Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči odstřelili ledovou bariéru na Brněnsku, v noci se tam pytlovalo

  11:27aktualizováno  11:27
Led blokující koryto řeky Svratky odstřelovali hasiči v neděli poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku. K uvolnění ucpaného koryta bylo potřeba celkem čtyř odstřelů. Nebezpečí povodní na dalších tocích jižní Moravy zatím nehrozí, po nočním přituhnutí se tání zpomalilo a hladiny všech řek začaly klesat.

Poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku odstřelovali hasiči kry, které ucpaly koryto řeky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ledová bariéra se vytvořila těsně před obcí Březina. Aby nedošlo k rozlivům vody, museli jí hasiči uvolnit cestu a nechat kru přirozeně odplout do volného přírodního terénu.

"Pár minut po deváté hodině ráno odstřelila skupina střelmistrů první masu ledu. Je nutné vyčistit koryto řeky, Svratka je totiž plná až po okraj a mohla by ohrozit Tišnov," popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid s tím, že před povodňovou vlnou museli navíc postavit pětisetmetrovou hráz z pytlů s pískem.

Odstřel museli nakonec hasiči během neděle ještě třikrát zopakovat. Konaly se v Březině a Tišnově na několika místech. Každý z nich byl poměrně složitou operací, před níž bylo nutné vytvořit v ledu na řece desítky děr pro uložení trhavin.

Dva tisíce pytlů s pískem, protipovodňové vaky

Problémy s rozrušováním místy až půlmetrové masy ledu řešili hasiči v Tišnově celou sobotu. Hladina řeky totiž stoupla o tři a půl metru a hrozil rozliv vody do průmyslových areálů a na silnici.

"Hasiči spolu s policisty uzavřeli vjezd na všechny komunikace u řeky. Podjezd pod železniční tratí v Cáhlovské ulici a sousední podchod přehradili mobilními protipovodňovými vaky naplněnými vodou. Z vaků postavili dvě protipovodňové stěny široké 16 a 12 metrů," popsal Haid.

V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči
V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči

Kromě moderních vaků hasiči na stanovišti ve Wagnerově ulici naplnili dva tisíce pytlů s pískem. "Hrázemi z pytlů chránili zejména domy a průmyslové objekty v ulicích U Svratky a Karasova," dodal mluvčí.

Hromady nahromaděných ker, které v sobotu odpoledne a v podvečer blokovaly průtok a prudce zvedaly hladinu řek, ohrozily také obec Skryje. Voda z rozlité řeky Bobrůvka zaplavila zdejší silnici a sklepy domů.

"Před povodňovou vlnou hasiči preventivně evakuovali osmnáct lidí, hrází z pytlů s pískem uchránili nejvíce ohrožený dům. Voda poměrně rychle klesla a hasiči se soustředili na čerpání zatopených sklepů a úklid komunikací od nánosů bahna," popsal Haid.

Fotogalerie

Velká ledová kra se objevila také na Svratce u Veverské Bítýšky. "Ta ale naštěstí  v noci přirozeně odplula," uklidnila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle ní se nyní nedá přesně předpokládat, jak se bude situace dále vyvíjet v příštích hodinách a dnech. Teploty kolem deseti stupňů budou totiž napomáhat rychlejšímu odtávání.

"Situace je nicméně standardní. Ulehčuje jí také fakt, že na horách zatím netaje sníh, naopak tam začalo znovu sněžit a teploty se drží kolem nuly. Situace se tak začala stabilizovat," upřesnila Slámová s tím, že sice může docházet k místním rozlivům, žádné dramatické scény se ale v tuto chvíli, kdy nezačala jarní obleva, neočekávají.

Řeky už klesají, problémy vodohospodáři nečekají

Druhý stupeň povodňové aktivity platil v sobotu chvíli v Janově na Znojemsku na řece Dyji. Hladina už ale klesla i tady a žádné větší problémy se neočekávají ani v místech, kde se voda pravidelně rozlévá - jako například v Podhradí na Znojemsku.

Hladina i průtoky vody klesají i na dolním toku řeky Moravy. "Navíc preventivně odpouštíme vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku, aby v ní byl dostatek prostoru pro příjem větší masy vody a už minulý týden jsme tytéž kroky učinili na Vranovské přehradě, která je nyní schopná pojmout ještě třetinu vody, aby se naplnila," uklidnila mluvčí Povodí Moravy.

Vodohospodáři nicméně upozorňují, že se na řece Bečvě dala do pohybu obří ledová kra, která se pomalu vlastní vahou sune směrem k jihu. Kdy ale dorazí na dolní tok řeky Moravy, není zatím jasné.

"Jezy jsou připravené, aby kru neblokovaly. Spolupracujeme i s Rakouskem, kde si vodohospodáři hlídají své hraniční toky," uvedla ještě Slámová.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz