Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Formanovi vylákali diváky do bílovického lesa, tam jim převyprávěli Rusalku

  20:40aktualizováno  20:40
Další mistrovský kousek vykouzlili bratři Matěj a Petr Formanovi. Oba léta dokazují, že divadlo se dá vyčarovat doslova všude. Ve svém nejnovějším brněnském projektu Cesta za Rusalkou zájemce pro změnu naložili do vlaku. A vtipným způsobem v bílovickém lese u romantického jezírka skupině diváků převyprávěli Dvořákovu Rusalku.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Před Divadlem Husa na provázku v nedělní podvečer šuměla velká skupina lidí. Na zádech batohy, turistické oblečení a v rukou karimatky. Tady by kolemjdoucí jen stěží hádali, že se jedná o premiérové publikum mířící na první ze tří uvedení netradičního projektu.

"Každá výprava vždy čítá sto dvacet lidí," poznamenala dramaturgyně Bára Vrbová. Dav označený modrými pásky na zápěstí se šikuje. Míří k nádraží a nasedá do vlaku směr Bílovice nad Svitavou. Právě tady kousek nad hájenkou slavné lišky Bystroušky po setmění ožije tragický příběh nejznámější české vodníkovy dcery. Švanda je už ve vlaku.

Princ na dohled
"Kontrola náramků," šaškuje dokola dvojice herců vystrojených jako průvodčí. Že se budou dít prostá, ale o to efektnější divadelní kouzla, je jasné už na bílovickém nádraží.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích"Jé rychle podívejte," ukazuje prstem zkoprnělá žena. Komu se taky stane, že po lesní pěšině na dohled od perónu naráz procválá bělouš s načančaným princem a tajemně zase zmizí v lese. Je jasné, že o různá překvápka nebude nouze.


Než se setmí
Diváci horkým letním večerem zvolna ťapkají kolem známé hájenky lišky Bystroušky. Cestou do mírného svahu je čeká občerstvení v podobě koly, koblih a perlivých vstupů Miloše Štědroně. Známý muzikolog přítomné obšťastňuje minipřednáškami o Těsnohlídkovi, Neumannovi a Janáčkovi.

"Nikdo ti to nesní, ani zvíře lesní," obveseluje žvýkající publikum herec se stylovým příjmením Jiří Jelínek. Nejde jen o troušení žertů, je třeba natáhnout čas. Produkce u jezírka začne až o půl deváté večer. Diváky posléze čeká úchvatný výhled na předpisově pohádkový palouček i jezírko s orobincem dokola.

"Já si dlouho myslel, že Bystroušku napsal Dvořák. Tak to děláme tady. Už jsem to potom nechtěl měnit," vítá suše diváky Petr Forman.

Poťouchlých vtípků i legračních situací si diváci uhnízdění přímo na lesní cestě užijí ještě mnoho. A to se zpočátku zdá, že není o co stát. Forman totiž inscenuje první čtenou zkoušku, což tady v praxi znamená devět herců rozsazených kolem pultíků se scénáři. Až nepatřičně působí ve volné přírodě majestátní černé harmonium.

Dobře načasovaná besídka
Herci dostanou úlohy, čtou repliky a posunují příběh. A pak to začne... "Měsíčku na nebi hlubokém," zpívá lahodný ženský hlas. Z křovin vychází houbařka s košíkem, trylkuje jako by nic možná nejslavnější tuzemskou operní árii a ztratí se zase na lesní cestě. Jindy svéráznou čtenou zkoušku naruší zpěv trampíků nebo pochodující myslivci.

Čtení Rusalky u jezírka v Bílovicích

Blázniví nimrodi se za čas zase vynoří z lesa. Kolem chechtajících se diváků si to rázují s ulovenou a na mohutné větvi zavěšenou krávou. Magicky i komicky působí princ na koni, který se na silnici střetně s kouřícím mopedem. Motocyklistu si zahrál sám bílovický místostarosta.

"Nic od toho nečekejte, je to jen čtená," uklidňuje Petr Forman okouzlené publikum. Z lesa posléze úžasně zahřmí mocná Dvořákova hudba a při slavné svatební árii Květiny bílé po cestě pod podsvícenými stromy zaskotačí skupinka laní a srnečků. Vše to připomíná úžasně načasovanou i zábavně nalakovanou besídku. O hlavní kouzlo se postará noc a tragický konec.

Po bílovickém jezírku se převaluje kouř, princ nasedá na lodičku a pluje vstříc smrtelnému objetí Rusalky proměněné v bludičku. Těch se nakonec vyrojí mnoho v podobě dívek s tácy plnými svíček.

Povyprávěli i pohostili
Ztichlý večer ovšem nekorunuje smutné finále operní pohádky. Dívčí bludičky doslova vystelou cestu lidem mihotavými světýlky až do nedalekého tábora. Zde hlavní kumšt patří pro změnu Matěji Formanovi. Petr obstaral divadelní podívanou, Matěj na kolosální metr a půl široké pánvi připravil jídlo pro hromadu lidí. Hravý večer končí příjemným setkáním. Provázek i Formani bodují.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz