Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Havárie!“ uslyší žáci při cvičení pod jadernou elektrárnou Dukovany

  21:17aktualizováno  21:17
Děti ze Základní školy ve Vémyslicích na Znojemsku se zkoušení bát nemusejí. Den bude totiž velmi netypický. Vyučování jim ve čtvrtek zpestří "hra" na havárii v Jaderné elektrárně Dukovany.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Děti budou dokonce ze školy prchat. Evakuaci ve speciálních ochranných oděvech ale nezažijí poprvé. Cvičení v obcích pod jadernou elektrárnou se pravidelně opakuje.

Už před osmou hodinou ráno vyrazí z Brna autobus, speciálně připravený k evakuaci vémyslických žáků. Děti se v ochranných oblecích vyhrnou ze školy ještě před druhou vyučovací hodinou. Do dekontaminační stanice v nedalekých Kubšicích však nedojedou. To proto, že je to evakuace "nanečisto".

"Žáci z autobusu zase hned vystoupí a do dekontaminačního místa vyjede jen autobus s experty, novináři a dalšími hosty. Nechceme dětem příliš narušovat výuku," uvedl včera mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

V nedalekých Kubšicích projede autobus očistnou linkou, která ho ze všech stran postříká protiradiačními roztoky.

Místo protiradiačních roztoků poteče čistá voda

"Ty protentokrát symbolicky nahradí čistá voda," sdělil Zdeněk Kubeš, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení. Tím praktické cvičení pro tento den skončí.

Jaké by to bylo, kdy se v jaderné elektrárně něco stalo, si ale děti vyzkoušely už ve středu. Potom, co se obcí cvičně rozezněly poplašné sirény, se musely ukrýt a předstírat, že jedí jodové tablety, které mají lidé z obcí v okolí elektrárny u sebe.

Také zaměstnanci Dukovan mají za sebou rušný den. I oni byli evakuováni. Chvíli po půlnoci. Do cvičení se zapojili i premiér Mirek Topolánek a jihomoravský hejtman Michal Hašek, který zároveň svolal krizový štáb a vyhlásil nejvyšší stupeň cvičného poplachu.

Celostátní cvičení Zóna 2008, které připravilo ministerstvo vnitra, končí v pátek. Prověřit má, jak jsou záchranáři, úředníci i lidé připraveni na havárii jaderné elektrárny. Akce je největší v historii dukovanské jaderné elektrárny.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz