Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hasiči varují před pyrotechnikou, v Hatích se nejspíš našla výbušnina

  13:52aktualizováno  13:52
Téměř ke dvojnásobku požárů v porovnání s průměrnými dny museli hasiči vyjíždět během posledního Silvestra a na Nový rok. Zlikvidovali jich celkem 181, ještě o rok dříve jich hasili 245. Před letošními oslavami proto vyzývají k obezřetnosti při manipulaci s pyrotechnikou a při jejím nákupu.

Ilustrační foto | foto: Michal Šula

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) mají zase závažné podezření, že na tržnici v Hatích našli výbušninu.
 
Varovný příklad z loňského roku připomněl mluvčí hasičů Petr Kopáček. "V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku krátce po půlnoci na Nový rok začala kvůli neopatrně odpálené zábavní pyrotechnice hořet střecha vinného sklepa. Oheň jsme sice uhasili, ale způsobil škodu za šest set tisíc korun," upozornil.
 
Vážné chyby se někdy dopustí i prodejci ohňostrojů a rachejtlí. Koncem roku 2006 způsobil jeden z nich požár znojemského nákupního centra. Škody se tenkrát vyšplhaly přes sto milionů korun.
 

Na tržnici musel pyrotechnik

 
Hasiči proto radí, jak správně s pyrotechnikou nakládat. "Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu. Musí mít český návod a certifikační značku Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva," vysvětlil Kopáček.
 
O porušování pravidel svědčí zjištění inspektorů ČOI. V tržnici v Hatích na Znojemsku objevili nebezpečné zboží. "Byly to tři velké krabice, u nichž máme důvodné podezření, že obsahují pyrotechniku čtvrté třídy, a to už jsou výbušné výrobky," řekla MF DNES ředitelka krajského inspektorátu ČOI Jarmila Vašulková. Kontroloři na místo přivolali pyrotechnika z Brna.
 
Stánkaři totiž smí prodávat pouze pyrotechniku prvního řádu. Do té spadají třeba prskavky nebo bouchací kuličky. Vyšší kategorie je možné prodávat jen v kamenných obchodech. Závažnost prohřešku ilustrují další podmínky prodeje. Pyrotechniku třetí třídy smí koupit jen osoby s průkazem odpalovače ohňostrojů, čtvrtou třídu lze prodávat jen ve zvláštním režimu a pouze se schválením Českého báňského úřadu.
 

Ani v teple, ani ve vlhku

 
Důležité je také vybrat bezpečné místo, kde petardy uskladnit. "Rozhodně není vhodné pyrotechniku přechovávat v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček. Pozor také na to, aby nenavlhla," varuje mluvčí. Zcela nevhodné je podle něj také odpalování pod vlivem alkoholu nebo drog. Oslavy by se vždy měly odehrávat venku a v bezpečné vzdálenosti od domů.
 
"Spotřebitelé by neměli posílat na nákup pyrotechniky děti ani by je neměli nechat odpalovat pyrotechnické předměty bez dozoru. Také je třeba být ohleduplný vůči jiným lidem i zvířatům," připojil další informace mluvčí České obchodní inspekce Marek Ženkl.
Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz