Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči znovu odstřelovali led na Svratce, hladiny řek ale už klesají

  10:46aktualizováno  17:00
Hasiči i v pondělí odstřelovali ledovou bariéru v korytě Svratky u obce Březina nedaleko Tišnova na Brněnsku. Práce pokračovala již druhý den, koryto se podařilo z velké části uvolnit. Situace na jihomoravských řekách se oproti víkendu zlepšila, díky citelnému ochlazení hladiny klesly.

I v pondělí hasiči pokračují s odstřely ledu na Svratce u Březiny na Brněnsku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Udělaly se tři odstřely, poslední byl před dvanáctou. Původně se plánovalo, že se bude odstřelovat až do večera, ale při tom posledním se se podařilo narušit asi sto metrů ledu," uvedl před 17. hodinou mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Podle něj se odstřely podařilo v pondělí uvolnit přes sto metrů ledu, na narušenou část ledové bariéry pak odpoledne nastoupila těžká technika. Odstřely nakonec hasiči přerušili i kvůli tomu, že uvolněný led se začal znovu hromadit na jezu v obci Březina a bylo nutné jej bagry rozbít.

Odstřel ledové bariéry zahájili střelmistři hasičů kolem desáté hodiny ráno. "Postupně se likviduje souvislá ledová vrstva, která zbyla po včerejšku. Už proběhly dva odstřely, další budou následovat během dne. Je možné, že se bude pokračovat až do večera," dodal Haid po jedenácté hodině.

Ledová bariéra dlouhá až dva kilometry se vytvořila na řece Svratce těsně před obcí o víkendu. Aby se voda nevylila z koryta, museli jí hasiči uvolnit cestu a nechat kru přirozeně odplout do volného přírodního terénu. Už v neděli proto provedli čtyři odstřely.

Fotogalerie

"Včerejší odstřely měly úspěch. Březina i Tišnovu jsou nyní v klidu, ledové kry odpluly. Ledová bariéra se postupně sune do Brněnské přehrady," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Upřesnila, že masa ledu, který koryto i nadále ucpává, je oproti neděli dlouhá už jen pár set metrů.

Pomohlo ochlazení, od středy ale zase teploty porostou

Situace se oproti víkendu podle Veroniky Slámové výrazně zlepšila na většině toků na Moravě. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost platí jen v Prostředním Poříčí na Křetínce na Blanensku, dále v Olomouckém kraji na Bečvě v Teplicích nad Bečvou a na Vysočině na Svratce v Dalečíně.

"Výrazně nám pomáhá mírné ochlazení. V celém Povodí Moravy je nyní situace zklidněná. Průtoky a hladiny řek klesly a voda se nikde nevylévá. Situaci ale budeme dále monitorovat," doplnila Slámová.

Zlepšení situace potvrdil i Jaroslav Haid. Například v Tišnově, kde se o víkendu pytlovalo a hasiči použili i speciální protipovodňové vaky, se během pondělka většina těchto opatření odstraní.

I když se zdá, že mají vodohospodáři i hasiči to nejhorší za sebou, povodně mohou hrozit i dál. V polovině týdne se totiž znovu očekává oteplení. "Jsme nachystaní na všechny možné scénáře. Jsou připravené povodňové komise, jsme připravení i na další odstřely," dodala Slámová.

Na Svratce u obce Březina nedaleko Tišnova odstřelují hasiči už druhý den ledové kry, které ucpaly koryto řeky.

Na Svratce u obce Březina nedaleko Tišnova odstřelují hasiči už druhý den ledové kry, které ucpaly koryto řeky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz