Hospic v Prachaticích. Ilustrační snímek

Hospic v Prachaticích. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hašek vytváří novou síť pečovatelů. Je to diskriminace, volají zdravotníci

  • 4
S bohulibým záměrem posílit péči o umírající nedávno přišel jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Rozhodl se, že na vytvoření pilotního projektu celokrajské sítě domácích hospicových služeb pošle osm milionů korun. Diecézní charitě Brno. Další pečovatelé jeho kroky nechápou a mluví o diskriminaci.

O štědré dotaci se přitom dozvěděly desítky jihomoravských zdravotníků až z novin. A zůstali v údivu. Ač totiž nepracují pro Charitu a mnohdy tomu tak přímo neříkají, domácí hospicovou péči roky sami v podobné síti poskytují.

„Zdá se, že úředníci hledají náplň pro termín, který jako by dříve neznali. Ano, hospicová péče má v kraji nedostatky, které je třeba systémově dopracovávat. Není ale třeba na současný stav naroubovat systém nový,“ konstatovala šéfka Sekce domácí péče České asociace sester Lenka Cejnková.

Zastupuje desítky sester, které se v kraji o umírající starají. Haška Cejnková oslovila v ostrém dopise. Hejtmanovi v pondělí přistál na stole a proti adresování peněz pouze Charitě protestuje.

Na to, proč chce peníze poslat právě Charitě, má ale Hašek jednoduchý argument. O osm milionů si podle něj prostě nikdo krom Charity neřekl. „První a jediný, kdo se dosud oficiálně přihlásil k tomu, že by chtěl pilotně zavést celoplošnou službu domácí hospicové péče v kraji, byla Diecézní charita. Není to žádná ‚tlačenka‘ pro Charitu,“ tvrdí hejtman.

Zároveň se prý nebrání diskusi o tom, zda už součástí pilotního projektu nemohou být další poskytovatelé, kteří dodatečně projeví zájem.

Lidovci z koalice se dozvěděli o Haškových plánech z médií

Samy agentury domácí péče ale upozorňují, že s Charitou si kraj plácl v tichosti, aniž by o možnosti dotace někdo z nich věděl. „Považujeme to za podivné a přinejmenším diskriminující,“ dodala Cejnková.

Hašek přitom o udělení peněz nemůže rozhodnout sám. Návrh musí odklepnout rada kraje a zastupitelstvo. Koaliční KDU-ČSL se ale o záměru dozvěděla rovněž z médií. Oficiální koncepci dostali lidovci do rukou teprve v pondělí. Týdny po tom, co Hašek nápad veřejně oznámil. A také lidovci mají námitky.

„Hospicová péče musí být krajem podporována systémově a účelově. Tak, aby všichni dosavadní poskytovatelé mohli získávat krajské příspěvky,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL. Ten i pilotnímu projektu vytkl zejména to, že Charita doteď domácí hospicovou péči v kraji plošně neposkytuje. Leckde by musela síť budovat za miliony vedle té už existující – složené z desítek malých agentur. Ta v kraji přežívá z peněz od pojišťoven.

Situace připomíná dřívější aféru

A právě toho se protestující pečovatelé obávají. „Konkurence se rozhodně nebojíme, ale tohle celé až příliš připomíná Místní sociální služby,“ upozornil například Přemysl Dörr z hodonínské agentury Homedica.

Na kauzu Místní sociální služby dříve upozornila MF DNES (více o celé kauze čtěte zde). Měsíc staré firmě udělila někdejší krajská radní a šéfka krajského úřadu práce Marie Cacková v roce 2013 dotaci na vytvoření sítě pečovatelů.

Ta už tehdy ovšem existovala (více naleznete zde). Dotaci nakonec jako nesmyslnou stoplo ministerstvo a firma skončila v konkurzu. Kam se z ní ztratilo téměř 20 milionů, dodnes vyšetřuje policie.

„Výstupy z pilotního projektu by měly sloužit pro vytvoření dostupné sítě hospicové péče. Bude vznikat ve spolupráci s krajem, odbornými společnostmi i ostatními poskytovateli. My přece nechceme peníze pro sebe, ale pro nevyléčitelně nemocné, kteří chtějí strávit konec života doma v kruhu svých blízkých,“ uklidňuje ale šéf brněnské Charity Oldřich Haičman.