Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Grand Prix se v Brně pojede ještě dlouho. Závod podpoří politici

  6:00aktualizováno  6:00
2011. Tento rok je zatím poslední, kdy má brněnský okruh garantováno pořádání Velké ceny Brna silničních motocyklů. Prestižní soutěž každoročně přiláká přes sto tisíc motoristických fanoušků a v televizi ji sledují v každém koutě planety.

Brněnský okruh dostal nový povrch | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

Po včerejším jednání v Poslanecké sněmovně sice termín prodloužení smlouvy do roku 2013 nepadl, ale generální ředitel španělské společnosti Dorna, která má na seriál motocyklových závodů licenci, hýřil optimismem.

"Závod se v Brně pojede ještě mnoho let a nemyslím, že by rok 2013 byl poslední," prohlásil Carmelo Ezpeleta.

Ezpeleta: Bez podpory politiků závod nejde pořádat
Právě setkání s předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem a poslancem Milanem Urbanem jej uspokojilo. "Dorna jako promotér seriálu jedná v ostatních zemích o velkých cenách s vrcholnými státními představiteli, zatímco u nás tato podpora doteď chyběla," vysvětlila výkonná ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová.

Jinak má brněnský závod seriálu ve světě jedinečné postavení. "Loňská velká cena byla vyhodnocena jako nejlepší závod roku 2007," připomněl Ezpeleta.

Výkonná ředitelka Msarykova okruhu Ivana UlmanováPřestože na závod každý rok v srpnu míří přes sto tisíc fanoušků, kteří tam utrácejí nemalé částky, a televizní přenos dělá České republice a Brnu reklamu po celém světě, politikům se na okruh příliš nechtělo. Loni na něm byl z vrcholných představitelů státu Miloslav Vlček, letos by měl přijet i premiér Mirek Topolánek, který dosud účast na závodu odmítal.

"Bez podpory politiků není možné velkou cenu organizovat. A já jsem rád, že jsme ji dnes našli," podotkl Ezpeleta.

A Vlček slíbil, že okruh by mohl dostat kromě morální podpory i finanční injekci."Závod je náročný a stát by se na tom měl podílet. To jsme s kolegou Urbanem přislíbili. Samozřejmě nejde poskytnout peníze na pořádání závodu, ale na investice. Na infrastrukturu, zlepšení zázemí, pohodlí návštěvníků, aby Dorna byla s brněnským okruhem spokojená a dále tam pořádala velké ceny," uvedl Vlček.

Zatím dostává Masarykův okruh na srpnovou Velkou cenu Brna desetimilionovou dotaci od města, která slouží jako zalistovací poplatek (poplatek za možnost závod pořádat - pozn. red.) seriálu. Město navíc část akcií závodního okruhu vlastní.

Masarykův okruh? Bezpečný a pěkný
Podle Ezpelety není důvod, aby se závody v Brně nejezdily dál. "Mám tu trať moc rád a oceňuji její bezpečnost. A také to, jakým způsobem organizátoři zvládají nápor návštěvníků a dokážou zorganizovat veškerou dopravu, která se závodem souvisí," řekl Španěl s tím, že některé nedostatky, které má Brno především v zázemí a infrastruktuře, se snad podaří vyřešit.

. Rozhovor s Ivanou Ulmanovou

Žádné konkrétní datum, do kterého bude Dorna Velkou cenu Brna garantovat, nepadlo. Mělo tedy jednání smysl?
Teď nejde ani tak o prodloužení smlouvy, o tom jednáme už delší dobu. Jde o přístup státu. Dorna jako promotér seriálu jedná v ostatních zemích o velkých cenách s vrcholnými státními představiteli, zatímco u nás tato podpora chybí. Takže jsem přivítala aktivitu poslanecké sněmovny, která se za nás postavila a dala jasně najevo, že o ten závod má zájem a chce, aby pokračoval.

Jak by měla podpora ze strany státu vypadat?
Určitě předpokládám  morální podporu, ta se letos rýsuje podstatně lépe než před dvěma lety, kdy jsem na okruh nastoupila. Samozřejmě finance, které se kolem pořádání Grand Prix točí, jsou obrovské a každá koruna nám pomůže. Paradoxně mnohem větší podporu jsme doteď cítili ze zahraničí. Když přijedeme za hranice a řekneme, že jsme z Brna, tak před námi stojí v pozoru. A u nás jsme jako popelky. Je mi líto, že tady není doceněno, co jsme přinesli.

Takže teď začnou na velkou cenu jezdit i vrcholní politici?
Doufám, že ano. Když někdo přijede na závody jednou, tak přijede znovu, protože atmosféra je neopakovatelná. Sto tisíc fanoušků kolem sebe nemáte na žádné jiné sportovní akci v zemi.

Přijede letos i někdo z vlády?
Máme přislíbeno, že by na závody měl přijet pan premiér. Prozatím to nebylo zrušeno, tak věřím, že mu předvedeme, jak vypadá největší sportovní podnik v České republice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz