Terminátora ani Matrixu se bát nemusíme, prohlásil Kasparov v Brně

  18:16aktualizováno  18:16
Ruský šachový mág Garry Kasparov, který byl mistrem světa nepřetržitě v řadě šestnáct let, dorazil ve čtvrtek po třech letech do Česka a ještě po delší době do Brna. Šachy si zahrál, ale jen pro zábavu, profesionální kariéru uzavřel v roce 2005.

Ruský šachový velmistr a bývalý mistr světa Garry Kasparov přijel do Brna, aby oficiálně otevřel moderní kanceláře české antivirové společnosti Avast. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Poté, co jsem s ní skončil, zaměřil jsem se na podporu demokracie a zajímá mě také, jak budou vypadat vztahy mezi člověkem a počítačem,“ vysvětlil Garry Kasparov. Právě on se totiž stal prvním šachistou, jehož v roce 1997 v turnaji porazil počítač Deep Blue od společnosti IBM.

Poslední tři roky je však Kasparov ambasadorem české antivirové společnosti Avast, což byl i důvod jeho cesty do Brna. Když se totiž v lednu 2016 bavil v Praze s představiteli firmy, uvědomil si, že bezpečnost je v dnešním světě průsečíkem všeho, co se dostalo do jeho nového zájmu.

„Ukázalo se, že styčné plochy mezi námi jsou širší, že nejde jen o základní souboj člověka s počítačem, ale že on sám se angažuje v ochraně soukromí nebo online svobodě,“ přiblížil technický ředitel Avastu Ondřej Vlček. „Sám Garry dnes často říká, že technologie se velmi posunuly dopředu, a to tak, že průměrná aplikace na mobilním telefonu je úplně jinde než počítač, se kterým hrál on sám,“ doplnil Vlček.

Ani ten nejlepší šachista zkrátka na program nemůže stačit. „Lidé se však nemusí obávat umělé inteligence, jak ji znají třeba z filmů Terminátor nebo Matrix. Vždy je to pouze na lidské odpovědnosti, jak a k čemu technologii s umělou inteligencí využijeme,“ řekl Kasparov.

Fotogalerie

Do Brna přijel, aby i s dalšími představiteli Avastu oficiálně otevřel ve čtyřech patrech nové moderní kanceláře. Ty si společnost pronajala v jedné z prvních budov, které vyrostly v prostoru někdejší Vlněny poblíž centra města.

Dosud firma sídlila v administrativním komplexu Spielberk Office Centre v Holandské ulici. Vedení ale chtělo prostory ve standardu, který nabízí i světová technologická špička v americkém Silicon Valley.

„Budova je ve velmi moderním stylu a přináší řadu benefitů pro zaměstnance, které byly na Holandské nemyslitelné. Tím největším je jídelna, v níž je od rána do večera neomezená a bezplatná konzumace jídla a pití,“ představil Vlček. Z dalších benefitů jsou to relaxační místnosti jako posilovna, herna s kulečníkem či dětský koutek.

V novém komplexu dnes pracuje téměř 400 lidí, z nichž většina se věnuje vývoji nových produktů. V globálním měřítku je to zhruba polovina všech vývojářů firmy, kteří jsou soustředěni právě v Brně. „Chceme ale dále růst. Máme kapacitu pro další odborníky, chceme se dostat zhruba na 500 zaměstnanců,“ prozradil ředitel.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Břeclav začala sázet stromy, aby mohla postavit vytoužený obchvat

Nová alej v Popicích bude sloužit jako přirozený větrolam

Břeclav začala pracovat na kompenzačních opatřeních, která musí splnit, aby mohla postavit obchvat města. Část jeho...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

Najdete na iDNES.cz