S rozsáhlým požárem lesa hasiči cvičně bojovali ve Vojenském újezdu Březina.

S rozsáhlým požárem lesa hasiči cvičně bojovali ve Vojenském újezdu Březina. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rok po ničivém požáru Moravské Sahary opět hořel les. Tentokrát cvičně

  • 3
Rok po obrovském a ničivém požáru lesa u Bzence na Hodonínsku bojovali hasiči na jižní Moravě opět s rozsáhlým požárem v lesním porostu. Tentokrát však pouze cvičně. Ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku prověřovali v pátek a sobotu to, co se v Bzenci při výjimečně velkém zásahu v praxi naučili.

"Hořet" začalo ve vojenském výcvikovém prostoru v pátek ráno. Velitel zásahu se v tu chvíli dozvěděl, že v plamenech je sto padesát metrů dlouhá linie lesního porostu. Od tohoto okamžiku musel začít rozhodovat o tom, kolik dalších hasičů povolá na místo, jak je zorganizuje a jak se proti plamenům začne bojovat. Od toho se pak odvíjelo další "šíření" cvičného požáru.

Nakonec se na Březině sjelo čtyřiačtyřicet jednotek hasičů z celého Jihomoravského kraje, přidali se vojenští hasiči i armádní a policejní vrtulník. Pomáhat přijeli také hasiči z Olomouckého kraje, se kterým vojenský újezd Březina sousedí.

Nakonec bylo na místě kolem čtyř stovek profesionálních i dobrovolných hasičů. "Při loňském zásahu v Bzenci pomáhali hasiči z jedenácti krajů v Česku a další posily ze Slovenska," připomněl náměstek ředitele jihomoravských hasičů Petr Oháňka.

Ten byl jedním z několika lidí, kteří na základě zkušeností z Bzence připravovali "scénář" cvičného požáru ve vojenském prostoru.

Jedním z plánovaných bodů tohoto scénáře byla například evakuace tábora, ke kterému se nečekaně přiblížily plameny; podobně jako loni v Bzenci. A aby to nebylo zase tak jednoduché, tábor se dostal do ohrožení v noci. Stavba nouzového evakuačního tábora a evakuace figurantů tak nastala za tmy. I s tím si hasiči poradili.

Hořící les na rovině se proměnil v bludiště

Loni v Bzenci hořela oblast zvaná Moravská Sahara a podle hasičů to byl největší lesní požár v celé zemi za posledních patnáct let. Plameny v horkých květnových dnech zasáhly 160 hektarů vyschlého borového lesa a škodu poté lesníci vyčíslili na více než 27 milionů korun.

"Největším problémem tam byla orientace. Rovná krajina, les tam byl všude stejný, cesty a jejich křižovatky byly všechny podobné, to vše zasypáno popelem a prachem. I zkušený lesník, který tamní krajinu zná, měl v noci problém se najít," zavzpomínal velitel hasičské stanice na brněnské přehradě Alexandr Ficek, který se před rokem zásahu v Bzenci také zúčastnil.

V takových podmínkách bylo obtížné udržovat i přehled o tom, kde se plameny šíří a kde naopak ustupují. Vše musel ze vzduchu neustále monitorovat vrtulník, který pak jednotky na zemi naváděl správným směrem.

Nyní ovšem hasiči navázali spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým, jejichž bezpilotní letouny by mohly napříště zastat práci vrtulníku. Díky kamerám, které z něj snímkují prostor pod sebou, navíc není problém získat aktuální mapové podklady, na jejichž základě se hasiči mohou snadněji orientovat.