V srpnu si hejtman Michal Hašek a ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová ještě notovali. Nyní je vše jinak.

V srpnu si hejtman Michal Hašek a ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová ještě notovali. Nyní je vše jinak. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hašek chce pořádat Velkou cenu v Brně sám. Okruh z jednání vyšachoval

  • 116
Desítky milionů dotací na brněnskou Velkou cenu silničních motocyklů chce hejtman Michal Hašek směřovat do neprůhledné krajské společnosti s ručením omezeným. Promotér Velké ceny raději podepsal po jednání s hejtmanem smlouvu i s okruhem v Rakousku.

V srpnu ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová předstupovala před novináře s Michalem Haškem z ČSSD bok po boku. Jihomoravský hejtman tehdy slíbil, že kraj slavnou (a také ztrátovou) Velkou cenu vezme pod křídla a zvrátí její nejistou budoucnost. Ulmanová, která po vyšších dotacích volala už několik let, hýřila optimismem a díky. 

„Její“ Masarykův okruh pořádající MotoGP měl být partnerem ve společné organizaci.

Ve čvrtek - o tři měsíce později - Ulmanová vypadala úplně jinak. Ač se na tiskové konferenci mluvilo o stejném tématu, šéfka Masarykova okruhu na ni přišla Haškem nepozvána a v šoku. 

I když bez Automotodromu se Velká cena v Brně pojede jen těžko, Hašek ho z jednání o MotoGP vyšachoval. Na čtvrteční jednání krajského zastupitelstva na poslední chvíli zařadil mimořádný bod. Vedení okruhu o něm podle informací MF DNES nevědělo. 

„Zastupitelstvo ve čtvrtek odsouhlasilo záměr zřídit společnost s ručením omezeným, která by se ujala smluvních vztahů se společností Dorna Sports (promotérem Velké ceny - pozn. red.) a podílela se tak na organizaci budoucích ročníků Velké ceny. Ve středu se odehrálo oficiální jednání kraje a Automotodromu. Vzájemně jsme se informovali o našich krocích,“ tvrdil novinářům Hašek.

Ulmanová poté, co hejtman po prohlášení odešel, jen na chodbě krajského úřadu přečetla své vyjádření. 

„Zdůrazňujeme, že komunikace není úplně nejlepší. Ve středu jsme měli první schůzku od srpna. Veškeré informace získáváme pouze z médií,“ konstatovala mimo jiné Ulmanová. 

„Tradice pokračování Velké ceny je kvůli nestandardním krokům ohrožena,“ dodala.

Katarská schůzka

Předminulý víkend přitom odjel Hašek do Kataru na setkání se zástupci Mezinárodní motocyklové federace a Dorna Sports. I z něj vynechal zástupce okruhu, kteří doteď s Dornou vždy jednali. Co se přesně na schůzce odehrálo, veřejně známo není.

Je ale jisté jedno - z hejtmanova sekretariátu následně odešel dopis generálnímu řediteli Dorna Sports Carmelu Ezpeletovi. MF DNES měla možnost prostudovat anglicky psaný dokument, v němž Michal Hašek konkrétně popisuje, jak by podle něj měla krajská společnost provozující Velkou cenu fungovat. 

„Subjekt kontrolovaný krajem bude využívat důležitých výjimek z legislativy o veřejných zakázkách. Cílem je udržet flexibilitu při vstupování do smluvních vztahů s dodavateli. Předpokládáme, že ve vztahu ke službám a materiálu, které mohou být poskytovány více dodavateli, bude probíhat neveřejné výběrové řízení,“ píše se v dokumentu. 

Neprůhledné, nedobytné

A přesně z těchto důvodů varují před volbou s. r. o. protikorupční odborníci.

„Možnost zapojení veřejnosti do rozhodování se prakticky blíží nule. Zatímco o stejné zakázce by kraj hlasoval na veřejném zastupitelstvu, společnost vlastněná krajem o ní rozhodne na neveřejném zasedání svého orgánu,“ vysvětlila advokátka Petra Bielinová z nevládní organizace Oživení, která dlouhodobě mapuje transparentnost veřejných zakázek. 

Podle Bielinové je navíc třeba veřejná dostupnost smluv u obchodních společností velmi nízká. „O jakoukoli nepříjemnou informaci je zpravidla nutné se soudit,“ dodala.

Hašek podobné riziko nepřipouští. „Doporučení právníků je takové, že jsme schválili s. r. o. Proces jednání ale není ukončen. Právní forma se může ještě změnit. Společnost s ručením omezením by měla dozorčí radu, ve které budou zástupci státu, kraje a města, takže transparentnost bude maximální,“ odbývá pochyby Hašek.

Jak si jeho nabídku přebrala sama Dorna Sports, zjistit nelze. „Jediné, co můžeme nyní oficiálně říci, je to, že na brněnském okruhu se pojede MotoGP 2015. Máme smlouvu s Karlem Abrahamem,“ odpověděl pouze mluvčí Dorny Ignacio Sagnier.

Podpis s rakouskou konkurencí

Výmluvné ovšem je, že v neděli Dorna oznámila podpis smlouvy pro rok 2016 s rakouským Red Bull Ringem ve Spielbergu. Právě od roku 2016 přitom Brnu stávající smlouva končí. Rakušané by ho tudíž mohli nahradit, i když to tak Dorna veřejně neprezentuje.

Hašek ovšem dopady podpisu bagatelizuje. „Nijak nebrání jižní Moravě bojovat za Velkou cenu u nás,“ vyjádřil se.

Ulmanová přitom ale mluví jinak. Hlavní vyjednavač Hašek podle ní totiž zatím nebyl schopen splnit tři podmínky, které na katarském jednání padly a o nichž Dorna následně informovala i Automotodrom. 

„Dorna nás v sobotu upozornila, že jsme nejistým partnerem, a právě proto uzavře smlouvu s Rakouskem od roku 2016. V případě, že česká strana požadavky nesplní, tak by mohlo dojít k tomu, že bude zrušena i Velká cena 2015,“ uvedla Ulmanová.

Dorna Sports žádá zajištění zbylé třicetimilionové části zalistovacího poplatku za rok 2014, kterou garantovala vláda ČR a promotér ji ještě nemá. Jihomoravský kraj by navíc měl jako smluvní partner předložit garanci pro rok 2015.

„A dále trvají na tom, že smluvním partnerem krajského projektu musí být Automotodrom, protože provozuje dráhu, kde se závod pojede,“ dodala Ulmanová.

Její slova nasvědčují tomu, že Hašek tak potřebuje okruh a jeho majitele Karla Abrahama chtě nechtě ke spolupráci dotlačit. Nebude to mít jednoduché. I proto, že ve čtvrtek uzavřel memorandum o spolupráci nejen při Velké ceně naopak s Autoklubem ČR. Mezi jeho prezidentem Romanem Ječmínkem a Abrahamem panují antipatie.

,