Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zaplaťte, píše Haškovi majitel MotoGP. Jinak Velká cena v Brně končí

  10:42aktualizováno  10:42
Už měsíce jihomoravský hejtman slibuje, že třiceti miliony, které dostal od vlády, zaplatí dluh za loňskou Velkou cenu motocyklů v Brně. Teď otočil: podmínky to prý neumožňují. Porušujete dohody a ohrožujete letošní 50. ročník, reaguje španělský promotér Dorna.

Ředitelka brněnského okruhu Ivana Ulmanová a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na středeční tiskové konferenci k MotoGP. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Jakmile ministerstvo školství převede peníze na náš účet, vezměte si stopky a měřte vteřiny,“ vykládal v únoru Michal Hašek z ČSSD, jak rychlá platba dluhu bude.

Peníze ovšem na účtu kraje leží ladem už druhý měsíc. Navzdory tomu, že uplynula dohodnutá lhůta na jejich zaplacení.

Hejtman tvrdí, že je třeba, aby převod financí odsouhlasilo čtvrteční mimořádné zastupitelstvo. Kvůli čemu se ale 65 krajských zastupitelů skutečně sejde, je otázkou.

MF DNES totiž získala dopis, který Hašek tento týden adresoval firmě Automotodrom. Ta je držitelem licence na pořádání závodu a peníze Dorně dluží.

V dokumentu hejtman po třech měsících slibů přiznává, že vládní pomoc na úhradu loňského roku vůbec použít nelze: „Dotace ze státního rozpočtu je poskytnuta na úhradu výdajů na organizaci a zabezpečení mistrovství světa silničních motocyklů Grand Prix uskutečněných v období od 5. února 2015 do 31. prosince 2015.“

A obratem Automotodromu nabízí obchod - oněch 30 milionů investuje do letošního ročníku. Ale jen pokud se kraj stane spolupořadatelem, což stvrdí trojstranná smlouva „okruh - kraj - Dorna“.

„Navržené řešení zároveň umožní řešit vaše finanční závazky vůči promotérovi závodu,“ naznačuje hejtman, že teprve pak vypořádá loňský dluh.

Hašek: Do dokončení jednání nebudeme komentovat

Jak je možné, že Hašek dosud veřejně tvrdí, že 30 milionů má jít na úhradu dluhu, i přesto, že tomu vládní podmínky brání, MF DNES v pondělí sdělit odmítl.

„Do dokončení jednání zastupitelstva o loňském, letošním a budoucích ročnících Grand Prix nebudeme poskytovat žádný nový komentář,“ odpověděl pouze.

Hejtman neřekl ani to, zda hodlá na zaplacení dluhu najít jiné peníze, například přímo v rozpočtu Jihomoravského kraje.

A je tu další problém. Zaplacení dluhu Hašek sliboval na madridské schůzce i promotérovi, společnosti Dorna. A to už do 28. března.

Že by další prodlení šéfovi Dorny Carmelu Ezpeletovi vadilo, ale hejtman popírá.

„Pan Ezpeleta vzal na vědomí zákonné procedury týkající se veřejných financí a také termín zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje. To se sejde 9. dubna, nehrozí tedy nebezpečí z prodlení,“ řekl hejtman koncem týdne pro Aktuálně.cz.

Dorna nic veřejně komentovat nechce. MF DNES má ovšem k dispozici dopis, který Ezpeleta 1. dubna napsal přímo Haškovi. A vykreslovaný klid nevzbuzuje.

„Za těchto okolností to musíme považovat za porušení dohod. Pokud 30 milionů korun nebude zaplaceno, uskutečnění Grand Prix v roce 2015 je v reálném ohrožení,“ napsal šéf Dorny. Po dosavadních diplomatických vyjádřeních jde o nezvykle ostré prohlášení.

Z viceprezidenta Autoklubu je právník kraje

Hašek nepříjemnou poštu dostal navzdory tomu, že „přešvihnutí“ termínu vyjel minulý víkend do Kataru řešit Jan Šťovíček - novopečený právník Jihomoravského kraje. Jak schůzka šla, komentovat odmítl.

„Jako právní zástupce Jihomoravského kraje jsem vázán mlčenlivostí,“ pouze řekl MF DNES Šťovíček.

Pikantní je, že jde zároveň o viceprezidenta Autoklubu ČR. Tedy instituce, která odmítla stát se prostředníkem pro vládní dotaci 30 milionů korun. Jenže léta předtím to dělala. A díky tomu se role mohl ujmout právě jihomoravský hejtman. Navíc advokátní kancelář Jana Šťovíčka KŠD Legal vede s brněnským okruhem několik soudních sporů.

Automotodrom, který drží licenci na MotoGP v Brně už jen letos, angažmá Šťovíčka nese těžce: „Jde o několikanásobný střet zájmů,“ komentovala to ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová.

Dokud kraj nesplatí třicetimilionový dluh, jak sliboval, tak s ním okruh nemá podle Ulmanové o čem jednat.

„Předpokládali jsme, že zastupitelstvo bude schvalovat trojstrannou dohodu, která zajistí splacení dluhu 30 milionů korun za loňský ročník. Novým požadavkem hejtmana jsme zaskočeni,“ dodala Ulmanová.

Mezitím se dokončuje audit Automotodromu, který si zadal menšinový akcionář firmy - město Brno. Pak se ukáže, zda je hospodaření okruhu transparentní. Právě neprůhlednost podniku, který vlastní Karel Abraham, hejtman používá jako jeden z argumentů, proč by od roku 2016 licenci na MotoGP měla držet krajská společnost, nikoliv Automotodrom.

Pro to ale dosud nenašel podporu ani Dorny, ani protikorupčních odborníků. Ti naopak za neprůhledné označují Haškovo řešení.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz