O osudu tišnovské nemocnice se rozhodne až na podzim 2008.

O osudu tišnovské nemocnice se rozhodne až na podzim 2008. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hejtman Juránek odvolal, že by čtyři jihomoravské nemocnice šly do privatizace

  • 1
Jednalo se o nešťastnou formulaci, vysvětloval hejtman Stanislav Juránek (KDU - ČSL) svůj úterní výrok, kterým připustil privatizaci hodonínské, tišnovské, ivančické a letovické nemocnice. A to ještě do podzimních krajských voleb. Juránek však vzal svůj kontroverzní výrok zpět.

"Dál už to nebudu komentovat. Je to pro mě poučení, že na přesnost formulace si musím dávat větší pozor. Ale snad si nikdo nemůže myslet, že bych s privatizací nemocnic šel před volbami proti vlastní straně," konstatoval Juránek.

Lidovci totiž patří mezi odpůrce privatizace nemocnic nejen na krajské, ale i celostátní úrovni.

Stanislav JuránekPřestože svůj výrok odvolal už po několika hodinách, stanou se jeho slova jedním z bodů na dnešním zasedání krajského zastupitelstva. "Řeknu jim to stejné, co říkám novinářům. Že jsem v žádném případě o privatizaci nemocnic neuvažoval, šlo o nevhodnou formulaci," podotkl hejtman.

V rozhovoru, při němž možnost privatizace zmínil, rozebíral situaci krajského zdravotnictví. Uvedl, že čtyři klíčové nemocnice si kraj chce ponechat - tedy tu ve Znojmě, Břeclavi, Vyškově a Kyjově. U čtyř menších je však privatizace možná. Juránkův výrok okamžitě vyvolal reakci klubu jihomoravských zastupitelů KDU-ČSL, kteří takovou možnost zcela vyloučili.

Zda si kraj nechá všech osm svých nemocnic, není jasné. Politici o citlivém tématu nechtějí mluvit kvůli blížícím se volbám do krajských zastupitelstev.

Může se chlubit titulem
Nejoblíbenější nemocnice v kraji v roce 2007. Přesto i Nemocnici Ivančice zmínil hejtman Stanislav Juránek mezi třemi dalšími, u nichž by podle jeho názoru byla možná privatizace.

Přestože svůj výrok rychle odvolal, není to poprvé, co se v souvislosti s touto nemocnicí hovoří o převodu na soukromého vlastníka. Letos v květnu krajští radní jednali o možném provozování nemocnice se soukromou společností PP Hospitals.

"Šlo jen o předběžnou konzultaci. Kdyby se rada rozhodla přece jen řízení Nemocnice Ivančice svěřit soukromníkovi, vypíše výběrové řízení," uvedl tehdy radní František Adamec (KDU-ČSL), který má zdravotnictví na starosti. Nyní radní úvahy o privatizaci popírá.

Proč vlastně hejtman zahrnul do stejné skupiny právě ivančickou, hodonínskou a tišnovskou nemocnici a letovickou léčebnu dlouhodobě nemocných? Na rozdíl od dalších čtyř krajských zařízení, tedy Břeclavi, Kyjova, Vyškova a Znojma, patří k menším nemocnicím s menší spádovou oblastí. Nepatří tedy mezi takzvané páteřní nemocnice. To je však to jediné, co je spojuje.

Nemocnice TGM Hodonín
Jako jediná vykazuje už delší dobu finanční ztrátu. Je dokonce nejzadluženější nemocnicí kraje. "Rozdíl pohledávek a závazků je podle posledních údajů asi 32 milionů korun," uvedl krajský radní František Adamec.

Nemocnice HodonínNedávno se změnilo i vedení nemocnice poté, co někdejší ředitel na svůj post rezignoval. Radní Adamec městu Hodonínu navrhl, že by se Nemocnice TGM mohla spojit s lázněmi, které jsou v majetku města. Hodonínská radnice se však postavila proti.

O osudu nemocnice se diskutovalo i před minulými krajskými volbami. Tehdy se mluvilo o možném sloučení s nedalekou nemocnicí v Kyjově.

Nemocnice Ivančice
Má devět oddělení včetně vlastní porodnice. Dojíždějí sem nejen lidé z bezprostředního okolí Ivančic, ale i z dalších částí okresu Brno-venkov a Břeclav. "Jsme spádovou nemocnicí pro necelých sto tisíc lidí. Například naše porodnické oddělení má téměř stoprocentní obsazenost, míří sem i maminky z kraje Vysočina a někdy i z Brna," upozornil ředitel nemocnice Jaromír Hrubeš.

V dobré kondici je nemocnice i po finanční stránce. Hospodaření je velmi dobré a vyrovnané. "Vykázali jsme sice mírné ztráty, ale ne v provozních nákladech," shrnul Hrubeš. Areál má za sebou navíc tříletou rekonstrukci a dostavbu, žádné nutné úpravy nebo opravy tedy nepotřebuje.

Nemocnice Milosrdných bratří Letovice
Léčebna dlouhodobě nemocných, která sídlí v památkově chráněné budově bývalého kláštera. "Nemocnice je zdravá, ekonomicky i personálně stabilní příspěvková organizace kraje," uvádí ředitel Lubomír Unčovský ve výroční zprávě za rok 2007.

Léčebna vloni od kraje potřebovala příspěvek na provoz o čtyři a půl milionu nižší, než plánovala. V souvislosti s výrokem hejtmana o privatizaci se vedení nemocnice nechtělo vyjadřovat.

Nemocnice Tišnov
V hospodaření vykázala pouze mírnou ztrátu. "Úhrady od pojišťoven rostou jen velmi pomalu, ale například ceny za energie se prudce zvýšily," vysvětlil ředitel Bořek Semrád.

O osudu tišnovské nemocnice se rozhodne až na podzim 2008Nejbližší nemocnicí je ta tišnovská asi pro 50 tisíc lidí. Na nedostatek pacientů si rozhodně nemůže stěžovat. Obsazenost lůžek je devadesátiprocentní, v léčebně dlouhodobě nemocných i vyšší. V minulosti se uvažovalo o snížení počtu interních lůžek, nakonec od tohoto rozhodnutí kraj ustoupil.