Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hádají se osm let. O hladinu v novomlýnských nádržích

  9:02aktualizováno  9:36
Dlouhých osm let trvá spor ekologů a vodohospodářů o výši hladiny v novomlýnských nádržích. Konec by mu mohlo učinit nové rozhodnutí ministerstva zemědělství. To má znovu posoudit argumenty obou znesvářených stran.

Novomlýnské nádrže | foto: Tomáš Melka

Celý spor začal už v devadesátých letech, kdy ministerstvo životního prostředí rozhodlo o vybudování dvou ostrovů uprostřed střední novomlýnské nádrže za zhruba 60 milionů korun. Měly se tu vyvíjet unikátní mokřad a ptačí hnízdiště.

To by se však hladina nádrže musela udržet na výšce 169,5 metrů nad mořem. Povodí Moravy ostrovy vybudovalo a snížení hladiny přislíbilo. Pak však zažádalo o změnu manipulačního řádu, který počítal s výší hladiny ve výšce 170,35 metru. Nové ostrovy by se tak zatopily.

Víc vody je proti zákonu

Okresní úřad v Břeclavi vyšší kótu povolil a nadřízené ministerstvo zemědělství rozhodnutí potvrdilo. Podle ekologů i ministerstva životního prostředí ale protizákonně.

Spor už za osm let prošel přes několik úřadů, institucí i soudů. Zatím poslední rozhodnutí padlo na Nejvyšším správním soudu. Znamená, že ministerstvo zemědělství musí o manipulačním řádu na nádržích rozhodnout znovu. Bude se muset zabývat i odvoláními, která proti rozhodnutí tehdejšího okresního úřadu podali ekologové.

K zastáncům vyšší kóty patří vodohospodáři i zemědělci. A také senátor za Břeclavsko Jan Hajda. "Odpouštění novomlýnských nádrží v době klimatických změn a nedostatku vody, to by byla katastrofa pro celou jižní Moravu," tvrdí.

Požadavky ekologů je podle něj možné zabezpečit i při stávající výši hladiny. "Pro obce v okolí jezer by ale odpuštění vody mělo i fatální ekonomické dopady. Začala se tu rozvíjet turistika, pro niž je zachování vyšší kóty nezbytné," naznačil. Obce by navíc postihl nedostatek vody pro zavlažování, což odmítají i zemědělci.

Tento argument ovšem považuje za scestný Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu. "Klimatické změny jen dobře slouží k tomu, aby se mohlo křičet, že bude nedostatek vody. Systém závlah už je ale dávno zničený. A potrubí nevyhovuje současným normám," tvrdí.

Míň vody je šance pro ostrovy

Vyšší hladina podle něj naopak téměř zničila mokřady. Je však přesvědčen, že kdyby se dnes podařilo hladinu snížit, unikátní ekosystémy by se ještě pořád mohlo podařit zachránit. "Příroda je mocná," tvrdí.

Snížením hladiny by se zachránily nejen uměle vybudované ostrovy, ale také okraje nádrží. Střídáním zaplavení a vysychání by se mohla zachránit i unikátní lokalita Betlém -původní bažina s mimořádnou pestrostí živočichů, kterou postupně voda zcela zalévá.

Ekologové doufají, že se na ministerstvu zemědělství "probere" někdo osvícený. "Měli by se zamyslet nad tím, co se na Moravě děje. I když to jsou zřejmě pro ministra tak okrajové záležitosti, že je naděje malá," podotkl Ungerman.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz