Co si vybrat - hejtman, nebo poslanec? Existuje však varianta, že by si Michal Hašek ponechal obě funkce.

Co si vybrat - hejtman, nebo poslanec? Existuje však varianta, že by si Michal Hašek ponechal obě funkce. | foto: iDNES.cz

Hejtman Hašek už se musí rozhodnout, čím bude. Zřejmě se vzdá Sněmovny

  • 47
Bude Michal Hašek jen hejtmanem, nebo dá raději přednost práci poslance a Jihomoravský kraj bude mít nového šéfa? Tento týden přinese rozuzlení několikaměsíčního problému uvnitř ČSSD. Strana loni v létě zavázala své členy k tomu, aby nekumulovali funkce.

V sobotu totiž uplyne půl roku od podzimních předčasných voleb, jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi tak vyprší vymezená šestiměsíční lhůta na rozhodnutí.

Ve čtvrtek se koná poslední zasedání krajského zastupitelstva před koncem této lhůty. Pokud by se tedy Hašek chtěl postu hejtmana vzdát, měl by k tomu ve čtvrtek poslední příležitost.

Zakázaný souběh funkcí

Už 22. června 2013 přijalo předsednictvo i ÚV ČSSD usnesení o tom, že kumulace funkcí není vhodná. Dokument zmiňuje souběh poslaneckého mandátu s funkcí hejtmana, náměstka hejtmana, primátora, uvolněného člena krajské rady či uvolněného člena rady statutárního města. Sociální demokraté své členy vyzvali, aby si v případě zvolení nejpozději do 6 měsíců od vzniku poslaneckého mandátu ponechali pouze jednu z těchto funkcí. Bohuslav Sobotka nyní trvá na dodržení tohoto usnesení. "Nebudu kumulovat funkce poslance a hejtmana. Kterou z funkcí budu zastávat se rozhodnu po ustavení sněmovny a nové vlády," slíbil bezprostředně po volbách Hašek.

"Co řeknu krajským zastupitelům, už přesně vím. Oni to ale uslyší od svého hejtmana, nepřečtou si to v novinách. Respektujte to, prosím," vzkázal v úterý Hašek, který se svými dalšími kolegy ze sociální demokracie navrhuje řešit souběh funkcí novým zákonem o klouzavém mandátu poslance.

Jihomoravský hejtman však stanovisko ve středu dopoledne změnil. V 19:00 na krajském úřadě v Brně uspořádá mimořádnou tiskovou konferenci. Informovala o tom mluvčí kraje Denisa Kapitančíková. Neuvedla ale, co bude tématem brífinku.

Hašek se velmi dlouho snažil udržet si obě vrcholné funkce. Náznaky z kuloárů teď říkají, že se pravděpodobně vzdá poslaneckého mandátu. Server Novinky.cz odpoledne napsal, že už je o tom rozhodnuto, v podobném duchu hovoří také zdroje agentury ČTK.

Sliby dodržím. Hašek jen neřekl, které má na mysli

Ke svému poslednímu vyjádření Hašek také dodal, že dostojí svým slibům občanům jižní Moravy. Není však jasné, jaké sliby má na mysli. Bezprostředně po volbách totiž tvrdil, že funkce rozhodně nadále kumulovat nebude.

Pak sliboval, že se rozhodne dříve než po vypršení půlroční lhůty. A nakonec začal tvrdit, že ke složení jedné funkce ho žádný zákon nenutí.

Ačkoliv Hašek nechce své rozhodnutí dopředu prozradit, koaliční lidovci očekávají, že zůstane hejtmanem.

"V koaliční smlouvě máme zakotveno, že případné personální změny musí každá strana vždy konzultovat dopředu s partnery. Pokud by tedy mělo dojít ke změně na postu hejtmana nebo na jakémkoliv jiném, museli bychom to vědět. A žádné takové informace před čtvrtečním zastupitelstvem nemáme," konstatoval Haškův náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Jak Hašek naloží se svým poslaneckým mandátem, podle Juránka není problém kraje. "Je to problém Haška a sociální demokracie. Ať si to případně vyhodnotí občané," říká Juránek.

Poslanecká sněmovna jako pojítko s vrcholnou politikou

Varianta, že by Hašek zůstal jen hejtmanem a poslaneckého mandátu se vzdal, není přitom podle znalců poměrů v ČSSD příliš pravděpodobná. Bonusem poslaneckého postu je totiž imunita.

Poslanecká lavice je ale pro Haška především klíčovým pojítkem se světem vrcholové vládní politiky, ve které se dlouhodobě snaží prosadit. Naposledy chtěl svoji pozici posílit i za cenu "puče" proti předsedovi své vlastní strany Bohuslavu Sobotkovi (více najdete zde).

I proto nyní Sobotkovi Haškovo pravděpodobné ignorování stranického usnesení vadí. "Je nutno dodržovat pravidla a mluvit pravdu. Respektovat sliby dané voličům před volbami," zhodnotil Sobotka.

S tím souhlasí i politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci. "Takové Haškovo chování by bylo v rozporu s tím, proti čemu řada sociálních demokratů i prezident republiky v minulosti vystupovali. I voliči pravděpodobně vnímají, že obě funkce souběžně dělat nejde," myslí si Šaradín.

Haškovi mohou pomoct komunisté v zastupitelstvu

Podle kuloárních informací z řad politiků si může nyní Hašek vypomoci podporou krajských zastupitelů. Ti by mohli ve čtvrtek navrhnout hlasování o tom, že si kraj přeje, aby Hašek zůstal hejtmanem. Ten by pak mohl jen "vyhovět" jejich přání.

Jenže i mezi spolustraníky v řadách zastupitelů má Hašek odpůrce. Většinu, která ho nakonec podpoří, by ale mohl najít díky KSČM. Ta Haškovy funkce označuje za vnitřní rozhodnutí ČSSD.

Žádost o podporu ale od Haška komunističtí zastupitelé podle šéfa jejich klubu Stanislava Navrkala neslyšeli. "ČSSD to s námi neprobírá. Jsme v opozici," dodal Navrkal.

Na opoziční stranu má ale krajská KSČM s vládnoucí ČSSD nadstandardní vztahy. Po volbách například Hašek smlouvu o spolupráci podepsal nejenom s koaličními křesťanskými demokraty, ale i s KSČM. A komunisti se oproti zvyklostem podíleli i na přípravě programu krajské vlády, ve které nesedí.

,