se obžaloba ohání a kterou podvedené firmy dokládaly na finančním úřadě, byla jen pro ilustraci. Doloženou prý mají i skutečnou reklamu, jen neví kde.

"Fotografie nezpochybňuji, byly ale pouze ilustrační. K fakturaci byly přiloženy i paměťové karty s dalším množstvím fotografií z akcí. Kde jsou, ale nevím," vypověděl Kračmar na policii.

Podle něj i jeho následovníka, který kromě způsobu práce převzal i většinu klientů, měla paměťové karty schraňovat účetní Alena Váhalová.

"Bohužel ta už zemřela, i když byla poměrně mladá, ve věku asi 45 let. Kde jsou paměťové karty, by tak mohli říci její pozůstalí," tvrdil Kračmar policistům.

Právě výpovědi dcer bývalé účetní, ale i zástupců podvedených firem má nyní soud v plánu až do pátku, stejně jako seznámení s posudky znalců. Zda tento týden padne i rozsudek, ale zatím není jisté.