Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Handicapované „bílé otroky“ má víc rodin. Policie o otrokářích mlčí

  8:23aktualizováno  8:23
Každý měsíc musela devětadvacetiletá mentálně zaostalá žena z Brna odevzdávat svým domácím invalidní důchod. Sebrali jí i peníze z krátkodobých brigád, které jí zařídili. Rozličná další příkoří "otrokářského páru" s ní snášeli skoro pět let ještě další čtyři handicapovaní lidé.
Otrok

Otrok | foto: Profimedia.cz

Kriminalisté již obvinili povedenou dvojici z týrání, muže také z kuplířství, útisku, zpronevěry a neoprávněného držení platební karty.

K identitě dvaačtyřicetiletého muže a jeho o tři roky mladší družky ovšem nechtějí kriminalisté říct ani slovo. - čtěte Policisté obvinili dvojici, která zotročila mentálně postižené

Redakci MF DNES se však ozvali lidé, podle nichž jde téměř jistě o romskou rodinu.

"Je to charakteristický rys kriminality v této komunitě. Jako třeba lichva. Někdy se mluví o fenoménu bílých otroků. Aktéři si nějakým způsobem vytipují handicapované lidi, které snadno mohou zmanipulovat, a ti se pro ně stávají zdrojem sociálních dávek," anonymně popisuje jeden ze zasvěcených.

Policisté, kteří brněnskou kauzu právě rozpletli, to nechtějí komentovat. "Je mi líto, ale k obviněným můžu říct jen tolik, že oba mají základní vzdělání," uvedla šéfka skupiny Domácí násilí Alena Sedláčková.

V malém bytě žilo dvanáct lidí
Pětice postižených neměla u svých "dobrodinců", kteří navíc vychovávali pět dětí, na růžích ustláno. Přestože od nich domácí inkasovali nemalé částky, neplatili nájem. Právě kvůli dluhu na nájemném se všech dvanáct lidí během pěti let čtyřikrát stěhovalo.

Obvykle se museli směstnat v nějakém dvoupokojovém bytě.

Když noví členové rodiny v něčem neposlechli, bývali i biti nebo mívali domácí vězení. Muž jim vyhrožoval, že je zničí.

Místo, kde lze koupit potenciálního živitele
Podle Marka Jakoubka, který se na Západočeské univerzitě zabývá sociální antropologií, mají už s "bílými otroky" zkušenosti i v jiných částech republiky.

"Pro určitý typ lidí je to strašně výhodná strategie. Konkrétně vím o místě, kam si Romové jezdili kupovat své potenciální živitele. Zaměřili se právě na snadno zranitelné lidi, seniory nebo různě handicapované osoby," popsal expert.

Obviněná dvojice žije nyní už jen se svými dětmi. Zdravotně postižení se od nich odstěhovali. "Jeden z mužů zemřel, ale jeho smrt s případem nijak nesouvisí," uvedl policejní komisař Oldřich Kříž.

Obě mentálně postižené ženy se mezitím staly matkami, ale otci jejich dětí nejsou vietnamští manželé, které si pod nátlakem musely vzít. Po těch se totiž slehla zem a kriminalisté po nich zatím marně pátrají.

K mateřství ženy přesvědčil opět jejich domácí, který v jejich potomcích vycítil další zdroj příjmů. Jednu z žen dal dohromady s mužem ze své domácnosti a "zkasíroval" ji o porodné, druhá se sblížila s jiným Brňanem.

Podle psychologů potřebují tito lidé nějakou autoritu, které se zcela samozřejmě podvolí. "Jsou sugestibilní, zvyklí dělat, co se jim řekne, snadno jim namluvíte, že to tak má být. Hravě se tak dají zneužít," popsal psycholog Jiří Brančík.

Takové snahy zaznamenal i Pavel Kosorin, ředitel brněnského centra Armády spásy, ve vztahu ke svým klientům. Podle něho jsou obdobně zranitelní i bezdomovci, tedy sociálně handicapovaní lidé.

"Přihodilo se třeba, že k nám volal jeden důchodce, který zcela natvrdo řekl, jestli by od nás nemohl získat nějakou hospodyni, která by mu byla k ruce ve dne i v noci. Snažíme se dělat mezi klienty osvětu, vysvětlovat jim, jak se chovat, aby nenaletěli," uvedl Kosorin.

Odborníci se shodují, že neodhalených případů "otrokářství" bude víc. Zmíněná kauza vyplula na světlo jedině díky tomu, že se dokázala devětadvacetiletá žena od tyranů odpoutat. Letos na jaře sama přišla na policii poté, co se s ní pán domácnosti začal na autobusové zastávce přetahovat o její důchod. Od té doby policisté ze skupiny Domácí násilí případ rozplétají.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz