Hodonín čeká hubený rok 2012, přesto radní slibují další rozvoj města

  12:00aktualizováno  12:00
Hodonínští zastupitelé schválili těsně před koncem roku rozpočet na rok 2012. Ten se ovšem neobejde bez schodku. Radnice navíc počítá i s úvěrem ve výši 21 milionů korun. To se ovšem příliš nezamlouvá opozičním politikům. Město by podle nich mělo využít spíše vlastní rezervy.
Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

I když to už jednu chvíli vypadalo, že kvůli pádu finančního výboru bude možná město muset na začátku roku hospodařit podle takzvaného provizoria, což by znamenalo potíže. Pro rozpočet zvedlo nakonec ruku nečekaně hned sedmnáct zastupitelů.

Tím posledním byl vedle všech šestnácti koaličních i opoziční zastupitel Pavel Benovič (ČSSD).

I když příští rok bude "hubený", přesto radní slibují po roční odmlce kvůli dvěma převratům ve vedení další rozvoj města. Chtějí si na něj vzít dokonce jednadvacetimilionový úvěr.

"Rozpočet byl nakonec schválen v předložené podobě. To znamená, že na investice budeme mít zhruba sto milionů korun. Z toho ale dvaapadesát milionů korun převedeme z loňského roku," uvedl lidovecký místostarosta Ladislav Ambrozek.

Silnice, cyklostezka, nemocnice

Na řadu tak konečně přijde oprava čtvrti Rybáře. Stavět se začne cyklostezka z Hodonína do Lužic a Dubňan a také parkoviště v Křičkově ulici. Kýžené nové cesty se dočkají po několika letech urgencí i důchodci z hodonínského S-centra Na Pískách, město opraví sociální zařízení v základní škole ve Vančurově ulici a také vybuduje silnici v části města, které se říká Na Výhoně.

Rozpočet Hodonína na rok 2012

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. 21 milionů korun činí úvěr, který si radnice vezme, aby mohla investovat. Přesto slibuje, že v příštím roce sníží dluh města.

Na investice bude v příštím roce v Hodoníně 100 milionů korun, 50 milionů ale převede z loňského roku. Pokud se městu podaří získat dotace, sáhne zřejmě v průběhu roku i na akciové portfolio.

Rovný milion korun získá v příštím roce z kasy města Hodonína jako dotaci na nákup přístrojové techniky také tamní nemocnice.

"Pořídíme za tyto peníze velmi potřebný anesteziologický přístroj na operační sál. Kdyby totiž došlo k poruše na dalším ze tří přístrojů, museli bychom sáhnout až k omezení operativy tělní chirurgie i gynekologie," kvitoval nový rozpočet ředitel Nemocnice TGM Hodonín Antonín Tesařík.

Jenže ne všichni jsou z takto sestaveného rozpočtu, kde jednu z hlavních rolí hraje právě jednadvacetimilionový úvěr, nadšení.

Půjčka pro město se nelíbí například opozičnímu zastupiteli Jaromíru Hýbnerovi (Změna). "Město má na účtu čtyřicet milionů korun z prodaných cenných papírů a mělo by je prioritně využít před novým zadlužováním," řekl.

Dotace na rozvoj lázní

Jenže nakonec dojde možná i na tuto variantu. Podle starosty města Igora Taptiče (Nezávislí) totiž další osud železné zásoby města, jakým je právě padesát milionů korun v akciích a přes čtyři desítky milionů v hotovosti, závisí na tom, zda Hodonín dosáhne na dotaci k rozvoji lázní.

"Pokud dotace na tyto klíčové projekty, jakými jsou Bliss Day Spa, tedy denní lázně, získáme, uvolníme na přístavbu lázní i další prostředky z rezervy města," předpokládá hodonínský starosta.

Zastupitelé současně schválili i příděl do sociální oblasti. Oproti požadovaným 650 tisícům získalo Centrum pro rodinu zhruba polovinu.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz