Hasiči odstřelili ledovou bariéru na Brněnsku, v noci se tam pytlovalo

  11:27aktualizováno  11:27
Led blokující koryto řeky Svratky odstřelovali hasiči v neděli poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku. K uvolnění ucpaného koryta bylo potřeba celkem čtyř odstřelů. Nebezpečí povodní na dalších tocích jižní Moravy zatím nehrozí, po nočním přituhnutí se tání zpomalilo a hladiny všech řek začaly klesat.

Poblíž obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku odstřelovali hasiči kry, které ucpaly koryto řeky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ledová bariéra se vytvořila těsně před obcí Březina. Aby nedošlo k rozlivům vody, museli jí hasiči uvolnit cestu a nechat kru přirozeně odplout do volného přírodního terénu.

"Pár minut po deváté hodině ráno odstřelila skupina střelmistrů první masu ledu. Je nutné vyčistit koryto řeky, Svratka je totiž plná až po okraj a mohla by ohrozit Tišnov," popsal mluvčí krajských hasičů Jaroslav Haid s tím, že před povodňovou vlnou museli navíc postavit pětisetmetrovou hráz z pytlů s pískem.

Odstřel museli nakonec hasiči během neděle ještě třikrát zopakovat. Konaly se v Březině a Tišnově na několika místech. Každý z nich byl poměrně složitou operací, před níž bylo nutné vytvořit v ledu na řece desítky děr pro uložení trhavin.

Dva tisíce pytlů s pískem, protipovodňové vaky

Problémy s rozrušováním místy až půlmetrové masy ledu řešili hasiči v Tišnově celou sobotu. Hladina řeky totiž stoupla o tři a půl metru a hrozil rozliv vody do průmyslových areálů a na silnici.

"Hasiči spolu s policisty uzavřeli vjezd na všechny komunikace u řeky. Podjezd pod železniční tratí v Cáhlovské ulici a sousední podchod přehradili mobilními protipovodňovými vaky naplněnými vodou. Z vaků postavili dvě protipovodňové stěny široké 16 a 12 metrů," popsal Haid.

V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči
V Tišnově na Brněnsku, kde hrozilo rozlití řeky Svratky, budovali hasiči

Kromě moderních vaků hasiči na stanovišti ve Wagnerově ulici naplnili dva tisíce pytlů s pískem. "Hrázemi z pytlů chránili zejména domy a průmyslové objekty v ulicích U Svratky a Karasova," dodal mluvčí.

Hromady nahromaděných ker, které v sobotu odpoledne a v podvečer blokovaly průtok a prudce zvedaly hladinu řek, ohrozily také obec Skryje. Voda z rozlité řeky Bobrůvka zaplavila zdejší silnici a sklepy domů.

"Před povodňovou vlnou hasiči preventivně evakuovali osmnáct lidí, hrází z pytlů s pískem uchránili nejvíce ohrožený dům. Voda poměrně rychle klesla a hasiči se soustředili na čerpání zatopených sklepů a úklid komunikací od nánosů bahna," popsal Haid.

Fotogalerie

Velká ledová kra se objevila také na Svratce u Veverské Bítýšky. "Ta ale naštěstí  v noci přirozeně odplula," uklidnila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podle ní se nyní nedá přesně předpokládat, jak se bude situace dále vyvíjet v příštích hodinách a dnech. Teploty kolem deseti stupňů budou totiž napomáhat rychlejšímu odtávání.

"Situace je nicméně standardní. Ulehčuje jí také fakt, že na horách zatím netaje sníh, naopak tam začalo znovu sněžit a teploty se drží kolem nuly. Situace se tak začala stabilizovat," upřesnila Slámová s tím, že sice může docházet k místním rozlivům, žádné dramatické scény se ale v tuto chvíli, kdy nezačala jarní obleva, neočekávají.

Řeky už klesají, problémy vodohospodáři nečekají

Druhý stupeň povodňové aktivity platil v sobotu chvíli v Janově na Znojemsku na řece Dyji. Hladina už ale klesla i tady a žádné větší problémy se neočekávají ani v místech, kde se voda pravidelně rozlévá - jako například v Podhradí na Znojemsku.

Hladina i průtoky vody klesají i na dolním toku řeky Moravy. "Navíc preventivně odpouštíme vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku, aby v ní byl dostatek prostoru pro příjem větší masy vody a už minulý týden jsme tytéž kroky učinili na Vranovské přehradě, která je nyní schopná pojmout ještě třetinu vody, aby se naplnila," uklidnila mluvčí Povodí Moravy.

Vodohospodáři nicméně upozorňují, že se na řece Bečvě dala do pohybu obří ledová kra, která se pomalu vlastní vahou sune směrem k jihu. Kdy ale dorazí na dolní tok řeky Moravy, není zatím jasné.

"Jezy jsou připravené, aby kru neblokovaly. Spolupracujeme i s Rakouskem, kde si vodohospodáři hlídají své hraniční toky," uvedla ještě Slámová.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

V obci Březina na Brněnsku odstřelovali hasiči nahromaděné kry, které ucpaly koryto řeky Svratky. Problémy s vodou byly i v nedalekém Tišnově.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Prosadit nové odrůdy na trhu je složité, říká ředitel Habánských sklepů

Ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda je pyšný na novou vinotéku a...

Více než dva a půl tisíce lahví je zasazených do zdí vinného sklepa. Zdálky vypadají jako trojrozměrná tapeta. S...

Záchranáři z kraje trénovali ostrou jízdu na brněnském autodromu

Záchranné složky trénovaly ostrou jízdu na brněnském autodromu.

Výjimečnou šanci zdokonalit své schopnosti za volantem dostali v uplynulých dnech řidiči moravskoslezské záchranné...

Ve Slavkově srazilo auto školačku. Svědci ji oživovali, je v kritickém stavu

Tragická nehoda se stala na hlavní silnici mezi Českými Budějovicemi a Českým...

V sobotu večer auto srazilo nezletilou dívku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. S vážným poraněním dívku transportovali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz