Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hašek bude v Brně vysvětlovat schůzku v Lánech, bookmakeři mu už nevěří

  9:21aktualizováno  9:21
Michal Hašek odpoledne dorazí do Brna na jednání krajského výkonného výboru ČSSD. Společně s dalšími jihomoravskými poslanci Jeronýmem Tejcem a Zdeňkem Škromachem bude čelit návrhům, aby odstoupili z vedení strany. Bookmakeři mezitím přestávají věřit, že by se Hašek mohl stát premiérem.
Michal Hašek ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)

Michal Hašek ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Samozřejmě se zúčastním stranických fór, na která jsem pozván a kde dostanu příležitost podat spolustraníkům informace a argumenty," uvedl Hašek v SMS, kterou odpověděl na dotaz ČTK.

Co ovlivnilo propad kurzu na Haška

  • 26. 10. Po vyhlášení volebních výsledků odjíždí Michal Hašek se skupinou poslanců na utajovanou schůzku s prezidentem v Lánech.

  • 27. 10. Hašek zpochybňuje pozici Bohuslava Sobotky v čele strany, předsednictvo strany schválilo výzvu k odstoupení Sobotky, je vyřazen i z vyjednávacího týmu o vládě. Hašek popírá setkání s prezidentem.

  • 28. 10. Demonstrace na podporu Sobotky pod okny Pražského hradu

  • 29. 10. Sobotka vystupuje proti Haškovi, žádá, aby odešel ze všech funkcí - rozpadá se nově vzniklý vyjednávací tým o vládě v čele s Haškem.

  • 30. 10. Hašek s účastníky lánské schůzky poprvé přiznávají, že se konala, omlouvají se - v Brně demonstrace za Sobotku, útočí na spojence Haška, primátora Romana Onderku

  • od 1. 11. Kraje začínají vyzývat Haška, aby odstoupil z vedoucích funkcí. 

O tom, zda bude včele strany potvrzen Bohuslav Sobotka a zda se Hašek vzdá stranických funkcí, se bude rozhodovat 10. listopadu na zasedání ústředního výkonného výboru strany. Haškova místní stranická organizace Brno-venkov ho v pátek vyzvala, aby zůstal ve vedení strany až do připravovaného sjezdu ČSSD (více čtete zde).

Například blanenská či břeclavská organizace strany však v minulém týdnu žádala rezignaci Haška i dalších účastníků schůzky s prezidentem.

Hašek ztrácí oblibu u voličů a tím i u bookmakerů

Před parlamentními volbami byli podle bookmakerů Michal Hašek a Bohuslav Sobotka rovnocennými soupeři, alespoň co se týká kurzů vypsaných na příštího předsedu vlády. Teď už by si na Haška asi nikdo nevsadil.

Od 15. října mohli lidé na budoucího premiéra sázet třeba v sázkové společnosti Fortuna. Kurz byl tehdy 2 na Bohuslava Sobotku a 1,85 na Michala Haška. Kdyby tedy někdo vsadil stokorunu na to, že příští vládu sestaví Sobotka, vyhrál by dvě stě korun. Při sázce na Haška, který se stane premiérem, by hráč získal o patnáct korun méně.

"Zatímco před volbami byla situace mezi Sobotkou a Haškem spíše vyrovnaná, dá se říci, že poté, co se udála schůzka v Lánech a další události v ČSSD, pro bookmakery už byla šance Haška stát se předsedou vlády nízká, favoritem se stal Bohuslav Sobotka," komentoval páteční kurz mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Na konci minulého týdne už se totiž Sobotka dostal na kurz 1,15, Hašek závratně vyšplhal na 7. Ten, kdo by si tedy i přes události minulého týdne chtěl vsadit na Haška, získal by za stokorunu už sedm set. I když je to kurz výhodný, je viditelné, že bookmakeři už Haškův úspěch neočekávali.

"Osobně jsem zvažoval, že bych vsadil, kurz byl výhodný. Teď jsem rád, že jsem to neudělal. I když nejsem volič ČSSD, favoritem pro mě byl Hašek, akorát, že si to tou akcí u prezidenta dost pokazil," říká Ladislav Koutňák z Kuřimi.

Vzhledem k povolebnímu dění uvnitř ČSSD vypsali sázkové společnosti i další kategorii. "Kromě sázky na předsedu vlády jsme v úterý 30. října vypsali i kurzy na samotného předsedu sociální demokracie," dodal Šrain. I tady byl zpočátku favoritem Hašek s kurzem 1,8. Sobotka byl spíše v pozici outsidera s kurzem 3.

Tehdy se tedy vyplatilo vsadit, pokud totiž Sobotka pozici šéfa ČSSD ustojí, lidé, kteří na něho v úterý vsadili stokorunu, vyhrají tři sta. "Jak začaly v týdnu vyplouvat informace a lidé začali houfně sázet, kurz se výrazně proměnil," informuje Šrain.

V pátek tedy Hašek končil s vysokým kurzem 8, Sobotka v pozici nejpravděpodobnějšího vítěze s kurzem 1,34.

Podívejte se, jak se Michal Hašek 31. října omlouval za svou lež:

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz