Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonín čeká hubený rok 2012, přesto radní slibují další rozvoj města

  12:00aktualizováno  12:00
Hodonínští zastupitelé schválili těsně před koncem roku rozpočet na rok 2012. Ten se ovšem neobejde bez schodku. Radnice navíc počítá i s úvěrem ve výši 21 milionů korun. To se ovšem příliš nezamlouvá opozičním politikům. Město by podle nich mělo využít spíše vlastní rezervy.
Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

I když to už jednu chvíli vypadalo, že kvůli pádu finančního výboru bude možná město muset na začátku roku hospodařit podle takzvaného provizoria, což by znamenalo potíže. Pro rozpočet zvedlo nakonec ruku nečekaně hned sedmnáct zastupitelů.

Tím posledním byl vedle všech šestnácti koaličních i opoziční zastupitel Pavel Benovič (ČSSD).

I když příští rok bude "hubený", přesto radní slibují po roční odmlce kvůli dvěma převratům ve vedení další rozvoj města. Chtějí si na něj vzít dokonce jednadvacetimilionový úvěr.

"Rozpočet byl nakonec schválen v předložené podobě. To znamená, že na investice budeme mít zhruba sto milionů korun. Z toho ale dvaapadesát milionů korun převedeme z loňského roku," uvedl lidovecký místostarosta Ladislav Ambrozek.

Silnice, cyklostezka, nemocnice

Na řadu tak konečně přijde oprava čtvrti Rybáře. Stavět se začne cyklostezka z Hodonína do Lužic a Dubňan a také parkoviště v Křičkově ulici. Kýžené nové cesty se dočkají po několika letech urgencí i důchodci z hodonínského S-centra Na Pískách, město opraví sociální zařízení v základní škole ve Vančurově ulici a také vybuduje silnici v části města, které se říká Na Výhoně.

Rozpočet Hodonína na rok 2012

Hodonín bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 39 milionů korun. 21 milionů korun činí úvěr, který si radnice vezme, aby mohla investovat. Přesto slibuje, že v příštím roce sníží dluh města.

Na investice bude v příštím roce v Hodoníně 100 milionů korun, 50 milionů ale převede z loňského roku. Pokud se městu podaří získat dotace, sáhne zřejmě v průběhu roku i na akciové portfolio.

Rovný milion korun získá v příštím roce z kasy města Hodonína jako dotaci na nákup přístrojové techniky také tamní nemocnice.

"Pořídíme za tyto peníze velmi potřebný anesteziologický přístroj na operační sál. Kdyby totiž došlo k poruše na dalším ze tří přístrojů, museli bychom sáhnout až k omezení operativy tělní chirurgie i gynekologie," kvitoval nový rozpočet ředitel Nemocnice TGM Hodonín Antonín Tesařík.

Jenže ne všichni jsou z takto sestaveného rozpočtu, kde jednu z hlavních rolí hraje právě jednadvacetimilionový úvěr, nadšení.

Půjčka pro město se nelíbí například opozičnímu zastupiteli Jaromíru Hýbnerovi (Změna). "Město má na účtu čtyřicet milionů korun z prodaných cenných papírů a mělo by je prioritně využít před novým zadlužováním," řekl.

Dotace na rozvoj lázní

Jenže nakonec dojde možná i na tuto variantu. Podle starosty města Igora Taptiče (Nezávislí) totiž další osud železné zásoby města, jakým je právě padesát milionů korun v akciích a přes čtyři desítky milionů v hotovosti, závisí na tom, zda Hodonín dosáhne na dotaci k rozvoji lázní.

"Pokud dotace na tyto klíčové projekty, jakými jsou Bliss Day Spa, tedy denní lázně, získáme, uvolníme na přístavbu lázní i další prostředky z rezervy města," předpokládá hodonínský starosta.

Zastupitelé současně schválili i příděl do sociální oblasti. Oproti požadovaným 650 tisícům získalo Centrum pro rodinu zhruba polovinu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...



Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz