Beáta Vörösová pomáhá začínajícím podnikatelům v gastronomii.

Beáta Vörösová pomáhá začínajícím podnikatelům v gastronomii. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Začínajícím podnikatelům v gastronomii půjčí kuchyň, v níž můžou čarovat

  • 0
V takzvané sdílené kuchyni si mohou zájemci o podnikání v gastronomii vyzkoušet, jaké to je, vařit pro hosty restaurace. Ojedinělý brněnský projekt zvaný Food Incubator spustila Beáta Vörösová. Pomáhá těm, kteří by si sami chtěli otevřít restauraci.

Zdaleka ne všem se podaří sny proměnit v realitu. Projekt slouží byznysem nepolíbeným začátečníkům a malovýrobcům od dubna. „Investovat statisíce do provozovny a vybavení, oběhat všechny úřady a vůbec ověřit si, zda nabízený produkt u zákazníků funguje? To jsou pro nováčky mnohdy nesplnitelné úkoly, které u nás nemusejí řešit,“ říká autorka myšlenky Beáta Vörösová.

Mladá žena, původně vystudovaná stavařka, je majitelkou Bistra Friends v Pekárenské ulici v Brně. Právě tam si mohou začínající podnikatelé práci ve sdílené kuchyni vyzkoušet a na speciálních degustačních večerech dát veřejnosti ochutnat to, co doposud vytvářeli jen doma.

Beáta Vörösová pomáhá začínajícím podnikatelům v gastronomii.

Nejen kvůli fungování inkubátoru je bistro velmi netypické. Aby se mohli nováčci školit v kuchyni a vyzkoušet si, jak práce v profesionálním podniku vypadá, má bistro otevřeno jen přes obědy a na víkendy zavírá úplně.

Denní menu navíc dodržuje zásady bezlepkového a paleo stravování, tedy důraz na kvalitní maso a většinou zeleninové přílohy. „Bavili jsme se o tom, že by bylo fajn tady mít jiné lidi, napojit se na ně, pomoct jim. Vždy jsme se snažili být hodně otevření,“ vzpomíná Vörösová na to, jak celý projekt vznikl.

Spojení zázemí a klientů, od nichž by začátečníci mohli zjistit prvotní reakce, je podle ní velmi důležité. „Vymýšlíme možnosti, jak spolupracovat. Spustili jsme sdílený e-shop pro ryze regionální a malé výrobce, jejich výtvory nabízíme ve speciálních degustačních večerech, které mají velký ohlas,“ říká Vörösová, jež se věnuje i dalším kulinárním nápadům.

Dokud jsou malinkatí, ať jsou u nás, vzkázala Vörösová

Podle ní tkví největší problém gastronomie v tom, že zákazníci se domnívají, že je v ní všechno velmi jednoduché. „Lidé procházejí Brnem a vidí, že tady rostou skvělé podniky jako houby po dešti. Mezi realitou a představami je ale obrovská propast. Spousta podniků vzniká proto, že ty před nimi zkrachovaly. Pro restauratéry neexistuje komunita, kde by mohli své problémy ventilovat,“ myslí si.

Právě v tomto by mohl Food Incubator také fungovat – tedy sdílením rad a konzultací. Postupně by tak měl vytvořit životaschopné podnikatele. „Dokud jsou malinkatí, ať jsou u nás. Pokud vyrostou a vytvoří si vlastní zázemí, budeme jen rádi.“

V rozjezdu už projekt pomohl například brněnskému podniku Ô-Kén-Kô, který se věnuje vietnamské kuchyni. „Do kuchyně bychom museli investovat spoustu peněz, navíc jsme si provoz chtěli nejprve vyzkoušet. Hodně nám to pomohlo odrazit se a naučit se, jak některé věci řešit organizačně,“ popsal spoluzakladatel podniku Long Tran.

Díky projektu se dnes věnují převážně cateringu, vyjíždějí i na různé gastrofestivaly. Aktuálně prostor bistra využívají třeba výrobci chilli omáček, domácích sirupů a marmelád, pomazánek, polévek či paštik. Mnohé z nich se pak objevují v nabídce Bistra Friends. A další zájemci se stále hlásí.

„Je to oboustranně výhodné, nedělám to zadarmo. Kuchyň jim pronajímáme, můžu si tak dovolit mít podnik v centru a vést jej jako malé bistro. Oni zase nemusejí do ničeho investovat a mají to tady naservírováno, včetně absence legislativních povinností,“ vysvětluje Vörösová, která se u mnohých zapsala jako autorka blogu o jídle s názvem Veselé borůvky.

Podle ní kouzlo úspěšného podnikání spočívá hlavně v přístupu a odlišení se. „Nacpat lidem břicho není tak těžké. Koncept restaurace musí mít hlavně hlavu a patu a být v něčem odlišný. Věřím, že se nám to daří i tím, že dokážeme zhmotnit podnikatelské sny jiných. Z touhy vstoupit na Měsíc je najednou úspěch v dohlednu.“