Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči odhodili helmy a hadice a v Koreji se pustili do atletiky

  19:01aktualizováno  19:01
Čtveřice hasičů z jižní Moravy změřila síly se svými kolegy na Světových hrách hasičů v daleké Koreji. Byli úspěšní. Přivezli si deset medailí, ale i spoustu zážitků. Příští rok by se rádi vydali do Ameriky.

Úspěšní hasiči Josef Nečas, Stanislav Kalvoda, Radim Vacula a Radek Málek. - Družstvo hasičů, kteří úspěšně reprezentovali Česko v Jižní Koreji v hasičském sportu. Zleva: Josef Nečas, Stanislav Kalvoda, Radim Vacula, Radek Málek. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hasičské přilby, dlouhé kabáty a hadice vyměnila čtveřice na jedenáct dní za tenisky a atletické trikoty. Vypravili se do Daegu v Jižní Koreji, kde se konala olympiáda hasičů.

"Závody pro nás byly obrovským sportovním zážitkem. Kromě toho, abychom jen sportovali jsme se však snažili poznat i okolí. Jeli jsme na hranice se Severní Koreou a taky chodili do místních restaurací. I když jíst s hůlkami nám dělalo ze začátku problémy," uvedl Josef Nečas, který reprezentoval české hasiče v běhu do schodů. Při této disciplíně museli závodníci zdolat na poutní místo, kde byla socha Buddhy.

Hasiči: Korejci byli vstřícní a tolerantní

"Lidé v Koreji byli strašně vstřícní a tolerantní. Když jsme třeba doběhli na vrchol, kde se lidé modlili. Váleli jsme se únavou po zemi, jiní zas jásali, že už to máme za sebou, a oni se modlili a nic neřekli," vzpomínal Nečas, který byl na hasičské olympiádě poprvé.

Deset medailí přivezli čtyři jihomoravští hasiči ze Světových her v jihokorejském Daegu. Na snímku Stanislav Kalvoda.Deset medailí přivezli čtyři jihomoravští hasiči ze Světovýdh her v jihokorejském Daegu. Na snímku Stanislav Kalvoda a Radek Malek.

Hasiči z Moravy se předvedli i v kulturistice, hodu oštěpem či skoku do výšky. I když se čtveřice reprezentantů ve složení Josef Nečas, Stanislav Kalvoda, Radim Vacula a Radek Málek shodla, že závodit ve čtyřiceti stupňových parnech při velké vlhkosti bylo náročné, nic se podle nich nevyrovná skutečnému zápasu s ohněm.

"Fyzická námaha při požáru bytu je srovnatelná se závody, ale při skutečném požáru jste navíc pod velkým psychickým tlakem," popsal nejmladší z výpravy Radim Vacula, který v Asii sklízel velké úspěchy.

Příčinou prý byla jeho výška. "Radim měří téměř dva metry a tak si ho malí Korejci se zájmem prohlíželi. Jedna slečna si jej dokonce vyfotila s tím, že v životě neviděla tak velkého chlapa," líčil Nečas.

A jak se hasiči z Moravy dostali do tak skvělé formy? "Každý profesionální hasič se musí udržovat v dobré kondici. A tak musí dvě hodiny denně trávit v tělocvičně," prozradil Radek Málek, který vybojoval zlatou medaili v silovém trojboji (čtěte dále).

Úspěšní hasiči Josef Nečas, Stanislav Kalvoda, Radim Vacula a Radek Malek.


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Vyráběli jsme filmy Rusům pod nosem, vzpomíná bývalý šéf televizní produkce

Přemysl Štafl šéfoval v televizi produkci.

Šéfa výroby brněnské Československé televize Přemysla Štafla vyrušila ráno 21. srpna 1968 při holení sousedka. Tloukla...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz