Robert Fremr | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Genocida je vnímána černobíle, říká soudce, jenž pobýval ve Rwandě

  • 0
Po dvou letech se soudce Nejvyššího soudu Robert Fremr vrátil z Tanzanie, kde pracoval jako jediný český zástupce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. V Tanzanii měl původně strávit rok, vrátil se však až za sedmadvacet měsíců.

Rwandský tribunál sídlí ve městě Arushi. OSN jej zřídilo pro souzení zločinů genocidy. Hutuové ve Rwandě utlačovali Tutsie. V dubnu 1994 zabili Tutsiové prezidenta a Hutuové odpověděli zavražděním 800 tisíc Tutsiů.

Cílem tribunálu má být usmíření. Proto tribunál zavírá oči před zločinci na straně Tutsiů. Při osvobozování Rwandy zavraždili Tutsiové na 60 tisíc Hutuů, souzeni však nejsou.

"Ve světě je genocida prezentována černobíle. Hutuové jsou ti zlí, Tutsiové hodní. Tak to ale není a rozhodnutí nestíhat Tutsie je čistě politické," řekl Fremr. Mělo by prospět stabilitě v zemi.

Podle Fremra je to vidět i na jediných dvou případech obviněných Tutsiů. "Prokurátorův postoj je v obou případech velmi váhavý," podotknul Fremr.

Hlavní je tam prokurátor...

Hlavní roli v kauzách podle Fremra mají prokurátor a obhájce, nikoli soudce. "Pokud se obžalovaní nepřiznají, soud se příšerně táhne. Vzhledem k tomu, že neměli velkou naději na snížení trestu, tak s tribunálem moc nespolupracovali," líčil Fremr.

Pasivní role pro něho byla utrpení. Jeho kolegové se divili, kam se pořád žene. "Byl jsem zvyklý řešit třeba i deset případů denně," řekl Fremr.

Jeho odsouzeným byla i popová hvězda

Jeho dva případy nebyly úplně typické. Jedním obžalovaným byl policejní prokurátor, druhým rwandská popová hvězda. "Zajímavé je, že prokurátor se skrýval pod falešnou identitou přímo u tribunálu, v týmu vyšetřovatelů," popsal Fremr.

Prokurátor by si měl odsedět doživotní trest, zpěvák byl za podněcování k vraždám odsouzen k 15 letům vězení. "Rozsudky nejsou pravomocné, předpokládáme, že se oba odvolají," dodal Fremr.