Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči soutěžili na výstavišti. Připomněli si padlé kamarády

  7:30aktualizováno  7:30
Hasičská soutěž Brněnský záchranář je na první pohled nenáročná legrace. Člověk popadne dvě hadice, hodí je na ramena a uhání. Pak je zahodí a chvíli buší kladivem do kusu železa, než ho po kolejnici dostrká, kam potřebuje.

Soutěž hasičských záchranářů | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Zahodí i kladivo a s rozběhem přeskočí nastrčenou překážku. Za ní se chopí figuríny a odtáhne ji zpět na startovní čáru. Na závěr vběhne do blízké věže a vykluše pár schodů. Sranda.Jen kdyby ta hasičská výstroj nevážila přes dvacet kilo, figurína osmdesát a budova neměla čtyři patra. Brněnský záchranář je ve skutečnosti jeden z nejnáročnějších hasičských podniků.

"Už to nikdy neudělám!“
Výše popsaným způsobem se v pátek celé odpoledne bavili hasiči ze všech koutů České republiky, kteří se sjeli na brněnské výstaviště na Středoevropské bezpečnostní veletrhy. Většina závodníků se v cíli jen vyčerpaně svalila na připravenou židli.

"Už to nikdy neudělám!“ dušoval se jeden a při tom se nechal ošetřovat svými kamarády. "Dobrý, akorát vás vidím černobíle,“ poznamenal jiný, když se ho kolega přišel zeptat, jak se cítí. Pořadatelé měli dokonce připravenou sanitku a zdravotníci všechny udýchané sportovce pečlivě kontrovali. "Zdravotní stav všech soutěžících je v pořádku,“ ujišťoval komentátor diváky.

Celou dráhu nejrychleji uběhl Radim Vacula z jednotky sídlící v Brně v Lidické ulici. Druhý skončil jeho kolega z Přerova Ladislav Patrman a třetí byl Josef Nečas z Blanska. Jihomoravští hasiči obsadili v soutěži čtyři z prvních deseti míst.

Kamarádům na památku
Všem účastníkům předávali společně ocenění tři sourozenci Kožuští. Akce Brněnský záchranář se koná na počest  jejich otce a jeho kolegy, kteří zahynuli v lednu 2002 při požáru kasina naproti brněnskému hlavnímu nádraží. David Kožuský a Jaroslav Gargula tehdy hledali v hořícím domě ztraceného krupiéra.

"Jeden z nich uhořel při náhlém výbuchu a druhý se udusil, když se snažil dostat ven únikovou cestou, která byla proti předpisům zamčená,“ připomněl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Ani zmíněný krupiér požár nepřežil.

Manželka Davida Kožuského Magdaléna se přišla podívat na všechny čtyři dosavadní memoriály. "Tohle je nejpřijatelnější forma, jak si ty kluky připomenout,“ řekla. S jednotkou svého zesnulého muže je stále v kontaktu. "Navštěvujeme se. Jsou to velká pouta, kterých si moc vážím,“ doplnila. Na výstavišti se včera byli podívat i příbuzní Jaroslava Garguly.

Hasičská část veletrhů vyvrcholí Dnem hasičů. Výstaviště zaplní historické vozy a technika, na návštěvníky čeká i výstava přileb a kuriozit. Celý den zahájí o půl desáté ráno slavnostní průvod před pavilonem D. Dobrovolní hasiči  budou navíc soutěžit v takzvaném požárním útoku.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Najdete na iDNES.cz