Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hamé zčásti zpřístupní daňčí oboru

  7:11aktualizováno  7:11
Vstup do daňčí obory u Radějova je již delší dobu takřka nemožný. Je oplocená a na příjezdových komunikacích jsou uzamčené brány. To by se nyní mělo změnit. Její nájemce, Hamé Babice, v ní chce vybudovat takzvané přelezy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hamé Babice již podalo žádost o zahájení územního řízení a hodlá je postavit ještě do konce roku. Obce v okolí v tom vidí vstřícný krok, ovšem mají výhrady. S nájemcem obory si už delší dobu nerozumí. Část pozemků vlastní Strážnice a Radějov a loni daly dokonce výpověď z honitby, což by znamenalo, že jejich pozemky se z ní po uplynutí dvouleté lhůty budou muset vyjmout.

"Na to, že je obora nepřístupná, jsme upozorňovali již dlouho. Teď se nájemce více snaží - zřejmě kvůli tomu, že v dubnu skončí výpovědní lhůta. Hrozí mu tak, že by se přinejmenším zmenšila asi o čtvrtinu rozlohy," uvedl starosta Radějova Stanislav Knitl.

Přelezy jsou vlastně žebříky, po kterých se přelézá přes plot. "Kdysi jich tam bylo asi dvanáct, Hamé chce nyní obnovit čtyři," uvedl starosta. Připustil, že už nyní v oboře nějaké přelezy jsou, ale podle něj naprosto nevyhovující. "Starší lidé, silnější nebo méně fyzicky zdatní turisté nemají šanci po těchto žebřících plot přelézt," dodal.

V některých obdobích bude přístup i nadále omezen

Svůj záměr umožnit větší zpřístupnění obory oznámili Hamé Babice v tiskové zprávě. Současně v ní však upozorňují, že i nadále do ní bude omezený vstup v období kladení mláďat, jelení a daňčí říje.

Daňčí obora se v příštích měsících možná zmenší i o nejcennější část rezervace Kútky, ve které jsou vzácné orchidejové louky. Správa CHKO Bílé Karpaty již kolem nich postavila plot v délce asi jednoho a půl kilometru, nedávno ho však musela odstranit. Nařídil jí to stavební úřad, mimo jiné proto, že k tomu nedali souhlas všichni vlastníci pozemků.

"Je pravda, že jsme ho nepostavili v souladu se stavebním zákonem. Tuto část rezervace však daňčí zvěř opravdu ničí a chtěli bychom ho postavit znovu," uvedl vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty Jiří Němec.

Nový plot by měl více vyhovovat i požadavkům myslivců. Bude vyšší, pletivo silnější a na horním konci bude mít pevná břevna. "Říká se jim zradidla. Zvěř tak plot uvidí už zdálky a nebude docházet k tomu, že do něj v běhu narazí a zraní se," dodal Němec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz