Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Velkou cenu dorazilo 222 tisíc lidí. Odjezd fanoušků byl bez potíží

  12:32aktualizováno  18:31
Klidněji než v minulých letech proběhla motocyklová Grand Prix na brněnském okruhu. Dva uplynulé dny policisté nemuseli řešit žádné vážnější dopravní potíže. V neděli provoz po skončení závodů sice zhoustl, odjezd několika desítek tisíc fanoušků se však obešel bez stojících kolon.

Návštěvníci sledují tréninky a kvalifikace na brněnském Automotodromu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Od rána byl podle policie provoz bez problémů. První návštěvníci začali přijíždět už kolem sedmé hodiny, někteří opozdilci vstupovali do areálu ještě kolem poledne.

Po čtrnácté hodině už policisté začali usměrňovat pohyb motoristů pro postupný odjezd. První diváci začali opouštět Automotodrom po skončení hlavního závodu - královské kubatury MotoGP.

Fotogalerie

Odjezd automobilů vyvrcholil kolem šestnácté hodiny, kdy na dálnici zhoustl provoz na stupeň tři. "Rozjezd vozidel se obešel bez dopravních nehod a stojících kolon," informoval po sedmnácté hodině mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. 

Podotkl, že letos odjezd všech účastníků i díky úpravě programu trval déle a byl pozvolnější. Část návštěvníků totiž po závodě MotoGP vyčkala ještě na Moto3.

Celkem prošlo branami areálu za tři dny přes 222 tisíc diváků, z toho 142 tisíc během závodního dne. Celkové číslo je o deset tisíc vyšší než loni.

"Navzdory nejisté předpovědi počasí přišlo víc diváků ve všech třech dnech. Trend klesající návštěvnosti, který celý šampionát MotoGP zasáhl v předchozích letech, se v letošním roce otočil. Jsem ráda, že jsme i v tvrdé konkurenci dokázali udržet – alespoň průběžně – titul nejnavštěvovanějšího závodu sezony," uvedla ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová.

Klid v kempech i na silnicích

Na Masarykově okruhu a v jeho okolí v neděli parkovalo dohromady 8692 aut, 2770 motorek, 57 autobusů a 143 karavanů. Oproti sobotě se množství aut zvedlo o více než dvě tisícovky.

"Vzhledem k množství fanoušků je s podivem, že situace byla o poznání klidnější než v minulých letech. Nebyly problémy v dopravě, v kempech byla situace zvládnutá, přistihli jsme pouze několik opilých řidičů," doplnil Šváb.

V noci na neděli policie ve městě odhalila sedm opilých řidičů z toho dva cizince. Další čtyři řídili pod vlivem drog. Jeden z nich měl navíc zákaz řízení. Tento šofér navíc neváhal nabídnout policistům úplatek, za což skončil v policejní cele.

Odjezd fanoušků z Velké ceny Brna proběhl tentokrát bez problémů:

Ukradli skútr. V zapalování byly klíče

Policisté letos nekontrolovali nákladní prostory dodávek a náklaďáků, jak bylo běžné dříve. "Filtry na výpadovkách a ve městě letos nebyly. Měli jsme je už na okruhu u výjezdů z parkovišť," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nebylo třeba řešit ani zmizení žádného motocyklu. Kriminalisté pátrají pouze po pachateli krádeže skútru na Brněnsku, u něhož majitel nechal klíče v zapalování. Škoda je téměř šedesát tisíc korun.

V kempech byl letos také relativně klid. "Nedošlo k žádnému výraznějšímu narušení pořádku, řešily se pouze drobnosti. Šlo především o ztráty dokladů, tašek, mobilních telefonů a foťáků. V mnoha případech se věci vrátily majitelům. Krádeží bylo minimálně," doplnil Malášek.

Padělané čepice, které prodával na Grad Prix šestačtyřicetiletý Ital.

Padělané čepice, které prodával na Grad Prix šestačtyřicetiletý Ital.

Přímo v závodním areálu policie chytila italského prodejce padělaných kšiltovek. Šestačtyřicetiletý muž se vymlouval, že stejné čepice v Itálii bez problémů prodává. Nakonec se slzami v očích přiznal, že jde o laciné padělky. Prodejem stovky zabavených čepic by si přišel na padesát tisíc korun.

Ani během pátku a soboty, kdy návštěvníci mohli sledovat tréninky a kvalifikace, nedošlo u okruhu ani na příjezdu z dálnice k žádné kolizi, která by zpomalila provoz. Podle policejních odhadů parkovalo v sobotu v okolí Masarykova okruhu 5 900 osobních aut a 1 700 motocyklů, což je více než desetiprocentní nárůst oproti loňsku.

Sobota se podle mínění vedení Automotodromu také povedla. Přispěl k tomu úspěch českého závodníka Karla Haniky v šampionátu Red Bull Rookies Cup. Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz