Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hádají se osm let. O hladinu v novomlýnských nádržích

  9:02aktualizováno  9:36
Dlouhých osm let trvá spor ekologů a vodohospodářů o výši hladiny v novomlýnských nádržích. Konec by mu mohlo učinit nové rozhodnutí ministerstva zemědělství. To má znovu posoudit argumenty obou znesvářených stran.

Novomlýnské nádrže | foto: Tomáš Melka

Celý spor začal už v devadesátých letech, kdy ministerstvo životního prostředí rozhodlo o vybudování dvou ostrovů uprostřed střední novomlýnské nádrže za zhruba 60 milionů korun. Měly se tu vyvíjet unikátní mokřad a ptačí hnízdiště.

To by se však hladina nádrže musela udržet na výšce 169,5 metrů nad mořem. Povodí Moravy ostrovy vybudovalo a snížení hladiny přislíbilo. Pak však zažádalo o změnu manipulačního řádu, který počítal s výší hladiny ve výšce 170,35 metru. Nové ostrovy by se tak zatopily.

Víc vody je proti zákonu

Okresní úřad v Břeclavi vyšší kótu povolil a nadřízené ministerstvo zemědělství rozhodnutí potvrdilo. Podle ekologů i ministerstva životního prostředí ale protizákonně.

Spor už za osm let prošel přes několik úřadů, institucí i soudů. Zatím poslední rozhodnutí padlo na Nejvyšším správním soudu. Znamená, že ministerstvo zemědělství musí o manipulačním řádu na nádržích rozhodnout znovu. Bude se muset zabývat i odvoláními, která proti rozhodnutí tehdejšího okresního úřadu podali ekologové.

K zastáncům vyšší kóty patří vodohospodáři i zemědělci. A také senátor za Břeclavsko Jan Hajda. "Odpouštění novomlýnských nádrží v době klimatických změn a nedostatku vody, to by byla katastrofa pro celou jižní Moravu," tvrdí.

Požadavky ekologů je podle něj možné zabezpečit i při stávající výši hladiny. "Pro obce v okolí jezer by ale odpuštění vody mělo i fatální ekonomické dopady. Začala se tu rozvíjet turistika, pro niž je zachování vyšší kóty nezbytné," naznačil. Obce by navíc postihl nedostatek vody pro zavlažování, což odmítají i zemědělci.

Tento argument ovšem považuje za scestný Jaroslav Ungerman z Unie pro řeku Moravu. "Klimatické změny jen dobře slouží k tomu, aby se mohlo křičet, že bude nedostatek vody. Systém závlah už je ale dávno zničený. A potrubí nevyhovuje současným normám," tvrdí.

Míň vody je šance pro ostrovy

Vyšší hladina podle něj naopak téměř zničila mokřady. Je však přesvědčen, že kdyby se dnes podařilo hladinu snížit, unikátní ekosystémy by se ještě pořád mohlo podařit zachránit. "Příroda je mocná," tvrdí.

Snížením hladiny by se zachránily nejen uměle vybudované ostrovy, ale také okraje nádrží. Střídáním zaplavení a vysychání by se mohla zachránit i unikátní lokalita Betlém -původní bažina s mimořádnou pestrostí živočichů, kterou postupně voda zcela zalévá.

Ekologové doufají, že se na ministerstvu zemědělství "probere" někdo osvícený. "Měli by se zamyslet nad tím, co se na Moravě děje. I když to jsou zřejmě pro ministra tak okrajové záležitosti, že je naděje malá," podotkl Ungerman.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Jobs Contact
Mistr výrobního střediska (20.000 - 27.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz