Provozovatelé heren v centru města vyměnili vyhláškou zakázané automaty za videoloterijní terminály. Ilustrační foto

Provozovatelé heren v centru města vyměnili vyhláškou zakázané automaty za videoloterijní terminály. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Hazardu se v Brně daří dál, zakázané automaty nahradily terminály

  • 2
I když radnice Brna-středu nepovolila pro letošní rok žádný hrací automat, hazard z centra města jen tak nezmizí. Provozovatelé výherní přístroje vyměnili za ministerstvem povolené terminály a byznys jim kvete dál. Na jak dlouho povolení mají neví přesně ani ministerstvo.

Součástí městské vyhlášky je i pravidlo, že herny nesmí být do stometrové vzdálenosti od škol, ordinací lékařů, úřadů či církevních objektů. To jsou, podle mapy, kterou na konci roku sestavilo občanské sdružení Brnění, téměř všechny herny na území Brna-středu.

Mapa hazardu v Brně

"Dvě z nich si v prosinci zažádaly o prodloužení povolení na provozování výherních hracích přístrojů, ani jedné jsme povolení nevydali," vysvětluje mluvčí radnice Brna-středu Roman Burián.

Ministerské automaty? V Brně budou ještě šest let

A dodává, že ostatní majitelé byli mazanější, už dávno totiž ve svých hernách mají nainstalované nejenom takzvané výherní hrací přístroje, ale i videoloterijní terminály. Přestože jde prakticky o ty samé blikající bedny, ty druhé jsou o něco komplikovanější a spadají pod ministerstvo financí. Vyhláška městské části je na ně krátká.

Zatímco radnice vydávala povolení pro automaty na rok, ministerstvo financí mohlo ještě donedávna terminály povolit i na deset let. Většina heren v centru města má tak jistotu, že bude moci vyhlášku obcházet ještě několik let.

"Monitorujeme, kolik jich je a jak dlouho ještě budou fungovat, ale jejich provozovatelé nemají povinnost nám hlásit, na jak dlouho mají od ministerstva financí povolení," dodává Burián.

A neví to přesně ani ministerstvo financí. "Pro Brno to dokážeme říct jen průměrně, hernám na území města vyprší naše povolení za šest let," vysvětluje Radek Ležatka z ministerstva.

To teď smí vydávat povolení už jen na tři roky a současně nesmí vydávat nová povolení pro terminály, pokud má město takovou vyhlášku, jako Brno.

Povolení si provozovatelé hlídají

Těch dosud povolených je na území města přes čtyři tisíce. Patří k nim i herna na Smetanově ulici, která těsně sousedí s ordinací praktické lékařky pro děti. V ní jsou umístěné už jen terminály.

"Výherní hrací přístroje jsme měli, ale majitel je postupně vyměnil za terminály," přiznává místní servírka, kontakt na majitele však odmítá komukoli sdělit.

"To já nesmím. Ale můžu vám říct, že v tom jsou strašný prachy a každý si to pohlídá, aby mohl podnikat dál. Patří nám ještě herna na Hybešově, tam jsme dostali povolení od ministerstva na deset let a ještě šest nám zbývá," dodává servírka.

Dvacet tisíc za automat, dvacet milionů radnici

O peníze však nejde jen provozovatelům automatů, ale i radnici. Ta na Brně-středu měla každý rok z poplatků za automaty něco přes třicet milionů, z každého automatu jde radnici dvacet tisíc korun. Patří jí i poplatky za ministerstvem povolené terminály, jejich vymáhání je však složitější.

"Vloni jsme vybrali zhruba jedenadvacet milionů. Někteří provozovatelé se proti výměře poplatku odvolali na magistrát," vysvětluje starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Město vybírá poplatky za každý přihlášený automat, jsou však i provozovatelé, kteří tvrdí, že platit by měli ne za přihlášené, ale za skutečně provozované terminály. A právě to chtějí po magistrátu rozsoudit.