SOS hodinky mohou seniorům pomoci při zdravotních potížích i při přepadení.

SOS hodinky mohou seniorům pomoci při zdravotních potížích i při přepadení. | foto: David Mahovský

Břeclav rozdává seniorům SOS hodinky. V nouzi fungují jako telefon

  • 1
SOS hodinky jsou obdobou pagerů, které používají senioři k přivolání pomoci v mnoha českých městech. Kromě nouzového tlačítka však slouží i jako telefon, který jde přepnout na hlasitý odposlech. Zároveň dokáží vyslat informaci o aktuální poloze pomocí GPS souřadnic.

„To, jak je tento systém propracovaný, v České republice nemá obdoby,“ zhodnotil břeclavskou specialitu Rudolf Zvolánek, náměstek pro zdravotní péči jihomoravské záchranné služby.

Strážníci z Břeclavi dlouho hledali způsob, jak ochránit osaměle žijící seniory, kteří mají často zdravotní potíže a stávají se terčem útoků podvodníků i napadení.

„Občas jsme se do jejich bytu dostali až tehdy, když byla plná poštovní schránka nebo před dveřmi zůstaly nevyzvednuté obědy. A to už bylo pozdě,“ upozornil velitel břeclavské městské policie Stanislav Hrdlička na případy, kdy si lidé nedokázali včas přivolat pomoc.

SOS hodinky

  • při stisknutí tlačítka vysílají nouzový signál strážníkům
  • součástí zprávy jsou GPS souřadnice
  • fungují jako telefon
  • umožňují spustit hlasitý odposlech
  • k hodinkám patří i univerzální klíč od bytu jejich nositele
  • strážníci mají k dispozici také zprávu o zdravotním stavu majitele hodinek

Hodinky umí těmto smutným případům zabránit. Spojují totiž několik důležitých funkcí. V případě, že jejich majitel stiskne SOS tlačítko, z přístroje se odešle zpráva na pult centrální ochrany strážníků.

Součástí jsou i GPS souřadnice, takže operátor okamžitě na mapě vidí, kde se člověk nachází. V tu chvíli hodinky začnou fungovat jako telefon. Operátor na ně volá zpátky, aby zjistil, jestli nejde o planý poplach v případě stisknutí omylem.

Pokud jejich majitel neodpovídá, může strážník na dálku spustit hlasitý odposlech, aby zjistil, co se v okolí děje. Poté už vysílá hlídku.

„Klientům, kteří SOS hodinky mají, jsme navíc nechali bezplatně vyměnit zámky u dveří. A všechny hlídky strážníků, které se po Břeclavi pohybují, nosí takzvaný generální klíč. Dostanou se tak do bytů, aniž by museli vylamovat dveře,“ vysvětlil Hrdlička.

Díky hodinkám mohou strážníci záchrance okamžitě vyhledat výpis ze zdravotní dokumentace pacienta. Záchranáři tak hned vědí, jakými obtížemi pacient trpí, jaké bere léky či jaké operace prodělal. Zdravotní dokumentace se nejméně jednou ročně aktualizuje.

Městská policie rozdá nejméně 30 dalších hodinek

Strážníci od prosince rozdali 30 přístrojů. Pilotní projekt stál 370 tisíc korun, které zaplatilo město a kraj. Letos chtějí strážníci počet přístrojů mezi lidmi minimálně zdvojnásobit.

„Senioři jsou riziková skupina. Každoročně vyšetřujeme mnoho případů jejich okrádání nebo se zabýváme i násilnou trestnou činností v souvislosti s touto věkovou kategorií. Díky hodinkám jsme schopní zasáhnout během několika minut,“ uvedl Marian Žák, šéf obvodního policejního oddělení v Břeclavi.

Podle něj je možné novinku využít například i při pátrání. „Často se stává, že se starší člověk ztratí. Díky tomu, že hodinky vysílají GPS souřadnice, je to v podstatě velmi jednoduché,“ dodal.

To, že přístroj umí přesně určit polohu, považují za velkou výhodu i zdravotníci ze záchranné služby. „Mnohdy totiž dostáváme popisy, které jsou velmi zmatečné,“ poznamenal náměstek Zvolánek.

Služba je zdarma pro lidi, které vytipují lékaři či sociální pracovníci. Výhodou SOS hodinek je i fakt, že senioři nejsou nijak omezeni v pohybu. Pult jejich tísňový signál zachytí na kterémkoli konci republiky i v zahraničí a břeclavští strážníci jim zajistí pomoc.