Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Guláš vaří U Lojzičky po svém a placky jsou tuhé. I tak však uchvátí

  11:15aktualizováno  11:15
Na nabídku pivních speciálů, sladký cimes nebo šoulet láká nevšední Osvěžovna U Lojzičky. Oblíbená je u cyklistů nebo bruslařů, kterým stačí ujet z Brna jen pár kilometrů směrem do Lomnice u Tišnova. Hostinští myslí i na děti a pejskaře.

Občerstvovna U Lojzičky se nachází v penzionu Zámecký mlýn v Lomnici u Tišnova. | foto: Julie Kalodová, MF DNES

V téhle hospodě budete muset zapomenout na všechna gastronomická pravidla. Zřejmě vás neobslouží zprava, na objednávku budete čekat a špinavé nádobí se vám bude kupit na stole. Ale nadstandardní zájem o hosty vás mile překvapí a budete mít pocit, že všechny vaše nápady zde promění ve skutek. A to se všude nestává.

Osvěžovna U Lojzičky

Rodinný penzion Zámecký mlýn, Nový svět 158, Lomnice

www.novy-svet.cz

Restaurace uvnitř je nekuřácká a pro děti je tu spousta zábavy.

Až odsud budete odjíždět, budete si říkat, že sem musíte vzít své známé. Vyřiďte jim, že budou blízko lesa, dají si dobré pivo a obsluha je fakt vtipná.

Vybíráme z jídelního lístku

Brambory s kozím sýrem 86 Kč

Šoulet 82 Kč

Restaurace: 75 %

V Občerstvovně nabízí hned pět druhů pivních speciálů.

V nabídce piv jich mají hned pět, z jídelního lístku si můžete vybrat třeba speciality z kozího sýra. Dostanete tu i lampion štěstí a prezervativ. Prostě pro všechny případy a radosti života, které v sympatickém prostředí člověka postihnou.

Na své si tu přijdou děti, cyklisté i třeba psi. V horním patře opraveného mlýna se dá ubytovat, dole zase najíst, venku skákat na trampolíně nebo frčet na kole či bruslích po stezce, která vede lesem okolo.

Po dobrém jídle klidně rovnou na stezku Járy Cimrmana

Když chcete, vrchní, kterého hosté oslovují: "Františku" si s vámi bude povídat a zatopí pro vás v kamnech. Jestli naopak chcete klid, sedněte si ven a pití si můžete sami vylovit z chladicího pultu ve venkovním baru.

Trochu tápu, jak se restaurace, ve které jsem byla, vlastně jmenuje. Penzion nese název Zámecký mlýn, restaurace zřejmě Osvěžovna U Lojzičky, webové stránky jsou na adrese Nový svět. Ale hostům je to asi jedno a jezdí jich sem dost, pracně lákat je zřejmě nemusí.

Štamgasti v cyklistických dresech spokojeně posedávají na zápraží a jezdí sem pravidelně na pivní speciály, kterých točí pět. Já jsem ochutnala skvěle ošetřeného telčského Zachariáše a na pivní návštěvu bych přijela znovu.

Původně jsem jsem do restaurace v penzionu Zámecký mlýn v Lomnici u Tišnova zabloudila náhodou. Přijela jsem si prohlédnout židovskou čtvrť a projít stezku Járy Cimrmana. Potom jsem sestoupila do údolí potoka Besének a hledala podnik, kde vaří židovské speciality, jak mi prozradil turista na náměstí.

Chuť guláše nepotěšila, grilované lilky a papriky chutnaly lépe

Nevšední jídla, tak nepodobná české knedlíko-omáčkové kuchyni, jsem naposledy ochutnala v mikulovském hotelu Tanzberg. Líbí se mi, když majitel restaurace ctí původní prostředí, ve kterém svůj podnik provozuje. V jídelním lístku lomnické restaurace sladký cimes a šoulet vypadá líp než unifikované italské gnocchi nebo pizza. Jenže cimes zrovna neměli a místo šouletu mi slečna doporučila guláš s chlebem.

Guláš svojí chutí zklamal. Místo papriky v něm byla spousta zeleného koření.

Guláš svojí chutí zklamal. Místo papriky v něm byla spousta zeleného koření.

Grilované lilky a papriky chutnaly s kuskusem skvěle.

Grilované lilky a papriky chutnaly s kuskusem skvěle.

Za čerstvé pečivo patří kuchaři či kuchařce dík, guláš byl ale na talíři "nakydlý" a ani jeho chuť nepotěšila. Kdo očekává paprikovou klasiku, bude asi zklamán. Receptura pikantního guláše byla zcela originální, omáčka plná sušeného zeleného koření je ale u typického guláše nevítaná.

Grilované papriky a lilky s kuskusem nám ale opravdu chutnaly. Neutrální kuskus krásně doplnil lahodnou chuť paprik i lilků, uvolněnou teplem. Ingredience byly vkusně naaranžované na talíři a jídlo bylo lehké a přesto zasytilo. Akorát na to, aby člověk nejel s přecpaným žaludkem na kole zpátky domů.

I k dalším jídlům mám drobné výhrady: ke smaženému sýru by místo majonézy lépe seděla ochucená tatarka a palačinka (byť s opravdovou šlehačkou) nemusela být tuhá.

Ale přesto všechno: lidé, kteří vymysleli a vedou restauraci v penzionu Zámecký mlýn jako by znali tajemné zaklínadlo, které umí hosty okouzlit. Možná stačí jen ten úsměv za barem, pastelky, které nabízejí dětem, nebo mošt, který si můžete vlastnoručně načepovat. To vědí jen oni sami.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz