Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hejtman, nebo poslanec? Hašek váhá i po volbách

  12:29aktualizováno  12:29
Jihomoravský hejtman a staronově zvolený poslanec Michal Hašek z ČSSD ani po volbách zatím jasně neřekl, kterou z těchto dvou funkcí si ponechá. Rozhodne se až po ustanovení nové vlády.
Michal Hašek ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)

Michal Hašek ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Podle nedávno schválených vnitrostranických pravidel musí on i jiní sociální demokraté vyřešit souběh těchto funkcí do šesti měsíců.

Právě místopředseda sociální demokracie byl politikem, kterému jeho odpůrci souběh funkcí vytýkali nejčastěji. A i když Hašek tvrdil, že angažmá ve Sněmovně se s prací hejtmana výborně doplňuje, patrně právě on byl jedním z důvodů, proč sociální demokracie hraní této dvojrole svým členům zakázala (více se dočtete zde).

Volební výsledky

"Schválili jsme si pravidlo, že při kumulaci určitých veřejných funkcí s funkcí poslance se bude muset politik do šesti měsíců rozhodnout, kterou funkci si ponechá. Nechceme dlouhodobě připustit souběh funkcí hejtman a poslanec nebo náměstek hejtmana a poslanec," popsal letos v létě pro MF DNES šéf strany Bohuslav Sobotka.

Klíčové v jeho vyjádření je však slovo dlouhodobě. Politici se totiž nemusí rozhodnout hned, jak dvě křesla získají. Váhat, balancovat a kalkulovat o tom, které křeslo je výhodnější, mohou půl roku.

Toho nyní hodlá využít i Hašek. "Kterou z těchto dvou funkcí budu zastávat, to se rozhodnu po ustavení nové Sněmovny a vlády," řekl den po předčasných volbách.

V případě dalších voleb by ztraceného hejtmanství byla škoda

Podle čeho se bude rozhodovat, nekomentoval ani před volbami a konkrétněji se nevyjadřuje ani nyní. Je však jasné, že jde o vliv v jednotlivých funkcích.

Například v případě dalších předčasných voleb by pro Haška bylo nevýhodné, kdyby o křeslo hejtmana a předsedy Asociace krajů přišel. Pokud by naopak v nové vládě získal vlivný post, na křesle hejtmana by lpět nemusel.

Na okamžik to přitom v neděli dopoledne vypadalo, že se Hašek už rozhodl. ČTK totiž jeho povolební vyjádření interpretovala tak, že už se rozhodl a v dohledné době se vzdá křesla hejtmana. "Tak to ale není," upřesnil poté pro iDNES.cz.

Jeho váhání komplikuje situaci i v Jihomoravském kraji. Není totiž jasné, jak bude dál fungovat - tedy zda hejtmanem zůstane Hašek, nebo se funkce ujme některý z jeho stranických kolegů.

Koaliční lidovci v čele s bývalým hejtmanem Stanislavem Juránkem nicméně opakují, že do výběru nového hejtmana sociálním demokratům mluvit nebudou. "Personální obsazení jednotlivých funkcí je podle koaliční smlouvy záležitostí té strany, které tato funkce náleží," řekl už dříve Juránek.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz