Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Garáž na rynku prý ohrozí Parnas, z kauzy je i předvolební boj

  9:00aktualizováno  9:00
Nesouhlas s výstavbou podzemních garáží pod Zelným trhem v Brně se stupňuje. Kromě části odborníků i veřejnosti vyslovili své námitky i úředníci. Opatrnější slova najednou volí i politici. V ohrožení je totiž podle některých nejen brněnské podzemí, ale i kašna Parnas.

Zelný trh v Brně. - Na Zelném trhu v Brně se stále nesmí prodávat mléčné a živočišné výrobky. brněnský tržní řád to umožňuje jen o Vánocích. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Po jednání s projektanty garáží vrátili projekt k přepracování nejen památkáři, ale i zástupci odboru technických sítí brněnského magistrátu. Ti zodpovídají za kolektory, které pod Zelným trhem prochází a budou případnou stavbou zasaženy.

parkoviště

Investor, kterým je společnost Magnum, chce pod Zelným trhem postavit osmapadesát parkovacích míst.
Dvě třetiny z nich budou určeny obyvatelům přilehlých bytů. Zbytek garáží bude využívat hotel, který v současnosti vzniká v budově bývalé Cyrilo-metodějské záložny.

"Jako odbor jsme k tomu dali projektantovi připomínky a ten je nyní zapracovává," uvedl Ivo Mrázek z brněnského magistrátu.

"Některé věci, jako třeba výškové uspořádání, nebyly dost průkazné. Nebylo také zřejmé, jak si projektant představuje realizaci," dodal Mrázek.

Podle projektantů Arch.Design se ovšem nejedná o nic neobvyklého. "Je to normální průběh územního řízení. Myslím, že i mediální kampaň, která se teď rozjela, přispěla, že po nás teď úředníci chtějí více, než je běžně při územním řízení a řeší se až u stavebního povolení," vysvětlil hlavní architekt Arch.Designu Jaroslav Dokoupil (Radní kývli na podzemní garáže).

Předvolební boj

Výstavba podzemních garáží se ovšem začíná stávat součástí začínajícího předvolebního boje. Své obavy vyslovil jako první kandidát na primátora za ODS Robert Kotzian.

Robert Kotzian byl hostem on-line iDNES.cz"Město v dostatečné míře nevyvrátilo reálné obavy o osud nákladně rekonstruovaných podzemních chodeb, kolektorů a kašny Parnas. Představitelé města musí vyvrátit důvodné obavy, že stavba podzemních garáží je v rozporu s regulačním plánem Městské památkové zóny," uvedl Kotzian.

Svá slova pečlivěji volí i politici městské koalice. Ještě před čtrnácti dny vydali souhlasné stanovisko se zjednodušeným územním řízením. Radní s myšlenkou podzemních garáží sice stále souhlasí, ve svých vyjádřeních ovšem zdůrazňují dovětky "ale".

Třeba náměstek brněnského primátora a kandidát na primátorské křeslo za Stranu zelených Martin Ander vidí v garážích možnost, jak uklidit parkující auta z povrchu náměstí.

Martin Ander na sjezdu Strany zelených, kde byl zvolen jejím 3. místopředsedou"Jak je to zatím navrhováno, tak se mi zdá, že to umožňuje řešit problém. Navíc to dokáže zabránit vylidňování centra. Z tohoto pohledu bych ten projekt vnímal jako přínos," řekl Ander.

"Pokud ovšem budou splněny podmínky, které město dalo. To znamená, že investor spolehlivě dokáže, že nedojde k porušení kašny Parnas nebo podzemních sklepů, že nedojde k navýšení terénu náměstí a že se stavbou budou souhlasit památkáři a městská část," dodal Ander.

Ze stejných důvodů k zastáncům projektu patřil další z primátorských kandidátů, Daniel Rychnovský za KDU-ČSL.

"Domnívám se, že projekt není zavrženíhodný, protože řeší otázku parkování ve městě," řekl Rychnovský.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)Později své vyjádření doplnil a přiklonil se k názoru architektů Němce a Mikšíka. "Teď jsem dostal zprávu od autora regulačního plánu, že garáže nejsou s plánem v souladu a že jsme v radě od odboru územního plánování a rozvoje dostali špatné podklady a byli uvedeni v omyl. Bude to tady nutné prověřit," napsal Rychnovský.

Úředníci odboru územního plánovaní totiž uvedli, že projekt garáží neodporuje regulačnímu plánu městské památkové rezervace.

Jeho autoři, architekti Josef Němec a Jiří Mikšík, s tím však nesouhlasí. Minulý týden zaslali proto všem zúčastněným orgánům a vedení města své stanovisko.

S názorem obou architektů se ztotožňují také členové občanského sdružení Brnění. Ti včera podali proti rozhodnutí úředníků stížnost. "Konstatujeme porušení vyhlášky města Brna, proto podáváme nadřízenému orgánu žádost o přezkum rozhodnutí," řekl Matěj Hollan z Brnění, který včera stížnost na magistrátu odevzdal.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Najdete na iDNES.cz