Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči odstraňovali škody, lesníci je budou teprve počítat. Emma byla horší

  8:30aktualizováno  18:39
Vítr, který se až do dnešního odpoledne proháněl jihem Moravy v nárazech rychlostí až devadesát kilometrů za hodinu, dal o sobě v noci vědět. Následky jeho řádění na Brněnsku totiž hasiči už od rána likvidují. V jednom případě řešili i velkou vodu.

Ilustrační foto | foto: Roman VondroušČTK

V Pohořelicích hasiči ve čtvrtek ráno likvidovali padlý třicetimetrový smrk, který se položil na dráty elektrického vedení. V brněnských Kohoutovicích muži s bílými přilbami sundávali uvolněné tašky ze střech.

Vyvrácené stromy
Kvůli poryvům větru už hasiči vyjížděli k jedenácti zásahům. "Uvolněný plech na střeše domu včera ohrožoval chodce v Bratislavské ulici v Brně, další nebezpečný plech odstranili naši lezci ze střechy domu v ulici 22. dubna v Mikulově," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

V Brně ráno volali hasiče do Voříškovy ulice v sídlišti Kohoutovice k uvolněné tepelné izolaci paneláku. "Hasiči místo ohraničili výstražnou páskou a upozornili majitele domu, aby si k opravě zajistil stavební firmu," vysvětlil Haid.

Stromy, které se skácely přes silnici, rozřezávali hasiči na Blanensku u novohradského tunelu a dnes brzy ráno u obce Žďárná. Na Hodonínsku zase odtáhli přelomený smrk ze silnice u Štěpnice. "Padlé stromy hasiči řešili i v ulici Zálesí ve Znojmě. Na Vyškovsku dnes krátce po páté hodině ranní vyjížděli k vyvrácenému stromu u obce Podivice," řekl Haid.

Hasiči čerpali i vodu
Nárazový vítr doprovázený silným větrem zaměstnal i hasičská čerpadla. "Na Brněnsku hasiči včera v podvečer v Komenského ulici v Židlochovicích odčerpali menší vodní lagunu, kterou vytvořil silný déšť. Ohrožovala totiž rodinný dům. V Podolí zase na žádost starosty pročistili ucpané okapy střechy mateřské školy," popsal Haid.

Kirsten není Emma
Podle prvních zpráv lesníků Kirsten nenapáchala takové škody jako Emma. "Nebude to tak hrozné. První odhady budeme mít až zítra ráno. Odhaduji však, že se budou muset kvůli poslední vichřici odstranit jen stovky kubíků poškozeného dřeva," uvedl lesní správce v oblasti Bučovicka Otakar Pavlík.

Emma tady poškodila 10 tisíc kubíků dřeva, zejména na Drahanské vrchovině a na Brněnsku a vyvrácené stromy se tady budou odstraňovat do konce května až června.

V oblasti Černé hory dnes poměrně dost fouká a lesníci budou mapovat škody, až se vítr uklidní. "Určitě tady zase něco spadlo, hlavně stromy, které již částečně vyvrátila Emma," uvedla vedoucí lesní správy Lesů ČR v oblasti Černá hora Petra Zavřelová.

I škody po Emmě se tam v těchto dnech teprve upřesňují, zatím se jedná o 20 tisíc kubíků poškozeného dřeva. "Emma tady nejvíce zasáhla porosty na hřebenu, který se táhne od Černé hory přes Blansko, Babí lom až k Brnu. Většinou se jedná o jehličnaté stromy, ale například u Brněnské přehrady vyvrátila i staré buky," dodala.

Proud na jižní Moravě funguje
Vichřice tentokrát nepřidělala práci ani energetikům. "Z oblasti jižní Moravy nemáme hlášené žádné poruchy, které by způsobil silný vítr," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Na Hodonínsku bylo nejhůře
Jak uvedla ČTK, v Moravském Písku na Hodonínsku poničila Emma asi 40 domů, ze kterých většinou odnesla střechy. Starosta Jan Tihlařík škody na obecních budovách a porostech odhaduje na pět milionů korun. Hodonínsko je přitom podle údajů České pojišťovny v ČR oblastí, kterou Emma postihla možná nejvíce. "Lidé z Hodonínska nahlásili do dneška přes 1 000 pojistných událostí, vůbec nejvíc ze všech okresů," řekl dnes mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Z obecních budov nejhůře dopadla nedávno opravená škola, která přišla o střechu. Z budovy požární zbrojnice vítr odnesl tašky, poničená je také budova obecního úřadu. Na hřbitově spadlo několik zídek, vítr vyvrátil pomníky a poškodil obřadní síň. Obec měla majetek pojištěný, likvidátoři už proto počítají škody. Podle starosty však budou peníze na opravy stejně chybět.

Škody po vichřici nyní počítají také v Kyjově, Bzenci či Vracově. V Kyjově poškodila Emma střechy dvou škol a radnice. Ve Bzenci a Vracově zůstaly po minulém víkendu polomy v lesích. Podle starosty Vracova Ladislava Šmýda nyní lesníci uvolňují zatarasené lesní cesty, pak budou odvážet dřevo z ostatních ploch. Vichřice podle něj také způsobila škody na několika vracovských domech. "Většinou to byl uvolněný plech nebo tašky. Na jednom domku se plechová střecha srolovala jako konzerva," uvedl pro ČTK starosta.


Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz