Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Formanovi vylákali diváky do bílovického lesa, tam jim převyprávěli Rusalku

  20:40aktualizováno  20:40
Další mistrovský kousek vykouzlili bratři Matěj a Petr Formanovi. Oba léta dokazují, že divadlo se dá vyčarovat doslova všude. Ve svém nejnovějším brněnském projektu Cesta za Rusalkou zájemce pro změnu naložili do vlaku. A vtipným způsobem v bílovickém lese u romantického jezírka skupině diváků převyprávěli Dvořákovu Rusalku.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Před Divadlem Husa na provázku v nedělní podvečer šuměla velká skupina lidí. Na zádech batohy, turistické oblečení a v rukou karimatky. Tady by kolemjdoucí jen stěží hádali, že se jedná o premiérové publikum mířící na první ze tří uvedení netradičního projektu.

"Každá výprava vždy čítá sto dvacet lidí," poznamenala dramaturgyně Bára Vrbová. Dav označený modrými pásky na zápěstí se šikuje. Míří k nádraží a nasedá do vlaku směr Bílovice nad Svitavou. Právě tady kousek nad hájenkou slavné lišky Bystroušky po setmění ožije tragický příběh nejznámější české vodníkovy dcery. Švanda je už ve vlaku.

Princ na dohled
"Kontrola náramků," šaškuje dokola dvojice herců vystrojených jako průvodčí. Že se budou dít prostá, ale o to efektnější divadelní kouzla, je jasné už na bílovickém nádraží.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích"Jé rychle podívejte," ukazuje prstem zkoprnělá žena. Komu se taky stane, že po lesní pěšině na dohled od perónu naráz procválá bělouš s načančaným princem a tajemně zase zmizí v lese. Je jasné, že o různá překvápka nebude nouze.


Než se setmí
Diváci horkým letním večerem zvolna ťapkají kolem známé hájenky lišky Bystroušky. Cestou do mírného svahu je čeká občerstvení v podobě koly, koblih a perlivých vstupů Miloše Štědroně. Známý muzikolog přítomné obšťastňuje minipřednáškami o Těsnohlídkovi, Neumannovi a Janáčkovi.

"Nikdo ti to nesní, ani zvíře lesní," obveseluje žvýkající publikum herec se stylovým příjmením Jiří Jelínek. Nejde jen o troušení žertů, je třeba natáhnout čas. Produkce u jezírka začne až o půl deváté večer. Diváky posléze čeká úchvatný výhled na předpisově pohádkový palouček i jezírko s orobincem dokola.

"Já si dlouho myslel, že Bystroušku napsal Dvořák. Tak to děláme tady. Už jsem to potom nechtěl měnit," vítá suše diváky Petr Forman.

Poťouchlých vtípků i legračních situací si diváci uhnízdění přímo na lesní cestě užijí ještě mnoho. A to se zpočátku zdá, že není o co stát. Forman totiž inscenuje první čtenou zkoušku, což tady v praxi znamená devět herců rozsazených kolem pultíků se scénáři. Až nepatřičně působí ve volné přírodě majestátní černé harmonium.

Dobře načasovaná besídka
Herci dostanou úlohy, čtou repliky a posunují příběh. A pak to začne... "Měsíčku na nebi hlubokém," zpívá lahodný ženský hlas. Z křovin vychází houbařka s košíkem, trylkuje jako by nic možná nejslavnější tuzemskou operní árii a ztratí se zase na lesní cestě. Jindy svéráznou čtenou zkoušku naruší zpěv trampíků nebo pochodující myslivci.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích

Blázniví nimrodi se za čas zase vynoří z lesa. Kolem chechtajících se diváků si to rázují s ulovenou a na mohutné větvi zavěšenou krávou. Magicky i komicky působí princ na koni, který se na silnici střetně s kouřícím mopedem. Motocyklistu si zahrál sám bílovický místostarosta.

"Nic od toho nečekejte, je to jen čtená," uklidňuje Petr Forman okouzlené publikum. Z lesa posléze úžasně zahřmí mocná Dvořákova hudba a při slavné svatební árii Květiny bílé po cestě pod podsvícenými stromy zaskotačí skupinka laní a srnečků. Vše to připomíná úžasně načasovanou i zábavně nalakovanou besídku. O hlavní kouzlo se postará noc a tragický konec.

Po bílovickém jezírku se převaluje kouř, princ nasedá na lodičku a pluje vstříc smrtelnému objetí Rusalky proměněné v bludičku. Těch se nakonec vyrojí mnoho v podobě dívek s tácy plnými svíček.

Povyprávěli i pohostili
Ztichlý večer ovšem nekorunuje smutné finále operní pohádky. Dívčí bludičky doslova vystelou cestu lidem mihotavými světýlky až do nedalekého tábora. Zde hlavní kumšt patří pro změnu Matěji Formanovi. Petr obstaral divadelní podívanou, Matěj na kolosální metr a půl široké pánvi připravil jídlo pro hromadu lidí. Hravý večer končí příjemným setkáním. Provázek i Formani bodují.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Najdete na iDNES.cz