Na dronech postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu

Na dronech postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Geodis patřil mezi špičku ve výrobě map. Teď dluží čtvrt miliardy

  • 11
Kdysi slavná brněnská firma Geodis, pojem v oblasti map, je týden v konkurzu. Po podivných transakcích šéfa, který sponzoroval Jiřího Paroubka, dluží čtvrt miliardy. Nespokojení zaměstnanci, kteří dříve odešli, založili několik vydělávajících firem.

Brněnský Geodis byl přitom v minulosti synonymem pro mapy. Nejprestižnější firma v oboru měla roční tržby kolem půl miliardy korun a zisk přes 10 milionů. Dodávala mapové podklady pro Google či Seznam. Před čtyřmi lety ji ale převzal nový majitel a podnik začal řídit Petr Michek. Zatímco právník Michek sponzoroval politické kampaně Jiřího Paroubka, firma se propadala do dluhů.

Nyní už je Geodis - založený v roce 1990 - týden v konkurzu a konkurzní správkyně Tamara Kropáčová má za úkol rozprodat zbytky majetku. Věřitelé se přihlásili o čtvrt miliardy korun.

Vloni obrat 30 milionů

Špičkové znalosti brněnské firmy se ale nikam neztratily. Nespokojení zaměstnanci, kteří z Geodisu odešli, si založili vlastní podniky. Už nyní mají obraty v desítkách milionů korun.

„Strašně mě mrzí, co se s Geodisem stalo. Na troskách starého ale vzniká něco nového,“ konstatoval Ondřej Tomas, bývalý generální ředitel a jednatel Geodisu. Z firmy podle svých slov musel odejít, když se postavil tomu, že nový vlastník -pozemkový magnát Miloš Červenka - prostřednictvím poradenských smluv vyváděl ze společnosti desítky milionů korun. Na Tomasovo místo dosedl Michek, který dlouhodobě tvrdil, že do firmy nastoupil proto, aby ji zachránil.

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání.“

„Mým úkolem ve firmě je odvrátit insolvenci, což se mi daří. Stranu LEV 21 financuji z peněz ze svého podnikání,“ uvedl Michek už dříve pro MF DNES. Letos na jaře vystřídal Jiřího Paroubka na postu předsedy této dosud neúspěšné strany.

Bývalý šéf Tomas dnes společně s někdejším ředitelem zahraničního obchodu Geodisu Janem Sirotkem vede Clever°Maps’. Přibrali další desítku nespokojených zaměstnanců. Vloni měl začínající podnik obrat 30 milionů korun. Letos už plánují 70 milionů.

Clever°Maps’ se věnují zasazování nepřehledných dat do map. Umějí tak například obchodníkům na mapu přesně vynést údaje o prodejích v jednotlivých pobočkách. Zatímco z tabulek byznysmeni těžko poznají, zda jim někde chybí pobočka, brněnská firma umí poradit, kde by zákazníky mohli najít a kde by nový obchod zbytečně „kanibalizoval“ ty už fungující. Rozhoduje se takto například s drogerií TETA.

Brněnští experti nabízejí i specializované aplikace, které mohou výrazně zkrátit dobu stavby dálnic v Česku. Ředitelství silnic a dálnic pomůže usnadnit složité výkupy pozemků pod zamýšlenými silničními stavbami, které se často táhnou roky.

Velká díra po Geodisu

Jednadvacet let v Geodisu působil Patrik Meixner, naposledy jako výrobní ředitel. Odešel na konci roku 2013. „Bylo jasné, že ztrácíme nejenom obchodní partnery, ale i dobrou pověst, u čehož jsem být nechtěl. Byla to velká firma, zůstala po ní velká díra na trhu,“ glosuje Meixner příležitosti v oboru. Jeho společnost Primis se věnuje technologicky náročnému laserovému skenování či snímkování z letadel.

A z Geodisu vzešla i jeho přímá konkurence - společnost TopGis, která zvládla převzít vytváření map Geodisu. Její třetinu vloni dokonce koupil vyhledávač Seznam.cz. „Museli jsme se vybavit špičkovou technikou, takže máme v současné době tři vlastní letadla a velkoformátové kamery. Také máme vlastní šikmý letecký systém, kterým fotíme města v Česku, která lidé znají z,ptačího pohledu‘ na Mapy.cz,“ popsala výkonná ředitelka TopGis Drahomíra Zedníčková.

Na dronech neboli dálkově řízených vrtulníčcích postavil své podnikaní UpVision, další pohrobek Geodisu. Energetická firma E. ON teď například s jejich pomocí kolem Brna testuje, zda by drony s kamerami nemohly hledat závady na elektrickém vedení.

Pád do propasti

Geodis zatím po letech balancování nad propastí přepadává přes okraj a soud na něj vyhlásil konkurz. Červenka s Michkem totiž dlouhodobě nespolupracovali s konkurzní správkyní a neposkytovali potřebné dokumenty. Vlastníkem firmy se navíc stal řetězec firem končící Newgrange limited ve Velké Británii. Vystupuje v něm podnikatel Červenka, který ovšem sám tvrdí, že netuší, kdo britskou společnost firem vlastní.

Přesto Michek s Červenkou soudu nabízeli místo konkurzu reorganizaci firmy. „Se zřetelem k uvedeným okolnostem lze ale důvodně předpokládat, že návrhem je sledován nepoctivý záměr,“ napsala v usnesení soudkyně Eva Krčmářová a vyhlásila konkurz.