Josef Koudelka přijel na jižní Moravu představit film, který zachycuje, jak...

Josef Koudelka přijel na jižní Moravu představit film, který zachycuje, jak fotil konflikt v Izraeli. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Když budete v exilu, budete se dívat na svět jinak, říká fotograf Koudelka

  • 8
V úterý to bylo přesně 79 let, co v Boskovicích přišel na svět jeden z nejvýznamnějších tamních rodáků - fotograf Josef Koudelka, kterého proslavily snímky z invaze vojsk do Československa v roce 1968. Dnes je z něj světoobčan usazený ve Francii, do Česka i rodného kraje se ale na chvíli vrátil.

Mimo jiné i do brněnského kina Art přijel před pár dny představit film režiséra Gilada Barama, který pojednává o Koudelkově fotografování v Izraeli (recenzi na něj si přečtěte zde).

Jediný původem český člen mimořádně prestižní fotografické agentury Magnum Photos ve Svaté zemi pracuje několik posledních let. Původně nad tím přitom váhal. Byl opatrný, aby nenaletěl na nějakou propagandu nebo projekt izraelské vlády.

„Chtěl jsem, aby žádné peníze nešly od Izraele, a druhou podmínkou bylo, že jsem chtěl mít naprostou volnost ve focení a že mi nikdo nebude mluvit do výsledné knížky,“ uvedl Koudelka.

Poprvé do Izraele vyrazil před osmi lety. Pobyl tam zhruba tři měsíce a pak se tam ještě v průběhu dalších let osmkrát vrátil. Ve středu jeho zájmu nestály historické památky nebo život lidí, ale spíše současné ohnisko napětí v podobě zdi, která odděluje území Palestiny od Izraele.

„To, co jsem tam viděl, byl zločin proti krajině. Takovými zásahy se ničí příroda na dlouhou dobu, přitom je pro nás důležitá,“ zdůraznil Koudelka.

Fotit ruské vojáky? Stejný pocit jako čistit si zuby

Zeď se snažil fotit z obou stran. Často se tak dostával do střetu s vojáky, kteří ho i několikrát za den kontrolovali. „Většinou se chovali velice slušně, ale pochopitelně se mi to snažili znepříjemnit,“ doplnil.

S vojáky už má dost zkušeností ze své první slavné reportážní série z roku 1968. „Tenkrát mě ve dvě hodiny ráno probudila kamarádka. Volala mi, myslel jsem, že je opilá, ale ona mi řekla, že přijeli Rusové. Já vzal hned fotoaparáty a vyšel do ulic. Byl to pro mě stejný pocit jako jít si čistit zuby,“ zavzpomínal fotograf.

Fotografie i negativy dokázal vyvézt na Západ a díky agentuře Magnum se dostaly do světových novin.

Po okupaci se rozhodl Koudelka odejít z Československa do exilu. Nejdříve žil několik let ve Velké Británii, následně se ale přestěhoval do Francie, kde také získal občanství. „Nejvíce ale pobývám na cestách,“ říká Koudelka.

Dlouholetý život v zahraničí a neustálé cestování mu změnilo pohled na svět. „Nejsem Francouz, nejsem Moravák, jak jsem byl, nejsem zkrátka jako dřív. Když budete v exilu, budete se dívat na svět jinak. Zvlášť je to typické v mém případě, protože pořád cestuji a na jednom místě jsem nebyl déle než tři měsíce,“ dodává na závěr Koudelka.

Podívejte se na trailer k dokumentu Koudelka fotografuje Svatou zemi: