Přívalový déšt zatopil hřbitov v obci Louka nedaleko Veselí nad Moravou (2. června 2010).

Přívalový déšt zatopil hřbitov v obci Louka nedaleko Veselí nad Moravou (2. června 2010). | foto: Radek Miča, MAFRA

Hejtman Hašek vyhlásil stav nebezpečí, v Brně vytáhli hasiči z vody tělo muže

  • 9
Kvůli silným přívalovým dešťům vyhlásil ve středu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na některých místech kraje stav nebezpečí a ve čtvrtek ráno pravděpodobně požádá o pomoc armádu. O půl páté odpoledne vytáhli hasiči v Brně z vody tělo muže. Jeho totožnost zjišťují policisté. Třetí stupeň platí kromě řeky Moravy už i na Svratce.

Tělo třiapadesátiletého muže, kterého našel náhodný chodec, vytáhli hasiči z potoka u Trtílkovy ulice v Divišově čtvrti pod sídlištěm Lesná v Brně. "Tělo muže, kterého patrně strhl proud vody, našli zaklíněného pod mostkem přes zdejší potok," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

"Na místo jsme vyslali záchranáře, kteří se po vyproštění pokusili muže resuscitovat. Bohužel bez úspěchu," uvedl mluvčí jihomoravské záchranky Radek Turin. Není jasné, jak dlouho tělo ve vodě bylo. Totožnost muže zjišťují policisté.

Záplavy ve Veselí nad Moravou (2. června 2010).Záplavy ve Veselí nad Moravou (2. června 2010).

Stav nebezpečí platí od dnešní 16. hodiny do půlnoci 11. června v Hodoníně, Břeclavi, Kyjově, Slavkově u Brna, ve Veselí nad Moravou, Bučovicích, Židlochovicích a Šlapanicích. Umožňuje rychlé zahájení terénních a stavebních úprav, evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí, zajištění ochrany jejich majetku nebo náhradní ubytování.

krizová povodňová linka 950 640 601

Od 15. hodiny funguje krizová informační linka na telefonním čísle 950 640 601. Lidé na ní získají všechny důležité informace týkající se povodní včetně aktuální situace.

Třetí stupeň, tedy stupeň ohrožení, platí od půl sedmé večer už i na řece Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Od rána naměřili vodohospodáři "trojku" také na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v jednu hodinu odpoledne také v Lanžhotě na Břeclavsku, tedy na místech, kde se řeka Morava rozvodnila i při květnových záplavách.

Druhý stupeň neboli bdělost platí na řece Dyji v Ladné a u nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku, na Svitavě v Letovicích na Blanensku a v Bílovicích na Brněnsku a na řece Svratce ve Veverské Bitýšce i v Brně na Poříčí.

První stupeň platí je podle vodohospodářů také na řece Jihlavě v Ivančicích, v Moravském Krumlově na Rokytné a na řece Oslavě v Oslavanech. První stupeň je také na říčce Kyjovce na Hodonínsku.

Záplavy v Milonicích na Vyškovsku (2. června 2010).Záplavy v Milonicích na Vyškovsku (2. června 2010).

Podle hejtmana zatím nehrozí, že by povodeň masivně zasáhla obydlené oblasti. "Toto opatření je preventivní. Mělo by přispět k lepší koordinaci nezbytných kroků," uvedl Hašek.

Povodňová situace v Jihomoravském kraji se ve středu výrazně zhoršila. "Je kritičtější než v minulých týdnech. Krajina totiž po dlouhotrvajících deštích ztratila schopnost absorbovat vodu," doplnil hejtman. Celé odpoledne zasedala krajská povodňová komise.

Hejtman večer doplnil, že pravděpodobně ve čtvrtek ráno požádá o pomoc armádu. Podle místopředsedkyně povodňové komise Anny Hubáčkové bude nejkritičtější středeční noc, kdy by ještě voda mohla stoupat. Ohrožený je především Hodonín a jeho okolí.

Na Vyškovsku hasiči zasahovali zejména ve Slavkově u Brna a v dalších místech, které přívalové deště ohrožovaly už v minulých dnech a týdnech.

"Ve Slavkově čerpají vodu ze zahrad, dvorů a sklepů ve Slovanské, Nádražní a Jiráskově ulici. V Milonicích zase pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů brání rozlití místního potoka a buduje protipovodňové zábrany z pytlů s pískem," informoval mluvčí hasičů.

Hasiči pomocí háků uvolňují také ucpané koryto potoka v Milonicích a pomocí čerpadel se snaží snížit hladinu před ohroženým mostem.

Pekařskou ulicí v Brně se hnala voda

Komplikace se dotkly také Brna. "Z důvodu prasklého vodovodního řadu v Pekařské ulici musí strážníci usměrňovat dopravu v ulici a přilehlém okolí. Silný proud vody, který stéká směrem k Mendlovu náměstí, zcela ochromil dopravu," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Problémy s vodou jsou také v Brně, valila se zde z kopce na Pekařské ulici směrem k nemocnici U svaté Anny (2. červen 2010)

Na Mlýnském nábřeží v Obřanech je hladina Svitavy zvýšená o metr oproti normálnímu stavu. "Strážníci zde pravidelně v hodinových intervalech monitorují stav řeky, protože při vytrvalých deštích docházelo v minulých letech k zatopení některých ulic v Obřanech," uvedla mluvčí.

Hladina řeky Svitavy v brněnských Obřanech stoupla o metr, na Mlýnském nábřeží zalila i silniciMezi Bílovicemi nad Svitavou a Adamovem byl uzavřen podjezd kvůli zvýšené hladiny řeky Svitavy, která stoupla o metr

Zaplavená silnice

U Blatnice pod Svatým Antonínkem začala přetékat hráz přehrady Blatnička. "Voda u obce do výše dvaceti centimetrů zaplavila silnici a několik sklepů domů. Dalšímu ohrožení hasiči bránili budování hrází z pytlů s pískem," popsal Haid.

Zaplněné koryto potoka ohrožovalo Hrubou Vrbku. Povodňové zábrany před vodou hasiči budovali také ve Velké nad Veličkou. "Zatopené sklepy a další prostory hasiči odčerpávali také v Kněždubu, Dubňanech, Hodoníně, Sudoměřicích, Louce a Mikulčicích," řekl mluvčí hasičů.

Záplavy v Milonicích na Vyškovsku (2. června 2010).

Vodu ze zatopených sklepů i přízemí domů hasiči čerpali v Bohdalicích-Pavlovicích a Uhřicích.

Na Břeclavsku hasiči odčerpávali sklepy v Dolních Dunajovicích a v restauraci v Moravské Nové Vsi, kterou voda již několikrát zatopila v minulých dnech a nyní se v blízkosti objektu vytvořila i vodní laguna.

Půda už vodu nepojme

Silné deště a podmáčená půda, která už odmítá další vodu pojmout, způsobují ve Slavkově u Brna velké škody. Jen na slavkovském zámku se podle odhadů ředitele Aleše Šilhánka škody vyšplhaly na patnáct milionů korun, ale celková suma může být daleko větší.

"Jakýkoli déšť teď znamená nový příval vody do města," upozornil starosta Slavkova Ivan Charvát.

Slavkov se snaží proti záplavám bránit pytli s pískem, které však větší přívalovou vlnu neudrží. "U zámku jsme také vybagrovali nádrž, která zachycuje vodu přitékající z polí. Hasiči ji musí pravidelně odčerpávat, aby ochránili obydlené oblasti," popsal starosta Charvát.

Narušená statika

U dvou domů mají odborníci podezření na narušenou statiku, proto se obyvatelé evakuovali. "Pokud by se lidé neměli kde ubytovat, vyčlenili jsme pro ně jeden byt," dodal Charvát.

Největší škody utrpělo okolí slavkovského zámku. Podmáčená hlína se sesunula a v parku s sebou strhla šedesát metrů zdi. Voda zatopila také historický příkop, budova zámku zůstala ušetřena.

Slavkov u Brna - pobořená zámecká zeď (26. května 2010)

"Dovnitř nezateklo, ale čeká nás náročné vysoušení zahrady. Hodně peněz bude stát i oprava zámecké zdi. Už se ozvali památkáři, že ji musíme zbudovat z původního materiálu," vysvětlil ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Špitálská ulice ve Slavkově u Brna po přívalových deštích (25. 5. 2010).

V obytné zóně byly nejvíce zasaženy ulice Špitálská a Zámecká. Voda lidem vyplavila hlavně sklepy a garáže. Starosta Charvát pochválil místní, že se s pohromou umějí dobře vyrovnat.

"Už před kulminací začali spolupracovat a pomáhali chránit i majetek sousedů. Je úžasné, že to zvládají také přes stálou nervozitu z dalšího deště," myslí si Charvát.

, , ,