Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Měsíc od vážné nehody hasič doma zemřel. Odboráři vyhlásili sbírku

  7:20aktualizováno  7:20
Přátelský muž s hřmotným hlasem. Tak vzpomíná na zesnulého kolegu Zdeňka Cejpka velitel znojemských hasičů. Muž zemřel po propuštění do domácí péče zhruba měsíc od dubnové havárie služebního vozu. Odborový svaz hasičů nyní vyhlásil na podporu jeho rodiny sbírku.

Zesnulý znojemský hasič Zdeněk Cejpek v posledních letech pracoval jako velitel. | foto: HZS JMK

Nehoda se stala v pátek 10. dubna. Znojemští hasiči spěchali ke smrtelné nehodě, když cisterna na náměstí Svobody dostala smyk, přetočila se přes střechu a zůstala ležet na boku zapřená o sloup (psali jsme o tom zde).

Fotogalerie

Nejhůř zraněného čtyřiačtyřicetiletého velitele Zdeňka Cejpka přepravil vrtulník do traumacentra brněnské nemocnice, kde podstoupil se zlomeninou ruky a nohy několik operací.

„Byl u nás hospitalizován s těžkými poraněními, poskytli jsme mu plnohodnotnou a kvalitní léčbu,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Jeho stav se lepšil, a tak ho lékaři první májový den propustili do domácího ošetřování, kde ho však 15. května postihla plicní embolie, kterou nepřežil.

Jak často k podobně tragickým komplikacím dochází, není podle Mrázové možné spočítat.

„Pokud k nám dotyčného znovu nedopraví záchranáři, ani se o jeho smrti nedozvíme. Ale u lidí po těžkých dopravních nehodách, složitých operacích nebo dlouho upoutaných na lůžko je vyšší riziko výskytu embolických stavů nebo sepse. Jsou to stavy, kterým se nedá plně předcházet,“ vysvětlila mluvčí.

„Jeho smích byl slyšet na dálku“

Zdeněk Cejpek u hasičů začínal od píky, byl řadovým hasičem, pak pracoval jako strojník a postupně se dostal na pozici velitele družstva. U hasičů působil 22,5 roku. Jeho pohřbu na ústředním znojemském hřbitově se zúčastnil i generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

„Byl to velmi přátelský člověk a náš kamarád. Se všemi vycházel. Soužití s kolegy i jeho činnost ve funkci velitele družstva, to vše bylo zcela bezproblémové. Vždycky ho bylo slyšet do dálky, protože mluvil hodně nahlas a hlasitě se smál,“ vzpomíná na kolegu velitel znojemské stanice Petr Procházka.

U znojemských hasičů slouží i jeho syn, který se s událostí podle velitele stanice vyrovnává do dneška. „Chlapy to zasáhlo, ale musíme fungovat a nějak to překlenout. Měli jsme tu i psychologa, který o tom s nimi na směnách mluvil. Snad se to pomaličku začne vracet do normálních kolejí,“ dodává.

Sbírka na podporu pozůstalých

Sbírku pro pozůstalé po svém kolegovi a kamarádovi Zdeňku Cejpkovi vyhlásil odborový svaz hasičů k prvnímu červnovému dni. Lidé mohou posílat peníze na účet 3981578339/0800 do konce září.

Náhradu za zesnulého kolegu znojemští hasiči zatím shánějí. „Zatím za něj nikdo nenastoupil, stále probíhají výběrová řízení,“ doplnil Procházka.

Odboráři vyhlásili sbírku

Po Zdeňku Cejpkovi zůstala manželka a dvě dospělé děti. Jelikož zatím nejsou hotové znalecké posudky, které mají určit, zda hasič zemřel v souvislosti s výkonem služby, rozhodl se jim Odborový svaz hasičů pomoct vyhlášením sbírky.

„Je to naprosto výjimečný případ, kdy náš kolega zemřel po úrazu, který nastal během jízdy k zásahu, ale dosud nebylo rozhodnuto, zda je to v souvislosti s výkonem služby nebo ne. Proto se neví, zda se stát o rodinu postará,“ objasnil předseda svazu Zdeněk J. Obbereiter.

V případě smrti v zaměstnání má životní partner zemřelého hasiče dle zákona každý měsíc nárok na celý jeho plat až do svých pětašedesáti let. Pokud má dotyčný nezaopatřené děti do 26 let, postará se o ně Nadace policistů a hasičů.

Svaz už rodině expresně poslal 100 tisíc korun. „Kvůli počátečnímu překonání tíživé situace. Šly ze vzájemně podpůrného fondu, do kterého si přispíváme a do kterého přispíval i on,“ vysvětlil předseda.

Informaci o sbírce už rozeslal všem základním hasičským organizacím. „V nich je šest a půl tisíce lidí, očekávám, že sáhnou do peněženky,“ dodal.

Posudek vypracovaný na základě výsledků pitvy pak ještě musí stvrdit svým podpisem ředitel krajských hasičů.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz