Dům architekta Fuchse v kolonii Nový dům v brněnských Žabovřeskách

Dům architekta Fuchse v kolonii Nový dům v brněnských Žabovřeskách | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Funkcionalistická kolonie v Brně: příležitost, či ostuda?

Ta průvodkyně byla evidentně nadšená. Majitel jednoho z domů pozval celou skupinu překvapených turistů do své vilky, takže jsme mu postupně prošli předsíní, koupelnou, obývákem a ti odvážnější mu nakoukli i do ložnice.

Jeho dům je jedním z těch, které v německém Stuttgartu ve 20. letech minulého století projektovali světoví architekti jako součást vzorové kolonie moderního bydlení. Sídliště Weissenhof, v němž stavěli Mies van der Rohe, Le Corbusier či Hans Scharoun, je magnetem pro turisty, ale veřejnosti je zpřístupněný jen nejznámější dvojdomek Corbusierův, takže ostatní si může prohlédnout jen zvenku.

Pokud je ovšem některý z majitelů nepozve neplánovaně dovnitř jako nás. Průvodkyně stačila jen poznamenat, že v tomto domě ještě nebyla, a už nadšeně porovnávala, zda se vnitřek změnil oproti původnímu stavu. Pyšný majitel vysvětloval, co všechno je původní, a nikoho nenutil, aby se přezul.

. Názor

Dlouho jsem se chtěl do Stuttgartu na funkcionalistické domy podívat, podařilo se mi to až letos. Byl jsem zvědav o to víc, že obdobnou brněnskou kolonii moderního bydlení znám, protože bydlím nedaleko. A tak jsem mohl porovnávat.

Zatímco sídlištěWeissenhof svítí nad městem a připomíná zlatá dvacátá léta a tehdejší sny o moderním bydlení (pravda, někdy skutečně jen sny), podobné sídliště v Brně - kolonie Nový dům - je prakticky zapomenuto.

Přitom na jeho výstavbě, která pochází z doby vzniku brněnského výstaviště, se podíleli špičkoví (byť "jen" tuzemští) architekti jako Bohuslav Fuchs, Jiří Kroha či Arnošt Wiesner. Ale jak jejich díla vypadají dnes! Jsou přestavěná, zanedbaná. O posunuté střeše jednoho z Fuchsových domů nemluvě.

Leckdo z kolemjdoucích si možná ani neuvědomí, že se jedná o pozoruhodný stavební soubor. Nic ho na to ani neupozorní. Přitom by stačilo málo: třeba tabule s textem a historickými fotografiemi. Možná už jen taková maličkost by zvedla sebevědomí majitelů, kteří by se potom také víc snažili mít domky upravené jako za první republiky. Samozřejmě nemohou doplácet na památky, je třeba jim pomoci: radou i finančně.

Řešení v Brně je několik
Památky můžeme mít buď pro potěchu ducha, nebo pro ostudu. Kolonií Nový dům se můžeme chlubit, nebo se za ni stydět. Zamysleme se nad dalším využitím: třeba jeden z domků vykoupit a přestavět na expozici jako ve Stuttgartu. Doplnila by možná vhodně expozici ve vile Tugendhat. Nebo domy po dohodě s majiteli zvenku zrekonstruovat.

Anebo je zařadit do jakési naučné stezky a opatřit vysvětlujícími popiskami, jako je tomu s nádhernými prérijními domy architekta Wrighta v Chicagu. Ostatně hned vedle stojí úžasný vlastní dům architekta Jurkoviče, který se nyní přestavuje na muzeum. Proč toho všeho nevyužít?

Představuji si, že jednou půjdu kolem a uvidím skupinku turistů, jak je pyšný majitel zve: Pojďte dál!