Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hazard v Brně porušuje vyhlášku, město hodlá herny z centra vytlačit

  10:00aktualizováno  10:00
Už rok platí v Brně vyhláška proti hazardu, kterou ovšem provozovatelé heren nedodržují. Výherní automaty totiž nesmí fungovat sto metrů od škol, ordinací, lékáren či kostelů. Přesto jich na území městské části Brno-střed leží v zakázaných zónách několik desítek.

Herna v centru města, Casino 777 na náměstí Svobody | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Občanské sdružení Brnění zpracovalo mapu, ze které je jasně poznat, jak herny porušují vyhlášku a zasahují do stometrové hájené zóny. Je jich zhruba sedmdesát. Jsou příliš blízko škol či nemocnic, což je v rozporu se zákonem. Brno-střed je už příští rok nepovolí. Ministerstvo možná ano.

"Mapa ukazuje, že město je plné institucí a budov, v jejichž blízkosti zákon zakazuje povolení hracího automatu. Podstatné je, co bylo v Brně v rozporu se zákonem ignorováno, tedy že v sousedství těchto budov nesmí být povolen jediný automat," vysvětluje Matěj Hollan ze sdružení Brnění.

Mapa hazardu v Brně

Podle Hollana by si městští úředníci ušetřili práci, kdyby podobná mapa vznikla už v době, kdy vyhláška vstupovala v platnost.

zakázaný hazard

100 metrů od herny s výherními automaty nesmějí být mateřské, základní, střední školy, vysoké školy, jazykové školy, ZUŠ, pedagogicko-psychologické poradny, speciálně pedagogická centra, domy dětí a mládeže, školní družiny, kluby, knihovny, internáty, domovy mládeže, jídelny, diagnostické ústavy, dětské domovy a výchovné ústavy.

Zákaz platí i pro nemocnice, ordinace praktických lékařů i specialistů, polikliniky a ozdravovny, i pro budovy státních orgánů včetně ministerstev, hasičských sborů, policie, městských úřadů, celních správ, soudů, budovy církví a zařízení sociální péče.

Pokud dostaly herny povolení před koncem minulého roku, mohou existovat, dokud jim povolení nevyprší. Prodloužit jej může radnice. Ta s tím však už nepočítá.

"Zatím jsme neobdrželi jedinou žádost o prodloužení povolení na rok 2011," potvrzuje mluvčí radnice Roman Burián.

Většina heren v centru porušuje vyhlášku

Podle jeho informací si totiž majitelé heren v zakázaných zónách uvědomují, že jim radnice povolení neprodlouží právě s ohledem na blízkost škol či kostelů. "Devadesát osm procent heren na území městské části nesplňuje vyhlášku," dodává Burián.

Na Brně-střed je přitom nejvíc automatů ze všech městských částí, radnice z každého z nich vybírá dvacetitisícový poplatek ročně. Letos už díky automatům přiteklo do městské kasy třináct milionů.

Videoterminály schvaluje ministerstvo

Ve snaze omezovat hazard, i když na něm radnice vydělávají, je však háček: úřad městské části má pravomoc povolovat pouze výherní automaty, povolení pro složitější videoterminály vydává ministerstvo financí. I to se musí vyhláškou řídit a jeho zaměstnanci mají doporučeno konzultovat povolování heren s radnicemi.

Ministerská povolení však neplatí jeden rok jako ta z radnice, ale podle nové směrnice tři roky. Povolení pro videoterminály, které lze nyní získat na tři roky, dříve ministerstvo udělovalo dokonce na deset let.

"V současné chvíli známe pro Brno jen průměrnou dobu, do které povolení vyprší. A ta je šest let. Některé herny nedostanou povolení na videoloterijní terminály dřív, některé později," vysvětluje Radek Ležatka z ministerstva financí.

Od srpna však platí nový postup: pokud obec nemá žádnou regulační vyhlášku, ministerstvo obvykle hernu s videoterminály povolí. Pokud ji má, musí ministerstvo příslušnou radnici oslovit, a ta musí argumentovat, proč provozování herny porušuje veřejný pořádek.

To se netýká jen stometrové zóny kolem institucí, kde ministerstvo názor obcí respektuje, ale hlavně problémových lokalit, jako je v Brně třeba Cejl nebo Bratislavská, tedy míst, kde souvisí hazard s nebezpečím sociálního vyloučením a vznikáním ghet.

herny v brně

V Brně bylo podle posledního sčítání v dubnu roku 2010 232 heren. Nejvíce je jich ve Starém Brně, v oblasti Cejlu, Bratislavské a Francouzské ulice a na začátku ulice Štefánikovy.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Jobs Contact
Konstruktér (25.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz