Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hasiči museli odstraňovat sněhové převisy ze střech po celém Brně

  • 2
Hasiči a zaměstnanci specializovaných firem dnes odstraňovali rampouchy a sníh ze střech hned několika vysokých budov v centru Brna. Ty ohrožovaly kolemjdoucí například na ulicích Křídlovická, Josefská a Pekařská.

"Hasiči samozřejmě tyto situace řeší, jedná se ale pouze o případy, které přímo ohrožují zdraví lidí. Zodpovědnost za stav střechy mají majitelé budov a ti by měli zajistit i odstranění sněhu," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Někteří vlastníci budov si na čištění střech najímají specializované firmy pro práce ve výškách. Za odborné strhnutí nebezpečného sněhu tak řádově zaplatí několik tisíc korun.

"Zájem o odstraňovaní sněhu je teď opravdu velký. Dnes jsme čistili střechy u náměstí 28. října a na třídě kapitána Jaroše," uvedl František Nečas, majitel společnosti, která se odklízení sněhu ze střech věnuje.

Situaci sleduje i městská policie, která se snaží vlastníky budov s nebezpečnou střechou dohledat. "Dnes byl problém například na Pekařské ulici. Hned u čtyř budov se nepodařilo dohledat majitele, a tak sníh sundávali hasiči. Museli jsme kvůli tomu uzavřít okolí a usměrňovat dopravu," řekla mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

Padající sníh může mít rychlost až 50 kilometrů v hodině

Nebezpečí v brněnských ulicích nečíhá za rohem, ale spíše nad hlavou. Utržený sněhový převis padající z výšky dvanácti metrů, což je běžná výška domů v centru města, dosáhne při dopadu rychlosti přes padesát kilometrů v hodině. Náraz se tak dá srovnat se srážkou s osobním automobilem.

"Toto nebezpečí si uvědomuji. Snažím se používat zdravý selský rozum a chodit převážně prostředkem ulice," řekl pouliční prodejce Tomáš Klemenc.

Také záchranáři varují před možným úrazem. "Pokud je člověk ve špatnou dobu na špatném místě, může mu zmrzlý sníh padající ze střechy snadno způsobit i smrtelná zranění. Lidé by se měli v tomto období dívat hodně po okolí, aby se podobným událostem vyvarovali," zdůraznil Radek Turin z krajské záchranné služby.

Za následky nehody by byli zodpovědní majitelé budovy

Za odstranění ledu ze střechy jsou zodpovědní majitelé nemovitostí. Ti by také nesli následky pokud by došlo k nehodě. "Sníh ze střechy jsme odklidili vlastními silami. Máme odvážného údržbáře. Také tady v okolí chodili policisté a když viděli nebezpečně vypadající rampouchy, zapsali si to a zavolali hasiče," řekla majitelka vícepatrového domu Milada Schulzová.

Za stav budov spadajících do majetku města je zodpovědná příslušná městská část, která zajišťuje i jejich správu. "V současnosti žádné takové práce z iniciativy městké části neprobíhají," řekl mluvčí městské části Brno-střed Roman Boura.

V Brně se odstraňování nebezpečného ledu ze střech věnuje hned několik odborných firem. "U rovných střech se počítá cena podle plochy a u svislých je to od hodiny práce. Většinou se dá vše stihnout za dopoledne a zákazník za zaplatí několik tisíc korun," řekl František Nečas.

Situaci v ulicích sledují i městští policisté. "Pochůzkáři sledují stav sněhu na střechách přímo v ulicích a snaží se upozornit majitele, aby dali vše do pořádku. Pokud je situace opravdu hraniční tak přivoláme hasiče, kteří sníh pomocí vysokozdvižné techniky odstraní," doplnila Kapitančiková.

A dodala, že pokud majitel není schopen dát vše okamžitě do pořádku, měl by nebezpečné místo alespoň neprodleně viditelným způsobem označit, aby zabránil případnému zranění.

"Pokud nevidím nějaké označení třeba páskou nebo dřevem, tak se kolem vůbec nedívám," přiznala studentka Hanka Velíčková.