Bohuslav Sobotka a Michal Hašek

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hašek má oči jen pro Prahu, zní z jihu Moravy. Hejtman to nekomentuje

  • 12
Jihomoravský hejtman Michal Hašek má podle všeho v poslední době problémy se zvládáním všech svých funkcí. Tuší, že bude sedět v příští vládě a velmi se soustředí na celostátní vystupování. Jeho krajským spolupracovníkům z toho však vznikají čím dál tím větší problémy.

Setkání patriarchy Bartoloměje a hejtmana Michala Haška před dvěma týdny v Brně bylo rozplánované na minuty. K naplnění programu však nakonec chyběl zásadní detail - hostitel.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD totiž na poslední chvíli vzkázal, že na setkání v budově svého vlastního úřadu nedorazí. Ke zděšení všech, kteří se o návštěvu vrcholné autority pravoslavné církve starali.

Hašek si čas udělal až o den později, kdy patriarcha v Mikulčicích sloužil bohoslužbu pro dva tisíce lidí před televizními kamerami.

Tento příběh, který teď vyšel najevo, podle zasvěcených typicky ilustruje přístup, jakým Michal Hašek v posledních měsících přistupuje k vedení kraje.

Mimo záznam někteří krajští politici i úředníci přiznávají, že zrušené oficiální ceremoniály, ale i neúčast na zastupitelstvu či posouvání důležité agendy jsou u Haška na denním pořádku.

Měl by zvážit priority, říkají

Důvod? "Je jak kočárový kůň s klapkami na očích. Vidí jen Prahu před sebou. K velké nevoli mnohých krajských spolupracovníků," tvrdí lidé blízcí krajské ČSSD a ukazují na křeslo ministra, či dokonce premiéra v další vládě po volbách příští rok.

"Michal Hašek by měl velmi zvážit, co je jeho prioritou. Pokud má ambice sedět ve vládě, ať se tomu věnuje. Kraj však v mezidobí potřebuje hejtmana na plný úvazek," konstatoval šéf opoziční krajské TOP 09 Jan Vitula.

Hejtman, poslanec, předseda asociace krajů, místopředseda ČSSD. Zatímco do teď hejtmanovi mnozí vytýkali zejména kumulaci funkcí, kterých mu například recesisté z webu ŽítBrno napočítali hned třicítku, teď už poukazují na úplnou rezignaci na cokoliv, co mu nemůže přinést celostátní politické body.

Sám Hašek vnímá své pracovní vytížení velmi citlivě. Ač ještě v prosinci sliboval, že množství svých funkcí omezí, teď se o jejich plnění úplně odmítá bavit. Jakmile hejtman ve čtvrtek uslyšel slova "kumulace funkcí", konec otázky už ho vůbec nezajímal. "To pro mě není téma. Na shledanou," odsekl a rychle zmizel.

Docházku má nejhorší ze všech poslanců

Nezabírá však ani teorie, že poslanec Hašek většinu svého času tráví ve Sněmovně. Podle statistik sdružení Kohovolit.eu byl od června do prosince loňského roku jen u 30 procent hlasování. To je suverénně nejhorší výsledek ze všech poslanců.

Je však funkce, kterou hejtman plní nad plán. Cesta do vodou ohrožovaného Mělníka, pak do Zálezlic, odtud do Prahy a dále do Ústí nad Labem. I když Hašek stojí v čele kraje, který byl zatím povodněmi ušetřen, v úterý před kamery přinášející záplavové zpravodajství přesto pronikl - jako předseda asociace krajů.

"Na jižní Moravě navrhnu krajskému zastupitelstvu poskytnutí mimořádného daru ve výši jednoho milionu korun, který pak bude rozdělen mezi postižené kraje. Kraje, které potřebují pomoc, v tuto chvíli formulují konkrétní požadavky na lidi, techniku, nákup potřebného materiálu," říkal už v pondělí.

V této souvislosti přitom nelze nezmínit bývalého pražského primátora Pavla Béma, pro něhož byl právě rozhodný přístup k likvidaci škod po povodních v roce 2002 spouštěčem dlouhé kariéry v hlavním městě.

Dobré vztahy se Zemanem

Čas si Hašek také udělá na každé myslitelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Svůj vztah s ním komentuje o poznání ochotněji.

"Vážím si ho jako člověka, státníka i politika. Jsem rád, že má Česká republika levicového prezidenta, který je srdcem stále sociální demokrat," uvedl Hašek.

Jeho náklonnost k Zemanovi je přitom v kuloárech sociální demokracie vnímaná jako pochopitelná. Právě prezident totiž pověřuje sestavením vlády. A Hašek by podle mnohých členů ČSSD premiérem chtěl být místo předsedy strany Bohuslava Sobotky. "Sci-fi není můj šálek kávy," tvrdí ovšem hejtman.

Zeman mu má být za co vděčný. Těsně před prezidentskou volbou mu Hašek zajistil veřejně vyjádřenou podporu hejtmanů ČSSD. S čerstvě zvoleným prezidentem pak absolvoval první zahraniční cestu na Slovensko, a dokonce i společný oběd s premiérem Robertem Ficem. Politologové Haškovi ale mnoho šancí na post předsedy vlády nedávají.

A Zeman nezapomíná

"Pokud ČSSD volby vyhraje tak výrazně, jak jí přisuzují preference, nedovedu si představit, že by prezident pověřil sestavením vlády Haška. Ale na druhé straně podobný scénář už tu jednou byl. Po rozpačitém volebním výsledku v roce 2010 rezignoval Jiří Paroubek a do čela strany vystoupal Bohuslav Sobotka," okomentoval to politolog Lubomír Kopeček.

Právě Sobotka byl přitom jedním z hlavních strůjců Zemanovy prohry v prezidentských volbách v roce 2003. "A Zeman nezapomíná," dodává Kopeček.

A proč Hašek nebyl na onom setkání s patriarchou Bartolomějem?

"Program hejtmana je operativní a reaguje na aktuální agendu na krajské i celostátní úrovni. Je běžné, že jej na některých akcích zastupují také jeho čtyři náměstci," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Co bylo v hejtmanově programu na poslední chvíli důležitější, ovšem ani ona nezdůvodnila.