Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Silný ročník je tu. Děti stály v Brně na zápisy do základních škol fronty

  9:14aktualizováno  9:14
Většina brněnských základních škol uspořádala o víkendu zápisy. Opakuje se situace jako s mateřskými školami - první třídy plní silné ročníky. Na umístění do vysněného vzdělávacího ústavu se stály fronty. Řada rodičů totiž chce dítě dostat jinam, než kam patří podle bydliště.
Na zápisy do škol se stály v Brně fronty. Stejně jako doteď na školky. Ilustrační snímek

Na zápisy do škol se stály v Brně fronty. Stejně jako doteď na školky. Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Dorazily jsme s kamarádkou, která také nebydlí ve spádové oblasti školy, v půl deváté ráno a byly jsme první. O hodinu později dorazili další lidé a tak od půl dvanácté už byl vestibul školy zaplněný,“ popsala matka pětileté Sofie čekání na páteční zápis na Základní škole Antonínská.

Ve 14 hodin, kdy oficiálně začínal, čekalo v hale asi padesát lidí. „Nával jsme zaznamenali jenom na začátku, celkem přišlo 86 dětí, což je srovnatelné s loňskem, kdy se k nám hlásilo víc dětí než v předchozích letech,“ řekl Leopold Trněný, ředitel školy.

Podle něj oceňují rodiče školu jednak proto, že je v centru Brna, a také kvůli rozšířené výuce jazyků. Na Antonínské letos otevírají o jednu třídu víc než loni, takže podle odhadu ředitele zřejmě bude přijata i většina dětí, které nemají trvalé bydliště v bezprostředním okolí školy.

Větší zájem rodičů prvňáků než dříve potvrdil i Roman Tlustoš, ředitel základní školy na Husově ulici ve středu města. „Budoucí prvňáčky jsme zapisovali od čtvrtka do soboty. Hned první den jich přišlo víc než loni, čekáme, že celkový počet zájemců bude vyšší než dřív,“ popsal Tlustoš. Na Husově letos otevřou tři první třídy.

Rodiče zapisují děti do několika škol zároveň, zákonu navzdory

Do některých základních škol přišlo tolik budoucích prvňáků, že museli čekat, než se na ně dostane řada. „Na Bakalově nábřeží jsme se k zápisu dostali asi až za hodinu,“ potvrdila matka pětiletého Gabriela. Škola patří díky výuce jazyků k nejžádanějším v Brně, pravidelně se na ni hlásí dvakrát tolik dětí, než může přijmout. 

„Musíme z převisu zájemců u zápisu vybrat ty, kteří mají studijní předpoklady pro cizí jazyky, na něž se specializujeme,“ uvedla ředitelka Yveta Gašparcová.

Oslovení ředitelé škol poukazují také na novou praxi, totiž že rodiče zapisují děti do několika škol zároveň, protože jsou tak zvyklí z přijímacího řízení ve školkách. To ale zákon neumožňuje. 

„Do poslední chvíle tak není jasné, kolik přijde zájemců. Podle zákona ale rodiče nesmí jít na víc zápisů,“ upozornil David Adamus, ředitel základní školy v Syrovicích nedaleko Brna.

Především školy, kam se hlásí hodně dětí, které nejsou z nejbližšího okolí a mají tak nárok na přijetí pouze v případě, že školu nezaplní místní děti, si stanovují různá kritéria přijetí. Patří mezi ně třeba pořadí příchodu k zápisu nebo různé testy dovedností a znalostí.

Přijímačky na základní školy kritizuje ombudsmanka

„Jedním z požadavků u zápisu na naší škole je, třeba aby si dítě umělo zavázat tkaničku. Což je v době suchých zipů u bot docela problém,“ konstatovala jedna z matek předškoláka, která si nepřála uvést jméno.

Praxi přijímaček na základní školy kritizuje také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, jde podle ní o diskriminaci. 

„Podle zákona platí rovnost přístupu ke vzdělávání, takže ředitelé nesmí stanovovat kritéria přijetí, jako jsou testy školní zralosti nebo znalostí,“ řekla Šabatová. Podle ní je při větším zájmu nejspravedlivějším způsobem výběru žáků losování.

Na bezmála 80 státních a soukromých základních škol v Brně letos nastoupí kolem čtyř tisíc šestiletých dětí. Přesný počet bude jasný až v červnu podle toho, kolik jejich rodičů požádá o odklad školní docházky.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz