Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Učitelé gymnázia hrozí stávkou, nelíbí se jim kritika od rodičů

  • 131
Naprosto nečekaně vyvrcholil spor, který se už více než dva měsíce táhne mezi rodiči některých studentů a vedením mikulovského gymnázia. Pedagogové náhle vstoupili do stávkové pohotovosti.

Nevymezují se ale – jak bývá zvykem – proti zřizovateli nebo zaměstnavateli, ale proti rodičům. Aby naopak svého ředitele Stanislava Svobodu podpořili.

„Na protest proti bezprecedentnímu tlaku, jenž je na nás vyvíjen,“ zdůvodnili ve společném prohlášení zaměstnanci školy a odboráři. Jak dlouho bude stávková pohotovost trvat, ale neupřesnili. Kritiku jednoznačně odmítají a mohou se opřít o kladné výsledky podzimní kontroly z kraje či školní inspekce.

Rodičům zhruba tří desítek dětí se nelíbí hodně věcí. Že se ruší dříve zavedené projekty a neshání se peníze na jiné. Že odcházejí kvalitní kantoři a škola za ně nenašla adekvátní náhradu. Jazyková výuka je podle rodičů na nule a děti se ve škole necítí spokojené.

„Například se také neustále supluje. Jednu dobu měly děti třeba i sedm osm hodin týdně suplovaných,“ říká matka jednoho ze studentů. Uvést své jméno si nepřála, redakce je ale zná.

Obvinění míří na protekční studenty i přesuny učitelů

Ze školy, která zastřešuje kromě gymnázia ještě střední odbornou školu a učiliště, odešlo za současného vedení už pět učitelů. Z osmiletého gymnázia se navíc po čtyřech letech studia podle informací rodičů rozhodlo odejít na jinou školu hned čtrnáct kvartánů.

Před dvěma týdny se znesvářené tábory setkaly přímo ve škole. „Bylo to velmi útočné. Padala tam strašná obvinění včetně zmínek o protekčně přijímaných studentech a podivných přesunech učitelů nejen mezi školami, ale i obory,“ popisuje ještě žena z Mikulova.

Nespokojení lidé se už obrátili i na starostu Rostislava Koštiala (ODS). Třebaže školu nezřizuje město, ale kraj, radní si ředitele Svobodu pozvali na kobereček.

„Nyní mám na stole i oficiální výzvu rodičů, kteří mne žádají, abych podnikl nějaké kroky. Ještě do Vánoc budu intervenovat na Jihomoravském kraji, aby celou situaci na škole nebrali na lehkou váhu a hledali řešení,“ uvedl starosta s tím, že teď záleží na zřizovateli.

Dobré pověsti gymnázia, z něhož třeba jen letos vzešel vítěz krajského kola „mensovní“ Logické olympiády či bronzový účastník světové astronomické olympiády, podle něj takové otřesy neprospívají. Za poslední roky už jich přitom bylo několik.

Rovnou se začalo střílet ostrými, říká ředitel

Pedagogové ve společném prohlášení upozorňují na vysokou úspěšnost studentů u státních maturit, přijímaček na vysokou školu i v soutěžích. Menšina nespokojených rodičů, ale také vedení mikulovské radnice, podle nich poškozuje pověst školy.

To, že se do problémů vměšuje starosta, považují za nevhodné. „Cíleně je vyvoláván dojem, že na naší škole – a zvláště pak v části gymnázia – dochází k hromadnému odchodu pedagogů či zhoršení kvality výuky,“ napsali v prohlášení ke stávkové pohotovosti. Kritizované problémy označili za smyšlené.

Stejně to vidí jejich šéf, Stanislav Svoboda. A tvrdí, že po negativní kampani budou škole ubývat žáci. „A pokud někdo řekne, že je to vina ředitele, je to ryzí pokrytectví, protože já jsem tuto válku nezačal. Rodiče nevyužili žádných možností, jako je komunikace přes odbory či školskou radu. Rovnou se začalo střílet ostrými,“ poznamenal.

„Ale prakticky není nic, na co by se dalo odpovídat a prakticky to řešit, protože hlavní stížnost té skupiny rodičů zní, že jejich dítě tu není šťastné,“ popisuje ředitel školy.

Stížnost byla označena jako nedůvodná

Podle něj škola funguje naprosto bez problémů, učitelský sbor je stabilizovaný. To potvrdila i nedávná kontrola z kraje.

„Na podzim tohoto roku odbor školství šetřil anonymní stížnost zaměřenou zejména na kvalitu vzdělávání na gymnáziu, odchod pedagogických zaměstnanců, na nemožnost získání adekvátní náhrady za odcházející, na nezajištění výuky angličtiny po dobu dvou měsíců a na některé nedostatky v řízení školy, například včasné nastavení rozvrhů hodin, nenastavení vhodných přestávek na oběd. Stížnost byla označena jako nedůvodná,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková.

Už na jaře přitom do školy dorazila i Česká školní inspekce, aby prověřila kvalitu výuky. Ani ta neshledala nic závadného.

Sporné slučování

Problémy jako by se s gymnáziem táhly už od roku 2012. To kraj sloučil mikulovské gymnázium s tamní střední odbornou školou a učilištěm. Pod jednoho ředitele tak spadají gymnazisté, kteří zde studují osm let, i absolventi dvouletého studia praktické školy. A celý proces slučování vyvolal velkou vlnu nevole.

V tu dobu dokonce hrozilo, že gymnázium zruší osmileté studium. Starostové dvanácti obcí v okolí sepsali odmítavou výzvu, kterou zaslali radě kraje.

„Organizace je v situaci, kdy musí podniknout ještě některé kroky, které souvisejí s dřívějšími strukturálními změnami a které přinášejí do vlastního fungování školy nemalé změny, například sestěhování částí školy,“ podotkla Brindzáková.

Znovu bylo na mikulovském gymnáziu dusno na začátku školního roku před dvěma lety. Poté, co ve funkci skončil nestraník Jiří Souchop, kraj v čele se sociální demokracií jej nahradil Stanislavem Svobodou, který je členem ČSSD. A to i přesto, že nevyhrál výběrové řízení.

Po volbách ovšem bývalé vedení kraje padlo a Svoboda cítí, že má jít s ním. „Vidím za tím hlavně politický tlak,“ potvrdil.