Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hazard v Brně porušuje vyhlášku, město hodlá herny z centra vytlačit

  10:00aktualizováno  10:00
Už rok platí v Brně vyhláška proti hazardu, kterou ovšem provozovatelé heren nedodržují. Výherní automaty totiž nesmí fungovat sto metrů od škol, ordinací, lékáren či kostelů. Přesto jich na území městské části Brno-střed leží v zakázaných zónách několik desítek.

Herna v centru města, Casino 777 na náměstí Svobody | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Občanské sdružení Brnění zpracovalo mapu, ze které je jasně poznat, jak herny porušují vyhlášku a zasahují do stometrové hájené zóny. Je jich zhruba sedmdesát. Jsou příliš blízko škol či nemocnic, což je v rozporu se zákonem. Brno-střed je už příští rok nepovolí. Ministerstvo možná ano.

"Mapa ukazuje, že město je plné institucí a budov, v jejichž blízkosti zákon zakazuje povolení hracího automatu. Podstatné je, co bylo v Brně v rozporu se zákonem ignorováno, tedy že v sousedství těchto budov nesmí být povolen jediný automat," vysvětluje Matěj Hollan ze sdružení Brnění.

Mapa hazardu v Brně

Podle Hollana by si městští úředníci ušetřili práci, kdyby podobná mapa vznikla už v době, kdy vyhláška vstupovala v platnost.

zakázaný hazard

100 metrů od herny s výherními automaty nesmějí být mateřské, základní, střední školy, vysoké školy, jazykové školy, ZUŠ, pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, domy dětí a mládeže, školní družiny, kluby, knihovny, internáty, domovy mládeže, jídelny, diagnostické ústavy, dětské domovy a výchovné ústavy.

Zákaz platí i pro nemocnice, ordinace praktických lékařů i specialistů, polikliniky a ozdravovny, i pro budovy státních orgánů včetně ministerstev, hasičských sborů, policie, městských úřadů, celních správ, soudů, budovy církví a zařízení sociální péče.

Pokud dostaly herny povolení před koncem minulého roku, mohou existovat, dokud jim povolení nevyprší. Prodloužit jej může radnice. Ta s tím však už nepočítá.

"Zatím jsme neobdrželi jedinou žádost o prodloužení povolení na rok 2011," potvrzuje mluvčí radnice Roman Burián.

Většina heren v centru porušuje vyhlášku

Podle jeho informací si totiž majitelé heren v zakázaných zónách uvědomují, že jim radnice povolení neprodlouží právě s ohledem na blízkost škol či kostelů. "Devadesát osm procent heren na území městské části nesplňuje vyhlášku," dodává Burián.

Na Brně-střed je přitom nejvíc automatů ze všech městských částí, radnice z každého z nich vybírá dvacetitisícový poplatek ročně. Letos už díky automatům přiteklo do městské kasy třináct milionů.

Videoterminály schvaluje ministerstvo

Ve snaze omezovat hazard, i když na něm radnice vydělávají, je však háček: úřad městské části má pravomoc povolovat pouze výherní automaty, povolení pro složitější videoterminály vydává ministerstvo financí. I to se musí vyhláškou řídit a jeho zaměstnanci mají doporučeno konzultovat povolování heren s radnicemi.

Ministerská povolení však neplatí jeden rok jako ta z radnice, ale podle nové směrnice tři roky. Povolení pro videoterminály, které lze nyní získat na tři roky, dříve ministerstvo udělovalo dokonce na deset let.

"V současné chvíli známe pro Brno jen průměrnou dobu, do které povolení vyprší. A ta je šest let. Některé herny nedostanou povolení na videoloterijní terminály dřív, některé později," vysvětluje Radek Ležatka z ministerstva financí.

Od srpna však platí nový postup: pokud obec nemá žádnou regulační vyhlášku, ministerstvo obvykle hernu s videoterminály povolí. Pokud ji má, musí ministerstvo příslušnou radnici oslovit, a ta musí argumentovat, proč provozování herny porušuje veřejný pořádek.

To se netýká jen stometrové zóny kolem institucí, kde ministerstvo názor obcí respektuje, ale hlavně problémových lokalit, jako je v Brně třeba Cejl nebo Bratislavská, tedy míst, kde souvisí hazard s nebezpečím sociálního vyloučením a vznikáním ghet.

herny v brně

V Brně bylo podle posledního sčítání v dubnu roku 2010 232 heren. Nejvíce je jich ve Starém Brně, v oblasti Cejlu, Bratislavské a Francouzské ulice a na začátku ulice Štefánikovy.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz