Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Geodis patřil mezi špičku ve výrobě map. Teď dluží čtvrt miliardy

  9:10aktualizováno  9:10
Kdysi slavná brněnská firma Geodis, pojem v oblasti map, je týden v konkurzu. Po podivných transakcích šéfa, který sponzoroval Jiřího Paroubka, dluží čtvrt miliardy. Nespokojení zaměstnanci, kteří dříve odešli, založili několik vydělávajících firem.

Na dronech postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnský Geodis byl přitom v minulosti synonymem pro mapy. Nejprestižnější firma v oboru měla roční tržby kolem půl miliardy korun a zisk přes 10 milionů. Dodávala mapové podklady pro Google či Seznam. Před čtyřmi lety ji ale převzal nový majitel a podnik začal řídit Petr Michek. Zatímco právník Michek sponzoroval politické kampaně Jiřího Paroubka, firma se propadala do dluhů.

Nyní už je Geodis - založený v roce 1990 - týden v konkurzu a konkurzní správkyně Tamara Kropáčová má za úkol rozprodat zbytky majetku. Věřitelé se přihlásili o čtvrt miliardy korun.

Vloni obrat 30 milionů

Špičkové znalosti brněnské firmy se ale nikam neztratily. Nespokojení zaměstnanci, kteří z Geodisu odešli, si založili vlastní podniky. Už nyní mají obraty v desítkách milionů korun.

„Strašně mě mrzí, co se s Geodisem stalo. Na troskách starého ale vzniká něco nového,“ konstatoval Ondřej Tomas, bývalý generální ředitel a jednatel Geodisu. Z firmy podle svých slov musel odejít, když se postavil tomu, že nový vlastník -pozemkový magnát Miloš Červenka - prostřednictvím poradenských smluv vyváděl ze společnosti desítky milionů korun. Na Tomasovo místo dosedl Michek, který dlouhodobě tvrdil, že do firmy nastoupil proto, aby ji zachránil.

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání.“

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání,“ uvedl Michek už dříve pro MF DNES. Letos na jaře vystřídal Jiřího Paroubka na postu předsedy této dosud neúspěšné strany.

Bývalý šéf Tomas dnes společně s někdejším ředitelem zahraničního obchodu Geodisu Janem Sirotkem vede Clever°Maps’. Přibrali další desítku nespokojených zaměstnanců. Vloni měl začínající podnik obrat 30 milionů korun. Letos už plánují 70 milionů.

Clever°Maps’ se věnují zasazování nepřehledných dat do map. Umějí tak například obchodníkům na mapu přesně vynést údaje o prodejích v jednotlivých pobočkách. Zatímco z tabulek byznysmeni těžko poznají, zda jim někde chybí pobočka, brněnská firma umí poradit, kde by zákazníky mohli najít a kde by nový obchod zbytečně „kanibalizoval“ ty už fungující. Rozhoduje se takto například s drogerií TETA.

Brněnští experti nabízejí i specializované aplikace, které mohou výrazně zkrátit dobu stavby dálnic v Česku. Ředitelství silnic a dálnic pomůže usnadnit složité výkupy pozemků pod zamýšlenými silničními stavbami, které se často táhnou roky.

Velká díra po Geodisu

Jednadvacet let v Geodisu působil Patrik Meixner, naposledy jako výrobní ředitel. Odešel na konci roku 2013. „Bylo jasné, že ztrácíme nejenom obchodní partnery, ale i dobrou pověst, u čehož jsem být nechtěl. Byla to velká firma, zůstala po ní velká díra na trhu,“ glosuje Meixner příležitosti v oboru. Jeho společnost Primis se věnuje technologicky náročnému laserovému skenování či snímkování z letadel.

A z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která zvládla převzít vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni dokonce koupil vyhledávač Seznam.cz. „Museli jsme se vybavit špičkovou technikou, takže máme v současné době tři vlastní letadla a velkoformátové kamery. Také máme vlastní šikmý letecký systém, kterým fotíme města v Česku, která lidé znají z,ptačího pohledu‘ na Mapy.cz,“ popsala výkonná ředitelka TopGis Drahomíra Zedníčková.

Na dronech neboli dálkově řízených vrtulníčcích postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu. Energetická firma E. ON teď například s jejich pomocí kolem Brna testuje, zda by drony s kamerami nemohly hledat závady na elektrickém vedení.

Pád do propasti

Geodis zatím po letech balancování nad propastí přepadává přes okraj a soud na něj vyhlásil konkurz. Červenka s Michkem totiž dlouhodobě nespolupracovali s konkurzní správkyní a neposkytovali potřebné dokumenty. Vlastníkem firmy se navíc stal řetězec firem končící Newgrange limited ve Velké Británii. Vystupuje v něm podnikatel Červenka, který ovšem sám tvrdí, že netuší, kdo britskou společnost firem vlastní.

Přesto Michek s Červenkou soudu nabízeli místo konkurzu reorganizaci firmy. „Se zřetelem k uvedeným okolnostem lze ale důvodně předpokládat, že návrhem je sledován nepoctivý záměr,“ napsala v usnesení soudkyně Eva Krčmářová a vyhlásila konkurz.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Najdete na iDNES.cz