Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček na zámku ve Vranově nad Dyjí

Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček na zámku ve Vranově nad Dyjí | foto: Zdeněk Musil

Hitem zámku ve Vranově jsou staré hračky

  • 0
Většina jihomoravských zámků a hradů se ponořila do zimního spánku a má zavřeno. Ve Vranově nad Dyjí ovšem vystavili velkou kolekci prastarých hraček. A pořadatelé nové výstavy na jednom z nejromantičtějších zámků Moravy mluví o diváckém hitu.

"Za tři dny přišlo osm set lidí. To je opravdu nebývalá návštěva," konstatuje tiskový mluvčí Národního Památkového Ústavu Brno Zdeněk Musil.

Výstava nazvaná Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček prý zdaleka není určena pouze dětem. A kolekce tří set dvaceti historických hraček je skutečně přitažlivá.

"Vzácným exponátem je například panenka se třemi obličeji," uvedla Miroslava Janíčková ze správy zámku a autorka výstavy.

Figurka s otočnou hlavičkou je totiž malým technickým zázrakem. "Jednu chvíli spí, a když pootočíme šroubem, který má na hlavičce, je vzhůru a kouká očičkama," dodala Janíčková. Poslední výraz nabídne loutku v plačtivém vydání.

Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček na zámku ve Vranově nad Dyjí

Jak Musil upozorňuje, tento ojedinělý kousek, který uvádí návštěvníky v úžas, není jako jeden z mála za sklem sedmačtyřiceti vitrín. "Je určen k šetrnému předvádění a zájemci si jej mohou ozkoušet," doplnil Musil.

Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček na zámku ve Vranově nad DyjíV prvních dvou zámeckých místnostech instalovali autoři hračky pod vánoční stromek jako dárky. "Jedná se o práce od pozdního biedermeieru do konce 50. let minulého století," uvedla autorka.

Tahákem této části zajímavé expozice budou sběratelsky i historicky vzácné panenky německé, francouzské a české výroby s porcelánovou hlavičkou.

Návštěvníky čekají také šité textilní figurky nebo výrobky z celuloidu. "Máme otevřeno do 3. ledna každý den odpoledne včetně Silvestra a Nového roku," dodala Miroslava Janíčková.

Na své si ovšem nepřijdou pouze děvčátka, na která čekají také drobné výbavičky, kočárky, nádobíčka či kuchyňky. Jak Musil upozorňuje, na výstavě se zabaví také kluci, na které čekají stavebnice, modely parního stroje, Kolumbovy lodi, vláčky, autíčka nebo cínoví vojáčci.

Třetí sál určený výstavě hraček autoři koncipovali jako připomínku dětského světa šlechtických sídel. Návštěvník tady narazí na portréty dětí místních aristokratických rodů Althannů, Schrattenabachů a další šlechty ze 17. až 19. století.

"Svět dětí se dostal do středu uměleckého zájmu v plném slova smyslu až v 19. století, v období biedermeieru naplněného vyhraněným zájmem o rodinu, o intimní cituplné prostředí a soukromý život," upozornila Janíčková.

Při vstupu příchozí uvítá obraz Madony s Ježíškem jako symbol křesťanských Vánoc. "Na závěr jsme vystavili obrazy ze zdejších zámeckých sbírek zachycující matku s dítětem a děvčátko s panenkou," doplnil Musil.

Vánoce s hračkami našich dědečků a babiček na zámku ve Vranově nad Dyjí

Závěrem výstavy ve čtvrtém sále je zařízený zámecký salon s nábytkem a obrazy, vánočním stromkem, hračkami, velkým pokojíčkem pro panenky nebo houpacím koníkem.

Interiér organizátoři situovali do 20. let minulého století. Všechny vystavené hračky pocházejí ze soukromých sbírek a jihomoravských zámeckých depozitářů.

Otevřeno mají ve Vranově denně do neděle 3. ledna, a to vždy od 13 do 17 hodin. Za vstupné na výstavu dospělí zaplatí třicet korun, děti do patnácti let se mohou kochat zdarma.