Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Geodis patřil mezi špičku ve výrobě map. Teď dluží čtvrt miliardy

  9:10aktualizováno  9:10
Kdysi slavná brněnská firma Geodis, pojem v oblasti map, je týden v konkurzu. Po podivných transakcích šéfa, který sponzoroval Jiřího Paroubka, dluží čtvrt miliardy. Nespokojení zaměstnanci, kteří dříve odešli, založili několik vydělávajících firem.

Na dronech postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnský Geodis byl přitom v minulosti synonymem pro mapy. Nejprestižnější firma v oboru měla roční tržby kolem půl miliardy korun a zisk přes 10 milionů. Dodávala mapové podklady pro Google či Seznam. Před čtyřmi lety ji ale převzal nový majitel a podnik začal řídit Petr Michek. Zatímco právník Michek sponzoroval politické kampaně Jiřího Paroubka, firma se propadala do dluhů.

Nyní už je Geodis - založený v roce 1990 - týden v konkurzu a konkurzní správkyně Tamara Kropáčová má za úkol rozprodat zbytky majetku. Věřitelé se přihlásili o čtvrt miliardy korun.

Vloni obrat 30 milionů

Špičkové znalosti brněnské firmy se ale nikam neztratily. Nespokojení zaměstnanci, kteří z Geodisu odešli, si založili vlastní podniky. Už nyní mají obraty v desítkách milionů korun.

„Strašně mě mrzí, co se s Geodisem stalo. Na troskách starého ale vzniká něco nového,“ konstatoval Ondřej Tomas, bývalý generální ředitel a jednatel Geodisu. Z firmy podle svých slov musel odejít, když se postavil tomu, že nový vlastník -pozemkový magnát Miloš Červenka - prostřednictvím poradenských smluv vyváděl ze společnosti desítky milionů korun. Na Tomasovo místo dosedl Michek, který dlouhodobě tvrdil, že do firmy nastoupil proto, aby ji zachránil.

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání.“

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání,“ uvedl Michek už dříve pro MF DNES. Letos na jaře vystřídal Jiřího Paroubka na postu předsedy této dosud neúspěšné strany.

Bývalý šéf Tomas dnes společně s někdejším ředitelem zahraničního obchodu Geodisu Janem Sirotkem vede Clever°Maps’. Přibrali další desítku nespokojených zaměstnanců. Vloni měl začínající podnik obrat 30 milionů korun. Letos už plánují 70 milionů.

Clever°Maps’ se věnují zasazování nepřehledných dat do map. Umějí tak například obchodníkům na mapu přesně vynést údaje o prodejích v jednotlivých pobočkách. Zatímco z tabulek byznysmeni těžko poznají, zda jim někde chybí pobočka, brněnská firma umí poradit, kde by zákazníky mohli najít a kde by nový obchod zbytečně „kanibalizoval“ ty už fungující. Rozhoduje se takto například s drogerií TETA.

Brněnští experti nabízejí i specializované aplikace, které mohou výrazně zkrátit dobu stavby dálnic v Česku. Ředitelství silnic a dálnic pomůže usnadnit složité výkupy pozemků pod zamýšlenými silničními stavbami, které se často táhnou roky.

Velká díra po Geodisu

Jednadvacet let v Geodisu působil Patrik Meixner, naposledy jako výrobní ředitel. Odešel na konci roku 2013. „Bylo jasné, že ztrácíme nejenom obchodní partnery, ale i dobrou pověst, u čehož jsem být nechtěl. Byla to velká firma, zůstala po ní velká díra na trhu,“ glosuje Meixner příležitosti v oboru. Jeho společnost Primis se věnuje technologicky náročnému laserovému skenování či snímkování z letadel.

A z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která zvládla převzít vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni dokonce koupil vyhledávač Seznam.cz. „Museli jsme se vybavit špičkovou technikou, takže máme v současné době tři vlastní letadla a velkoformátové kamery. Také máme vlastní šikmý letecký systém, kterým fotíme města v Česku, která lidé znají z,ptačího pohledu‘ na Mapy.cz,“ popsala výkonná ředitelka TopGis Drahomíra Zedníčková.

Na dronech neboli dálkově řízených vrtulníčcích postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu. Energetická firma E. ON teď například s jejich pomocí kolem Brna testuje, zda by drony s kamerami nemohly hledat závady na elektrickém vedení.

Pád do propasti

Geodis zatím po letech balancování nad propastí přepadává přes okraj a soud na něj vyhlásil konkurz. Červenka s Michkem totiž dlouhodobě nespolupracovali s konkurzní správkyní a neposkytovali potřebné dokumenty. Vlastníkem firmy se navíc stal řetězec firem končící Newgrange limited ve Velké Británii. Vystupuje v něm podnikatel Červenka, který ovšem sám tvrdí, že netuší, kdo britskou společnost firem vlastní.

Přesto Michek s Červenkou soudu nabízeli místo konkurzu reorganizaci firmy. „Se zřetelem k uvedeným okolnostem lze ale důvodně předpokládat, že návrhem je sledován nepoctivý záměr,“ napsala v usnesení soudkyně Eva Krčmářová a vyhlásila konkurz.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Za zlodějem se zabouchly plechové dveře, vysvobodili ho hasiči

Policejní auto (ilustrační foto)

Zloděje museli o víkendu vysvobodit hasiči. Třiatřicetiletý muž si vyhlédl jeden z bytových domů v Janáčkově ulici v...

Najdete na iDNES.cz