Kormoráni způsobují jihomoravským rybářům obrovské škody. Z řeky Dyje už například vymizel kdysi běžný lipan a v posledních letech i pstruh. Ilustrační foto

Kormoráni způsobují jihomoravským rybářům obrovské škody. Z řeky Dyje už například vymizel kdysi běžný lipan a v posledních letech i pstruh. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hladoví kormoráni hodují na řekách a rybnících, rybáři jen počítají škody

  • 4
Rybáře na jihu Moravy trápí velké problémy s kormorány. Z Dyje už podle nich zmizeli lipani a v posledních letech dokonce i pstruzi. Chráněný pták navíc nehoduje jen na řekách, v posledních týdnech se přesunuje i na rybníky, které už před ním ryby nechrání led.

"Úsek Dyje pod Vranovskou přehradou byl lipany proslavený v celé Evropě. Teď už tam žádní nejsou," tvrdí sportovní rybář Pavel Neruda z Brna. "

Je to mrtvá řeka," souhlasí další rybář Pavel Kotáb. I on dává vinu kormoránům. "Rybařím pětatřicet let a do roku 2000 jsem v zimě kormorány u Dyje viděl jen vzácně, nyní jsou jich tam vidět stovky," posteskl si Kotáb.

Kormorán velký

Tažný pták, který se potápí a loví ryby.

Hnízdí v koloniích a hnízdo si staví na stromech v blízkosti vody.

V Česku je zvláště chráněným druhem a stát proplácí škody, které prokazatelně způsobuje. Na jižní Moravě je to kolem pěti milionů korun ročně.

Ministerstvo se snaží kormorána vyřadit ze seznamu

Lipanů podhorních je rybářům obzvlášť líto. "Je to jedna z nejkrásnějších ryb v Evropě a Český rybářský svaz ji má dokonce ve svém znaku," uvedl Pavel Neruda. Vadí mu, že se kormoránům podařilo lipany v Dyji téměř vyhubit.

"Na rozdíl od pstruha je to ryba, která žije v hejnech a nemá snahu schovávat se pod kameny. Je pro kormorána snadnou kořistí a napomáhá tomu i fakt, že hladina Dyje se kvůli provozu vodní elektrárny v určitých intervalech snižuje na minimum. V té době snadno posbírá i pstruhy," tvrdí Neruda, který je na kormorány už tak naštvaný, že napsal náměstkyni ministra životního prostředí Rút Bízkové.

Její odpověď jej překvapila. Náměstkyně uvedla, že ministerstvo životního prostředí se již nejméně pět let pokouší kormorána velkého vyřadit ze seznamu zvláště chráněných živočichů.

"Nedaří se to však z důvodu odmítavého postoje ministerstva zemědělství," napsala Bízková zoufalému rybáři. Slíbila, že se o to ministerstvo pokusí také letos.

Kraj rybáře odškodní i pěti miliony ročně

Ornitologové se zrušením ochrany kormorána ovšem nesouhlasí. "Byli bychom proti, protože počet kormoránů, kteří v Česku hnízdí, je malý a musí se chránit," uvedl brněnský ornitolog David Horal. Dodal, že jeho ochrana už není absolutní, protože se udělují výjimky na odstřel.

"To je pravda, tyto výjimky povolujeme, hlavně na Znojemsku a Břeclavsku," připustila vedoucí odboru životního prostředí kraje Anna Hubáčková. Podle ní kraj navíc ročně vyplácí rybářstvím pět i více milionů korun jako odškodnění za ztráty, které jim způsobili kormoráni.

Tuto náhradu však mohou čerpat jen rybáři, kteří mají chovné rybníky. Ryby, které kormoráni uloví v řekách, se neproplácejí a Českému rybářskému svazu se to nelíbí. Dokonce se objevují názory, že rybářství v podstatě ani nemají zájem, aby se kormorán přestal chránit, protože by o náhradu škody přišla.

Podle náměstka Rybníkářství Pohořelice Romana Osičky by se ale problém s kormorány řešit měl. "Je to však celoevropský problém. Populace těchto ptáků by se měla především regulovat v severských zemích, kde jich hnízdí nejvíce," dodal.